ایران‌پدیا:پنج بنیاد

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سیاست‌ها و رهنمودهای ایران‌پدیاویکی می‌توانند در پنج اصل بنیادین خلاصه شوند:

Blue pillar ایران‌پدیا یک دانشنامه است که ویژگی‌های دانشنامه‌های عمومی و تخصصی و سالنامه‌ها را در خود ترکیب کرده‌است. ایران‌پدیا نه یک فرهنگ واژگان، نه سکوی سخنرانی، نه روزنامه، نه یک فضای وبلاگ‌نویسی، نه ارائه‌کنندهٔ فضای برخط رایگان، نه محل یادگاری‌نویسی، نه تمرین آنارشیسم و دموکراسی و نه یک لینک‌دانی است. تجربه‌ها و دیدگاه‌های شخصی نیز جایی در ایران‌پدیا ندارند. تمام توجه ویراستاران باید بر دقت، صحت و درستی مقالات متمرکز باشد.
Green pillar ایران‌پدیا دیدگاهی بی‌طرف دارد.؛ از آنجا که برخی موضوعات تاریخی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، و اقلیمی در مورد ایران طی سالهای گذشته دستخوش تحریف یا سانسور شده است، لذا دسترسی به اطلاعات معتبر چالشی برای کسانی است که قصد تحقیق در مورد موضوعات مربوط به ایران را دارند. ما در ایران‌پدیا کوشش بر آن داریم تا دیدگاه‌های مقاومت ایران بدور از هرگونه قضاوت جانبدارانه ارائه شود. نویسندگان نباید نظریات خود را منتشر کنند. قضاوت درباره اختلافاتی که در مورد موضوعات مختلف وجود دارد به خواننده واگذار می‌شود. بنابراین، ایران‌پدیا در این موارد بی‌طرف است. آوردن منابع معتبر و قابل استناد در هر جای ممکن و به‌خصوص در موضوع‌های مورد اختلاف، ضروری است. وقتی در مورد اینکه کدام نسخه بی‌طرف‌تر است، اختلاف‌نظری پیش آید، یک دوره دست کشیدن از ویرایش‌های اختلاف‌برانگیز اعلام می‌شود، مقاله برچسب
  1. تغییر_مسیر الگو:الگو
  • از انتقال یک صفحه: این یک تغییرمسیر است از صفحه‌ای که منتقل شده‌است (تغییرنام داشته‌است). این صفحه به‌عنوان تغییرمسیری به‌منظور جلوگیری از شکستن پیوندها، هم داخلی و هم خارجی، که ممکن است به نام صفحه‌ای قدیمی باشد نگه داشته شده‌است. یا {{بی‌طرفی}} می‌خورَد و جزئیات اختلاف‌برانگیز در صفحهٔ بحث به گفتگو گذاشته می‌شوند و به اختلاف‌ها رسیدگی می‌شود.
Yellow pillar ایران‌پدیا یک محتوای نیمه آزاد است که هر کاربر می‌تواند آن را تغییر دهد، ویرایش کند، استفاده کند و توزیع کند. به قانون حق نشر احترام بگذارید. محتوای ناآزاد را می‌توان تحت استفادهٔ منصفانه به کار برد، اما همهٔ تلاشتان را در استفاده از جایگزین‌های آزاد برای محتوایی که می‌خواهید به ایران‌پدیا بیفزایید بکنید. از آنجا که همهٔ مشارکت‌های شما با پروانهٔ آزاد در اختیار عموم قرار می‌گیرد، هیچ ویرایش‌گری مالک هیچ مقاله‌ای نخواهد بود، و همهٔ ویرایش‌های شما ممکن است بدون هیچ چشم‌پوشی ویرایش و بازتوزیع شود، و چنین هم خواهد شد.
Orange pillar ویراستاران باید با یکدیگر با احترام و تمدن رفتار کنند.؛ به دیگر ایران‌پدیانویسان احترام بگذارید، حتی اگر با آن‌ها موافق نیستید. نزاکت را حفظ کنید. از حمله‌های شخصی و تعمیم‌دادن‌های کلی بپرهیزید. وقتی بحث بالا می‌گیرد، آرام بمانید. با پیروی از قانون سه‌برگردان از درگیرشدن در جنگ‌های ویرایشی بیهوده خودداری کنید و به یاد داشته باشید ۱٬۴۶۵ مقاله در ایران‌پدیا هست که می‌توانید به جای نزاع، به ویرایش، تکمیل و بحث دربارهٔ آن‌ها بپردازید. با حسن نیت عمل کنید و برای اثبات یک موضوع، مقاله‌ها را تکه‌پاره نکنید و تا وقتی که شاهدی برای عملکردی غیر از این ندیده‌اید، فرض را بر این بگذارید که دیگران هم چنین می‌کنند. آزاداندیش، پذیرا و کل‌نگر باشید.
Red pillar قوانین ایران‌پدیا تغییرناپذیر نیستند، قوانین ایران‌پدیا روی سنگ کنده نشده‌اند، روح قوانین بر حروف و واژه‌های آن‌ها برتری دارد. در ویرایش، انتقال و تغییر مقالات بی‌باک باشید؛ زیرا این شوقِ ویراستن و پیراستن است که باید به عنوان هدف شناخته شود. کامل بودن لازم نیست. از این نترسید که ممکن است خرابکاری شود. نسخه‌های قبلی مقالات محفوظ هستند؛ پس امکان ندارد که تصادفاً ایران‌پدیا را خراب کنید یا محتوای مقالات را به صورت بازگشت‌ناپذیری نابود کنید. اما به یاد داشته باشید که هرچه بنویسید، شاید برای آیندگان بماند.

جستارهای وابسته