ایران‌پدیا:صفحه‌های کاربری

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ایران‌پدیا برای آسان‌سازی ارتباط میان مشارکت‌کنندگان صفحاتی به نام صفحات کاربری دارد. اگر فرض کنیم که نام کاربری شما مثال باشد، در آن صورت:

برای این که به صفحهٔ کاربری خودتان بروید روی این پیوند کلیک کنید. برای رفتن به صفحهٔ بحث خودتان روی این پیوند کلیک کنید. اگر شما با حساب کاربری‌تان به ایران‌پدیا وارد شده باشید، پیوندی به صفحهٔ کاربری شما در بالا و سمت چپ همهٔ صفحات ایران‌پدیا به نمایش در می‌آید؛ همچنین، پیوندی به اسم «بحث» در بالای تمام صفحات می‌بینید که شما را به صفحهٔ بحث کاربری‌تان می‌برد. توجه داشته باشید که پیوند ویژه:Mypage هر کسی را به صفحهٔ کاربری خودش‌می‌برد. اگر می‌خواهید پیوندی از صفحهٔ کاربری خودتان برای یک کاربر دیگر بگذارید، باید آن را به صورت [[کاربر:نام کاربری خودتان]] بنویسید.

اطلاعاتی که شامل جزئیاتی درمورد خودتان باشد، نباید در فضای نام اصلی ایران‌پدیا بیاید، زیرا که آن فضای نام مختص مطالب دانشنامه‌ای است.

اگر احیاناً نمی‌خواهید که صفحهٔ کاربری داشته باشد، بهترین کار آن است که صفحهٔ کاربری‌تان را به صفحهٔ بحث خودتان تغییر مسیر بدهید.

آگاه‌سازی بحث کاربری

اگر کسی صفحهٔ بحث کاربری شما را ویرایش کند و/یا پیامی برای شما بگذارد، هشداری مانند هشدار زیر را در بالای همهٔ صفحه‌هایی که می‌روید خواهید دید. این پیام تا زمانی که صفحهٔ بحث خود را بازبینی کنید، تاریخچه‌اش را بررسی کنید، یا تفاوتی از تاریخچه را ببینید، نمایش خواهد یافت. ایجاد یک بَرنمای ساختگی که موجب شود کاربران به اشتباه فکر کنند پیام تازه‌ای دارند ممنوع است.

شما از یک کاربر دیگر پیام جدید دارید (۱ تغییر اخیر).

پیوندهای ویژه:صفحه من و ویژه:بحث من، میان‌برهای هستند که هر کاربری را به صفحهٔ بحث خودش می‌برند. اگر کسی بخواهد به صفحهٔ کاربری یا بحث شما (یا کاربری دیگر) برود، نیاز به یک پیوند مناسب خواهد بود (مانند [[بحث کاربر:مثال]]). در عمل صفحه‌های کاربری و صفحه‌های بحث کاربری اغلب با کلیک روی امضای کاربران در گفتگوها یا پیوندهای نمایش داده شده در تاریخچه و تفاوت‌ها بازدید می‌شوند.

صفحهٔ کاربری من شامل چه چیزهایی می‌تواند باشد؟

نخست آن که می‌توانید در صفحهٔ کاربری خودتان {{صفحه کاربری}} را وارد کنید. به این ترتیب، یک جعبه مشابه چیزی که در زیر می‌بینید به صفحهٔ شما اضافه خواهد شد، که به بیننده اطلاع می‌دهد که صفحه‌ای که می‌بیند، یک صفحهٔ کاربری ایران‌پدیا است، نه یک صفحه از دانشنامه. این کار الزامی نیست اما به خصوص به کاربران تازه‌کار ایران‌پدیا کمک می‌کند تا صفحات کاربری را با صفحات دانشنامه اشتباه نگیرند.

در صفحهٔ کاربری‌تان می‌توانید هرچیزی که قابل انطباق با پروژهٔ ایران‌پدیا باشد اضافه کنید. توجه داشته باشید که ایران‌پدیا یک میزبان رایگان، وب‌نوشت، تهیه‌کنندهٔ فضای وب یا وبگاه شبکه‌های اجتماعی نیست و به همین خاطر شما حق ندارید از صفحهٔ کاربری‌تان به‌عنوان یک صفحهٔ خانگی (home page) در وب استفاده کنید. شما می‌توانید صفحهٔ کاربری‌تان را به‌عنوان مکانی برای سازماندهی کارهایی که در ایران‌پدیا انجام خواهید داد، در نظر گیرید، و پیوندی به مقالاتی که مرتباً به آن‌ها سر خواهید زد در آن ایجاد کنید. همچنین از آن به‌عنوان کمکی به دیگر کاربران جهت آشناکردن آنها با همکارشان در ایران‌پدیا (یعنی خود شما) استفاده کنید.

یک شروع خوب می‌تواند افزودن کمی اطلاعات درمورد خودتان، به‌عنوان مثال، مواردی مانند روش برقرارکردن ارتباط با شما (پست الکترونیکی، پیام فوری و غیره)، تصویری از خودتان، نام واقعیتان، محل اقامت و اطلاعاتی درمورد تخصص و علاقه‌تان، آنچه را دوست دارید و آنچه را دوست ندارید، صفحهٔ شخصیتان و مواردی از این دست باشد. واضح است که این موارد بستگی به میزان علاقهٔ شما به حفظ حریم خصوصیتان دارد، و هیچ الزامی وجود ندارد که این اطلاعات را در صفحهٔ کاربری‌تان وارد کنید.

همچنین می‌توانید از صفحهٔ کاربری‌تان برای استفادهٔ بهینه‌تر از ایران‌پدیا بهره ببرید: می‌توانید کارهای در دست اقدام، برنامه‌های آینده، یادآوری‌ها، پیوندهای مفید و موارد مشابهی در صفحهٔ کاربریتان داشته باشید. همچنین خوب است که به‌عنوان یک صفحه تمرینِ کمکی از آن بهره ببرید.

استفادهٔ دیگر می‌تواند آگاه‌کردن دیگران از فعالیتهای شما در ایران‌پدیا و نظرات شما درمورد ایران‌پدیا باشد. پس ممکن است طرحهای جاری، خلاصه‌ای از فعالیت‌های اخیرتان بر روی ایران‌پدیا و نظرات (سازنده) تان درمورد مقالات و سیاستهای ایران‌پدیا را در آن قرار دهید. اگر قرار است مدتی در ایران‌پدیا فعالیت نداشته باشید می‌توانید در صفحهٔ کاربریتان به آن اشاره کنید (مثلاً با استفاده از الگوی {{ویکی‌مرخصی}}).

زیرصفحات کاربری چه؟

اگر شما به صفحات بیشتری احتیاج دارید می‌توانید برای خود زیرصفحه درست کنید. کمابیش همان مواردی را که می‌توانید در صفحهٔ کاربریتان داشته باشید، می‌توانید در این زیرصفحات داشته باشید.

مثال‌ها:

 • یک کار در حال انجام، تا وقتی‌که آمادهٔ ارائه شود.
 • بایگانی بحث‌های کاربری.
 • صفحات آزمایشی: برای آزمودن یک الگوی جدید، می‌توانید ابتدا آن را به‌عنوان یک زیرصفحهٔ جدید ایجاد کنید، و بعد از رفع ایرادات، به فضای نام الگو منتقل کنید.
 • بخشهای صفحهٔ اصلی که به اندازهٔ کافی بزرگ باشند که نیاز به داشتن صفحه‌ای جدا داشته باشند. به‌عنوان مثال، صفحه‌ای برای ذخیرهٔ نشانهای افتخاری که به‌دست آورده‌اید یا تصاویری که گرفته‌اید.

صفحهٔ کاربری من شامل چه چیزهایی نمی‌تواند باشد؟

به‌طورکلی، تمرکز محتوای صفحات کاربری باید بر افزایش همکاری مؤثر با ایران‌پدیا باشد؛ بنابراین، صفحهٔ کاربری شما جای اطلاعات مرتبط با مشارکت‌های شما با این پروژه‌است[۱] و نباید در صفحهٔ کاربری خود مطالبی بگذارید که از اساس با ایران‌پدیا نامرتبط است. ایران‌پدیا یک ارائه‌کنندهٔ خدمات میزبانی نیست، پس صفحات کاربری شما صفحات شخصی شما نیستند. صفحهٔ شما باید شامل اطلاعاتی دربارهٔ شما به‌عنوان یک ویکی‌نویس باشد.

برخی از مواردی که نباید در صفحه‌های کاربری قرار گیرد:

به‌طورکلی، اگر شما مطالبی دارید که نمی‌خواهید کسی آن‌ها را ویرایش کند، یا به هر دلیلی برای ایران‌پدیا مناسب نیست، بهتر است از یکی از سرویس‌های رایگان یا ارزان قیمت میزبانی وب استفاده کنید و برای خودتان یک پایگاه اینترنتی یا صفحهٔ خانگی ایجاد کنید.

اگرچه مشارکت‌کنندگان ایران‌پدیا در اعمال این قانون درمورد کاربران دایمی و مفید ویکی معمولاً خیلی سخت نمی‌گیرند (و مثلاً اجازه فعالیت‌هایی که به‌طور غیرمستقیم به نفع ایران‌پدیا باشد، معمولاً داده می‌شود)، وقتی که کاربری شروع به انجام فعالیت‌های خرابکارانه کرد یا به نحوی بازدارندهٔ روند رشد و پیشرفت ایران‌پدیا شد، درمورد صفحهٔ کاربری‌اش هم مثل بقیهٔ ویرایش‌هایش با جدیت برخورد می‌شود.

به دلیل این که تغییرمسیردادن صفحهٔ کاربریتان به صفحه‌ای غیراز صفحهٔ بحث خودتان باعث می‌شود که پیگیری پیوندهایی که به فضای نام شما داده شده، دشوار گردد، این کار توصیه نمی‌شود. یک مورد استثناء زمانی است که شما صفحهٔ کاربری فعلی‌تان را به صفحهٔ کاربری حسابی که قبلاً از آن در ایران‌پدیا استفاده می‌کرده‌اید تغییر مسیر بدهید یا بالعکس.

مشارکت‌کنندگان ایران‌پدیا نسبت به کاربرانی که در صفحهٔ کاربری‌شان ادعای غیرواقعی درمورد هویت یا سوابق علمی‌شان بکنند، دید خوبی ندارند. همین مسئله درمورد کاربرانی که در صفحهٔ کاربری‌شان ظاهر صفحات دیگر نرم‌افزار مدیاویکی را شبیه‌سازی کنند وجود دارد.

صفحه‌هایی که شبیه به مقاله‌ها باشند

صفحه‌های مقاله‌نما (صفحه‌هایی که در فضای نام کاربر هستند اما ظاهری شبیه به مقاله‌های ایران‌پدیا دارند) در ایران‌پدیا پذیرفته نیستند و ممکن است حذف شوند. ایران‌پدیا ارائه کننده خدمات رایگان میزبانی وب نیست و نباید از آن برای ذخیره‌کردن صفحه‌هایی شبیه به مقاله‌ها (از جمله نسخه‌های حذف‌شده یا قدیمی مقاله‌های ایران‌پدیا) برای طولانی‌مدت استفاده کرد.

اگر نسخه‌ای قدیمی از یک مقاله را به‌طور موقت برای انجام ویرایش در فضای کاربری خود قرار می‌دهید، حتماً بالای صفحه برچسبی بزنید تا مدیران را از موقتی بودن و عامدانه بودن این کار آگاه کنید. چنین صفحه‌هایی حتی در صورت وجود برچسب هم نباید برای مدت طولانی نگاه داشته شوند.

ویرایش در صفحات کاربری

صفحات کاربری ایران‌پدیا هم جزئی از ایران‌پدیا هستند، پس:

 • محتویات آن باید تحت اجازه‌نامهٔ GFDL منتشر شوند.
 • سایر کاربران هم اجازهٔ ویرایش صفحهٔ کاربری شما را دارند، اگرچه معمولاً انگیزه‌ای برای این کار ندارند.
 • سیاست‌های کلی ایران‌پدیا نظیر حملهٔ شخصی ممنوع در صفحات کاربری و زیرصفحات آن‌ها نیز مصداق دارند. سیاست‌هایی که فقط مربوط به مقالات هستند (نظیر اپ:منبع) در صفحات کاربری اعمال نمی‌شوند.

به‌طورکلی، پرهیز از ویرایش کلی در صفحات کاربری دیگران امری مؤدبانه تلقی می‌شود. برخی از کاربران ایران‌پدیا نسبت به این که صفحهٔ کاربری‌شان توسط دیگران ویرایش شود مشکلی ندارند، و حتی گاهی این را در صفحهٔ کاربری‌شان اعلام می‌کنند. در مقابل، برخی از کاربران ایران‌پدیا نسبت به این که در صفحهٔ کاربری آن‌ها تغییر بدهید حساس هستند، که در این حالت بهتر است که به این خواستهٔ آن‌ها احترام بگذارید. اگر فکر می‌کنید تغییری ضروری است، بهترین کار آن است که این نکته را در صفحهٔ بحث کاربری آن‌ها یادآور شوید، تا اگر متقاعد شدند این تغییر را انجام بدهند. هم‌چنین از ویرایش‌های جزئی غیرضروری در صفحهٔ کاربری دیگران پرهیز کنید، و درمورد ویرایش‌های کلی، غیراز آن که در خلاصهٔ ویرایش توضیح می‌دهید، توضیحی هم در صفحهٔ بحث آن کاربر اضافه کنید.

در صفحهٔ بحث کاربری‌تان، این که مطالب اضافه شده را حذف کنید، ممنوع نیست، اما به‌طورکلی، بایگانی‌کردن بر حذف‌کردن ترجیح داده می‌شود. به‌طور ویژه، حذف‌کردن اخطارهایی که از کاربرهای دیگر یا مدیران ایران‌پدیا گرفته‌اید، پسندیده نیست.

قفل‌کردن صفحات کاربری

صفحات کاربری نیز، مانند مقالات ایران‌پدیا، گاهی کانون حملات خرابکارانه یا جنگ‌های ویرایشی قرار می‌گیرند. در این حالات، اگر خرابکاری ادامه پیدا کند، صفحهٔ کاربریِ موردنظر توسط مدیران قفل می‌شود. در این حالت، کاربرانی که اختیارات مدیریتی ندارند قادر به ویرایش این صفحه نخواند بود، که این می‌تواند شامل حال صاحب آن حساب کاربری نیز بشود.

مدیران اجازه دارند در شرایط نیاز صفحهٔ کاربری خود را قفل کنند، یا صفحات کاربری محافظت‌شده را ویرایش کنند. کاربرها هم اجازه دارند که در صورتی که حفاظت‌شدن از یک صفحهٔ کاربری را ضروری می‌دانند، آن را به صورت یک درخواست در ایران‌پدیا:تابلوی اعلانات مدیران مطرح کنند.

هم‌چنین توجه داشته باشید که اگر شما اقدام به واردکردن اطلاعاتی در صفحهٔ کاربری‌تان بکنید که حق نشر در ایران‌پدیا برای آن‌ها وجود ندارد، و این امر محرز باشد که شما قبلاً درمورد غیرقانونی بودن این کار هشدار گرفته‌اید، اقدام شما مصداقی از خرابکاری تلقی می‌شود و ممکن است صفحهٔ کاربری‌تان قفل شود.

درمورد صفحات بحث کاربری، معمولاً خرابکاری کمتر اتفاق می‌افتد و در بیشتر موارد، صرف واگردانی خرابکاری کفایت می‌کند. حفاظت‌کردن (قفل‌کردن) صفحات بحث کاربری، به‌عنوان آخرین راه حل برای مقابله با چنین خرابکاری‌هایی مطرح می‌شود.

حذف زیرصفحات کاربری

گاهی پیش می‌آید که شما یک زیرصفحه برای صفحهٔ کاربری خودتان می‌سازید تنها با این منظور که یک الگو را آزمایش کنید، یا اطلاعاتی را به صورت موقت نگهداری کنید. بعد از این که استفادهٔ شما از این زیرصفحه تمام شد، ممکن است که بخواهید این زیرصفحه از ایران‌پدیا حذف شود. در این شرایط شما اجازه دارید که درخواست حذف فوری این صفحه را بدهید.

برای این که زیرصفحهٔ کاربری‌تان حذف فوری بشود، تمام محتویات آن را با دستور {{حذف سریع}} جایگزین کنید. یکی از مدیران در اولین فرصت زحمت حذف آن را برای شما خواهد کشید. توجه کنید که شما فقط مجازید زیرصفحهای از صفحهٔ کاربری خودتان را نامزد حذف کنید. هم‌چنین صفحاتی که قبلاً در یک فضای نام دیگر بوده‌اند و بعداً به فضای نام کاربر انتقال داده شده‌اند به این ترتیب حذف نمی‌شوند و باید برای آن‌ها از روش رای‌گیری برای حذف استفاده کنید؛ به‌طور خلاصه، کافی است که الگوی {{پیشنهاد حذف}} را در اولین سطر زیرصفحهٔ موردنظر اضافه کنید، و صفحه را ذخیره کنید؛ سپس بر طبق توضیحاتی که در الگو می‌بینید، عمل کنید، تا درخواست شما با ذکر دلیل حذف در صفحهٔ ایران‌پدیا:نظرخواهی برای حذف اضافه شود.

حذف صفحهٔ کاربری

حذف صفحهٔ کاربری دیگران

دراصل صفحهٔ کاربری هر کاربر توسط همان کاربر ویرایش می‌شود و خوب است پیش از حذف صفحات کاربری برای اطمینان با کاربر تماس حاصل شود. با این وجود، استفاده از تصاویری که مشمول قانون «استفادهٔ منصفانه» یا تصاویر غیر آزاد می‌شوند،[۷] صفحهٔ کاربریِ حسابی که هنوز ایجاد نشده‌است،[۸] نقض حق تکثیر، حمله، تبلیغ یا تخلف از اپ:زنده اگر آشکارا صورت گیرد، می‌تواند حذف سریع شود، و موارد دیگر می‌تواند با نظرخواهی حذف شود.[۹]

حذف صفحهٔ کاربری خود

در مواردی که دلیل مدیریتی برای حفظ صفحهٔ کاربری و صفحهٔ بحث شما وجود نداشته باشد (مثلاً هشداری دریافت نکرده باشید) می‌توانید درخواست کنید که این صفحات نیز حذف شوند. کافی است که دستور {{حذف سریع}} را به صفحهٔ موردنظر اضافه کنید. یک مدیر در اسرع وقت، پس از این که برای وی محرز شد که نیازی به نگه‌داشتن اطلاعات این صفحه نیست، آن را حذف خواهد کرد. توجه داشته باشید که کاربران دیگر ممکن است با ذکر دلیل درخواست احیای صفحهٔ حذف شده را بکنند، که در این صورت، صفحه توسط مدیران احیا می‌شود و حذف آن در صفحهٔ ایران‌پدیا:نظرخواهی برای حذف مجدداً مورد بحث قرار می‌گیرد.

حذف صفحه‌های بحث کاربری

صفحه‌های بحث کاربری و بایگانی‌هایی از آنها که به شکل انتقال ساخته شده‌اند حذف نمی‌شوند؛ معمولاً به این صفحات جهت ارجاع توسط کاربران دیگر نیاز می‌شود. اما نسخه‌ای خاص از صفحه، سیاهه‌ها و موارد دیگر درون فضای کاربری به دلایل امنیتی مانند آزار، تهدید، توهین‌های بزرگ و تخلفات جدی دیگر، ممکن است بتوانند حذف شده یا تغییر مسیر داده شوند. در این مورد، هرگاه نیاز باشد استثنائاتی در مواقع ضروری با ذکر دلایل قانع‌کننده مانند ترک همیشگی ایران‌پدیا اعمال می‌شود. علاوه بر این اطلاعات شخصی و خصوصی که در صفحه بحثتان نوشته می‌شود یا مواردی که می‌توانند توهین‌آمیز باشند، ممکن است به دلیل آنچه بالاتر گفته شد حذف شوند.

چه اطلاعات دیگری از من در صفحهٔ کاربری‌ام قابل دسترسی است؟

وقتی یک کاربر ایران‌پدیا به صفحهٔ کاربری شما می‌رسد، می‌تواند با استفاده از پیوند «مشارکت‌های این کاربر» که در سمت راست صفحه دیده می‌شود، مشارکت‌هایی که در ایران‌پدیا انجام داده‌اید را ببیند. توجه داشته باشید که حتی اگر صفحهٔ کاربری‌تان را حذف کنند، باز هم این اطلاعات قابل دسترسی خواهند بود.

اگر شما پست الکترونیکی‌تان را برای استفاده در ایران‌پدیا فعال کرده باشید (این کار از طریق صفحهٔ ترجیحات من انجام می‌شود)، کاربرهای دیگر ایران‌پدیا می‌توانند به شما نامهٔ الکترونیکی (email) بفرستند، اما ایران‌پدیا نشانی پست الکترونیکی شما را به آن‌ها نشان نمی‌دهد. توجه کنید که اگر شما به همین طریق به یک کاربر دیگر نامهٔ الکترونیکی بفرستید، یا به نامه‌ای که یک کاربر برای شما فرستاده پاسخ دهید، نشانی پست الکترونیکی شما برای آن کاربر ارسال می‌شود و ایران‌پدیا قادر به جلوگیری از آن نیست.

پانویس

 1. IP:NOTBLOG
 2. IP:UP#GAMES
 3. IP:NOTSOAPBOX
 4. IP:UP#POLEMIC
 5. IP:UP#DELETE
 6. IP:FAKEARTICLE
 7. IP:CSD
 8. IP:U2
 9. IP:UP#DELETE

جستارهای وابسته