ایران‌پدیا:ایران‌پدیا چه چیزی نیست

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سبک نگارش

ایران‌پدیا دانشنامه روی کاغذ نیست

عملاً هیچ محدودیتی در تعداد موضوعاتی که می‌توان در این دانشنامه نوشت وجود ندارد. تنها چند محدودیت مانند اثبات‌پذیری وجود دارد که در این صفحه توضیح داده خواهند شد.

ممکن است طولانی بودن یک مقاله برای برخی از کاربران که از اینترنت کم سرعت استفاده می‌کنند محدودیت به‌شمار برود. این مسئله به خوانا بودن مقالات نیز لطمه می‌زند. تقسیم کردن یک مقاله به چندین مقاله و نوشتن خلاصه‌ای از مطالب در مقالهٔ اصلی و پیونددهی به مقاله‌های دیگر، راهی طبیعی برای رشد یک موضوع است. در دانشنامه‌های مکتوب برخی از موضوعات به صورت کوتاه و با مقاله‌های ایستا ارائه می‌شوند اما در ایران‌پدیا به‌دلیل به‌ کار نگرفتن کاغذ می‌توان مقاله‌های کاملتر و طولانی‌تری نوشت، پیوندهای بسیار بیشتری گذاشت و هر موضوع را در جای خود به طور کامل توضیح داد.

همچنین این ویژگی بدین معناست که دیگر نیاز نیست یک مقاله را به مقالهٔ مشابهش که معروف‌تر است بازگردان کرد. بخش «جستارهای وابسته» به این منظور گنجانده می‌شود تا خوانندگان را به دیگر اطلاعات مربوط به یک موضوع رهنمون سازد.

کلیات

ایران‌پدیا فرهنگ لغت نیست

ایران‌پدیا یک فرهنگ لغت یا راهنمای اصطلاحات فنی نیست. مقاله‌های ایران‌پدیا نباید شامل موارد زیر باشند:

  1. معنی واژه‌ها. خواهشمندیم برای مقاله‌هایی که تنها معنای یک اصطلاح را توضیح می‌دهند ورودی نسازید. مقاله‌های ایران‌پدیا معمولاً باید با تعریفی خوب آغاز شوند.
  2. فهرست معنای واژه‌ها. با این حال در ایران‌پدیا صفحه‌هایی به نام ابهام‌زدایی وجود دارند که شامل راهنمای معانی مختلف یک واژه هستند.
  3. راهنمای استفاده یا فرهنگ امثال و اصطلاحات عامیانه. ایران‌پدیا علاقه‌ای به توضیح چگونگی استفاده از واژه‌ها یا اصطلاحات ندارد. ما نمی‌خواهیم در اینجا به مردم بگوییم که چطور صحبت کنند. هر چند ممکن است در یک مقاله لازم باشد تا طرز استفادهٔ یک واژه برای تمایز بین معانی مختلف آن در نظریات یا ملل مختلف توضیح داده شود.

ایران‌پدیا جای انتشار تحقیقات دست اول نیست

ایران‌پدیا جای نشر افکار و تحلیل‌های شخصی نیست.

ایران‌پدیا منبر یا محل تبلیغات نیست

ایران‌پدیا تریبون سخنرانی یا وسیله‌ای برای تبلیغات حزبی یا عقیدتی نیست؛ بنابراین محتوای ایران‌پدیا نباید شامل هر گونه تبلیغات یا جانبداری باشد. البته بدیهی است که یک مقاله می‌تواند تا زمانی که اصل دیدگاه بی طرفانه رعایت شود تنها به گزارش کردن این گونه موارد بپردازد. ایران‌پدیا برای بیان عقاید ساخته نشده بلکه برای بیان حقایق تأییدپذیر ساخته شده‌است.

ایران‌پدیا یک وبگاه آینه یا انباری برای پیوندها، تصاویر و پرونده‌های صوتی-تصویری نیست

ایران‌پدیا یک وبگاه آینه یا انباری برای پیوندها، تصاویر و پرونده‌های صوتی-تصویری نیست. مقاله‌های ایران‌پدیا نباید صرفاً شامل موارد زیر باشند:

  1. مجموعه‌ای بزرگ از پیوندهای بیرونی یا دسته‌بندی‌های اینترنتی. اضافه کردن یک یا چند پیوند بیرونی مفید که با مطلب مقاله در ارتباط است، هیچ ایرادی ندارد اما ایجاد فهرست‌های طولانی از این گونه پیوندها باعث می‌شود که مقاله‌ها کوتاه شده و از هدف اصلی ایران‌پدیا دور بیفتند. هنگام ویرایش مقاله‌هایی که دربارهٔ موضوعاتی هستند که وبگاه‌های هواداری زیادی دارند، تنها به ذکر وبگاه اصلی هواداران کفایت کنید. ر. ک ایران‌پدیا:پیوند به بیرون
  2. مجموعه‌ای بزرگ از پیوندهای داخلی.
  3. مجموعه‌ای از تصاویر و پرونده‌های صوتی و تصویری که مقاله‌ای برای آن‌ها وجود ندارد. اگر می‌خواهید تصویری را به ایران‌پدیا اضافه کنید، ابتدا مطالب دانشنامه‌ای آن را فراهم کنید سپس تصویر را در آن بگنجانید.

ایران‌پدیا مجموعه‌ای از اطلاعات درهم و برهم نیست

ایران‌پدیا مجموعه‌ای از اطلاعات درهم و برهم نیست. اینکه مطلبی ۱۰۰٪ درست باشد دلیلی بر آن نیست که برای ایران‌پدیا مفید باشد. ایران‌پدیا نباید شامل موارد زیر باشد:

  1. فهرست پرسش‌های رایج. مقاله‌های ایران‌پدیا نباید فهرستی از پرسش‌های رایج باشند. به جای آن می‌توان مطالب مربوط به پرسش‌ها را به صورت جمله‌های خبری رایج در مقاله‌ها و به صورت بی‌طرف نوشت.
  2. گزارش خبری. ایران‌پدیا نباید شامل گزارش‌های خبری دست اول باشد.
  3. خلاصهٔ داستان. مقاله‌های ایران‌پدیا نباید صرفاً خلاصه‌ای از یک اثر داستانی باشند بلکه باید این ذکر خلاصه را به همراه تحلیل (با منبع) اثر که به ذکر جزئیات دستاوردهای آن اثر و تأثیرات تاریخی آن می‌پردازد آورد. همچنین می‌توان این خلاصه‌ها را در مقاله‌های سریالی گنجاند.


اجتماع ایران‌پدیا

ایران‌پدیا میدان مبارزه نیست

از هر کاربری انتظار می‌رود که با دیگران مؤدبانه، با آرامش و همراه با روح همکاری رفتار کند. به کسانی که نظرات ناموافقی با شما دارند توهین و اذیت نکنید و آن‌ها را نترسانید. به جای این کار با هوشمندی به قضیه نگاه کنید و گفتگویی مؤدبانه را آغاز کنید.


ایران‌پدیا تمرین آنارشیسم نیست

محیط ایران‌پدیا باز و آزاد است اما در شرایطی که این آزادی‌ها در جهت مخالف هدف ایران‌پدیا قرار گیرند، محدود می‌شوند. به همین دلیل ایران‌پدیا تالاری برای گفتگوی آزاد نیست.

ایران‌پدیا دموکراسی نیست

ایران‌پدیا تمرین دموکراسی یا هرگونه نظام سیاسی دیگر نیست. نخستین شیوهٔ رسیدن به اجماع در آن، گفتگو است و نه رأی‌گیری.

صفحهٔ کاربری چه چیزی نیست

مقالهٔ اصلی: ایران‌پدیا:صفحه‌های کاربری

بسیاری از سیاست‌هایی که در بالا گفته شد دربارهٔ صفحهٔ کاربری شما هم صدق می‌کنند. صفحهٔ کاربری، صفحهٔ خانگی یا وب‌نوشت نیست. از همه مهمتر اینکه صفحهٔ کاربری شما برای شما نیست. بلکه بخشی از ایران‌پدیا حساب می‌شود و تنها به این منظور ساخته شده تا همکاری ایران‌پدیانویسان بالا برود، نه اینکه ابزاری برای تبلیغ شخصی باشد. جزئیات بیشتر را در راهنمای صفحه‌های کاربری بخوانید.

جستارهای وابسته

پانویس