ایران‌پدیا:فهرست سیاست‌ها

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این صفحه تلاش می‌کند که سیاست‌های ایران‌پدیا را به صورت خلاصه در یک فهرست ارائه کند. با مراجعه به رده:سیاست‌های ایران‌پدیا می‌توانید به همهٔ سیاست‌های موجود در ایران‌پدیا دست یابید.

هر یک از سیاست‌ها و استانداردهای جاری ایران‌پدیا، زیر یکی از پنج بخش زیر قرار می‌گیرند:

  • رفتاری: رهنمودهای رفتاری ایران‌پدیا که باعث می‌شوند همگان تجربه خوش‌آیندی از این دانشنامه داشته باشند.
  • محتوایی: رهنمودهایی که دربارهٔ مقبولیت و کیفیت محتوا و نام یک مقاله هستند.
  • حذفی: سیاست‌هایی که منجر به حذف مقاله‌های نامطلوب می‌شوند.
  • اجرایی: کارهایی که مدیران می‌توانند برای اجرای سیاست‌ها انجام دهند.
  • حقوقی و حق تکثیر: قوانین سختگیرانه‌ای دربارهٔ محتوای مطالبی که در ایران‌پدیا قرار می‌گیرند و شیوه‌های جبران اشتباه‌ها.


سیاست‌ها

OrangePillar.svg

رفتاری

جنگ چرخشی
یک عمل مدیریتی را در صورتی که می‌دانید مدیری دیگر با آن مخالف است اصلاً تکرار نکنید. (فقط در رابطه مدیران و نه دیوانسالاران)
حمله‌های شخصی ممنوع
از حملهٔ شخصی کردن به دیگران در هر جای ایران‌پدیا پرهیز کنید. مطلب را نقد کنید نه نویسندهٔ آن را. حمله‌های شخصی موجب آسیب دیدن اجتماع ایران‌پدیا و ترسیدن کاربران می‌شود.
خرابکاری
خرابکاری به هر نوع اضافه‌سازی، حذف یا تغییر عمدی مطالب یک یا چند مقاله به منظور معیوب ساختن دانشنامه ایران‌پدیا است. لازم است که این نوع مطالب به سرعت از ایران‌پدیا حذف شوند.
سیاست ویرایش
صفحه‌ها را تا جایی که می‌توانید توسعه دهد و نگران نقصان آن‌ها نباشید. همچنین در صورت امکان از حذف مطالب بپرهیزید.
عدم آزاررسانی
خواهش می‌کنیم لذتی را که ویرایشگران دیگر از ایران‌پدیا می‌برند با تهدیدات، ایرادهای بی‌مورد، حمله‌های شخصی مستمر یا ارسال اطلاعات شخصی از بین نبرید.
فرض حسن نیت
قبول کنید که انسان‌هایی که در ایران‌پدیا کار می‌کنند قصد کمک دارند و نمی‌خواهند آسیبی به این دانشنامه برسانند.
قانون «سه برگردان»
هیچگاه یک صفحه را بیش از سه بار در ۲۴ ساعت به صورت کلی یا جزئی برنگردانید. در غیر این صورت شاید مدیران حق دسترسی شما را به حالت تعلیق درآورند.
مالکیت مقاله‌ها
شما با ورود به ایران‌پدیا قبول کرده‌اید که دیگران در مقالهٔ شما دست ببرند. پس این اجازه را به آنها بدهید و ایراد نگیرید.
نزاکت
بی‌ادبی، غیرمنطقی یا بدجنس بودن باعث می‌شوند تا مردم سرخورده شوند و در نتیجه ایران‌پدیا از حرکت بازایستد. همیشه بکوشید تا به دیگران تذکر دهید که بی‌ادب نباشند. خودتان هم تلاش کنید تا ناآگاهانه به دیگران توهین نکنید. فراموش نکنید که میانجیگری هم در ایران‌پدیا وجود دارد.
BluePillar.svg

محتوایی

اثبات‌پذیری
ما نمی‌توانیم صحت ادعاها را اثبات کنیم ولی می‌توانیم نشان بدهیم که آیا یک ادعا از منبعی موثق اظهار شده‌است یا خیر. بنابراین مقاله‌ها باید تا حد ممکن منابع خود را شرح دهند. هرگونه مطلب بدون سند و منبع در معرض حذف قرار خواهد گرفت.
دیدگاه بی‌طرف
مقاله‌ها، الگوها، رده‌ها و ورودی‌ها باید از دیدگاهی بی‌طرف نوشته شوند.
سیاست استفاده از تصاویر
به طور کلی از بارگذاری هر گونه تصویر دارای حق تکثیر خودداری فرمایید. توضیحات کامل مربوط به هر تصویر اعم از منبع و حق تکثیر را در صفحهٔ توضیحات آن بنویسید و بکوشید تا می‌توانید استفادهٔ مجدد از تصاویر را ساده‌تر سازید.
قواعد نام‌گذاری
به طور کلی نامگذاری مقاله‌ها باید با کمترین میزان ابهام و به شکلی باشد که بیشینهٔ فارسی‌زبانان دنیا متوجه معنای آن بشوند. همچنین در هنگام نامگذاری باید آسانی پیوندهی به مقاله‌ها را نیز در نظر گرفت.
قواعد نام‌گذاری رده‌ها
نام رده‌ها باید مخصوص، بدون جانبداری، قابل دسترسی و قابل شمول باشند.
ایران‌پدیا چه چیزی نیست
ایران‌پدیا در درجهٔ نخست یک دانشنامه‌ی برخط است و به تبع آن جامعه‌ای از افراد علاقه‌مند به ساخت دانشنامه‌ای باکیفیت در فضایی دوستانه و احترام متقابل را تشکیل می‌دهد. خواهش می‌کنیم وسوسهٔ استفاده از ایران‌پدیا برای اهداف دیگر را از خود دور کنید.
ایران‌پدیا فرهنگ واژه‌ها نیست
یک مقاله باید با تعریفی خوب یا توصیفی روشن از موضوع مقاله آغاز شود. جای مقاله‌هایی که تنها به توضیح یک واژه می‌پردازند در ایران‌پدیا نیست.
RedPillar.svg

حذفی

اقدامات رسمی
ایران‌پدیا این حق را دارد که در مواردی که اختلافات بسیار بالا می‌گیرد مقالهٔ مورد جدل را به طور موقت حذف کند.
حذف مقاله‌های ستایشگر
مقاله‌هایی که در آن‌ها از کسانی که هیچ دستاورد قابل توجهی در زندگی خود به دست نیاورده‌اند تعریف و تمجید شده‌است به سرعت حذف می‌شوند. در این گونه موارد بسیار مواظب باشید زیرا ممکن است دستاوردهای فرد مورد نظر به درستی بیان نشده باشند.
سیاست حذف

حذف یک مقاله نیاز به یک مدیر دارد و به طور کلی روندی مبتنی بر اجماع عام را طی می‌کند. بحث‌برانگیزترین مقاله‌ها به روندی سه مرحله‌ای و مهلت تقریباً یک هفته‌ای نیاز دارند.

سیاست بازگردانی مقاله‌های حذف شده
مدیران می‌توانند مقاله‌های حذف‌شده را باز گردانند. همچنین اگر مقاله‌ای بحث‌برانگیز باشد (یا یک کاربر غیر مدیر تقاضای آن را داده باشد) باید دربارهٔ آن بحث کرد. قابل ذکر است که به دلایل فنی نمی‌توان تصاویر را پس از حذف دوباره بازگرداند.
سیاست حذف رده‌ها
روند حذف رده‌ها درست مانند روند حذف مقالات است با این تفاوت که روی صفحهٔ دیگری است. رده‌هایی که مطابق قواعد نام‌گذاری رده‌ها نیستند به سرعت تغییر نام داده می‌شوند.
معیارهای حذف سریع
اگر مقاله‌ها، تصاویر یا رده‌ها به طور واضح جزو ردهٔ صفحات فاقد محتوا یا از هم گسیخته باشند به سرعت حذف می‌شوند. اما اگر حذف یک مقاله یا تصویر بحث برانگیز باشد باید مراحل حذف را طی کند.
نامزدی حذف
یک مقاله را می‌توان تنها یک بار نامزد حذف کرد. اگر در عرض پنج روز کسی با حذف آن مقاله مخالفت نکرد مدیران می‌توانند آن را حذف کنند.


GreenPillar.svg

اجرایی

حل اختلاف
نخستین گام برای رفع هرگونه اختلاف، گفتگو با کسانی است که با شما مخالفت می‌ورزند. اگر این کار نتیجه نداد شیوه‌های گفتگوی سازمان‌یافته‌تری وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
سیاست حفاظت
می‌توان صفحه‌ها را از ویرایش همگان محافظت کرد. مدیران توانایی ویرایش صفحه‌های محافظت‌شده را دارند هر چند به طور کلی نباید این کار را انجام دهند.
سیاست داوری
قوانینی برای تصمیم‌گیری داوران در دعاوی مختلف.
سیاست منع ویرایش
کاربران مزاحم را می‌توان برای مدت زمان کوتاه یا بلند از ویرایش مقاله‌ها منع کرد.
کمیتهٔ داوری
کمیتهٔ داوری به منظور اعلام و اجرای حکم برای مشاجره‌هایی است که گاهی اوقات بین ویرایش‌گران در می‌گیرد. این کمیته آخرین راه حل اختلافات است.
منع دائم
منع دائم باید تنها در زمانی صورت بگیرد که آسیب‌های جدی از سوی کاربر خطاکار بر ایران‌پدیا وارد شود.
YellowPillar.svg

حقوقی و حق تکثیر

استفاده از مطالب ایران‌پدیا
مطالب ایران‌پدیا را می‌توان با آزادی کامل تحت مجوز GFDL استفاده کرد. این مجوز به این معنا است که شما می‌توانید از مطالب به شرطی استفاده کنید که به نویسندگان احترام گذاشته، مطلب برگرفته شده را دوباره تحت مجوز GFDL بگذارید و اجازهٔ دسترسی آزاد به آن را بدهید.
توهین و افترا
سیاست ایران‌پدیا بر این است که افتراها و تهمت‌ها را از تاریخچهٔ صفحه پاک کند.
حق تکثیر
مطالبی که باعث تعدی به حق تکثیر دیگران بشوند نباید اضافه شوند. رعایت قانون حق تکثیر و «استفادهٔ منصفانه» بسیار پیچیده‌است.
متن مجوز مستندات آزاد گنو
این مجوز همان مجوزی است که تمامی مشارکت‌های موجود در ایران‌پدیا تحت آن عرضه می‌شوند. هر گونه استفادهٔ دوباره از مطالب ایران‌پدیا باید مجدداً تحت GFDL قرار بگیرد.
معیارهای استفادهٔ منصفانه
مواردی که بتوان در مورد یک تصویر از مجوز «استفادهٔ منصفانه» سود برد بسیار اندک هستند. کاربر باید موردِ استفادهٔ دقیقِ تصویر را اعلام کند و از آن تصویر تنها در همان موقعیت استفاده کند.
نقض حق تکثیر
ایران‌پدیا به هیچ وجه نقض حق تکثیر را تحمل نمی‌کند. ما با جدیت می‌کوشیم تا موارد عدم رعایت حق تکثیر را حذف کنیم.

جستارهای وابسته