سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

از ایران پدیا
(تغییرمسیر از سازمان اطلاعات سپاه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سازمان اطلاعات سپاه پاسداران
نیروی قدس سپاه پاسداران

نشان رسته اطلاعات سپاه
کنش اطلاعاتی - امنیتی
کشور ایران
وفاداری علی خامنه‌ای
رسته نظامی - امنیتی
گونه نظامی
نقش شناسایی و سرکوب مخالفین جمهوری اسلامی ایران
بخشی از تحت امر ولی فقیه
پشتیبان ولی فقیه ، سپاه پاسداران ، وزارت اطلاعات
فرماندهان
فرمانده حسین طائب
جانشین فرمانده حسن محقق

سازمان اطلاعات سپاه، اولین نهاد اطلاعاتی سازمان‌‌یافته و رسمی جمهوری اسلامی ایران است. سازمان اطلاعات سپاه پس از تشکیل سپاه پاسداران در روزهای پس از انقلاب ضد سلطنتی به سرپرستی علی محمد بشارتی شکل گرفت. پس از آن محسن رضایی با طرح موضوع واحد اطلاعات نزد خمینی، تایید او را برای این نهاد گرفت و تا قبل از فرماندهی سپاه، مسئول واحد اطلاعات سپاه پاسداران بود.

سازمان اطلاعات سپاه پس از انقلاب با استفاده از تجربیات حسین فردوست، قائم مقام ساواک و عناصر پیوسته ساواک به جمهوری اسلامی و نیروهای ارتش به کسب اطلاعات و پرونده‌سازی برای نیروهای مخالف جمهوری اسلامی پرداخت. از این موارد، دستگیری فرزند آیت‌الله سید محمود طالقانی بود که منجر به اعتراض و ترک تهران توسط وی گردید. این قضیه نهایتاٌ‌ با وساطت خمینی تمام شد. مورد دیگر، دستگیری محمدرضا سعادتی، از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران به بهانه جاسوسی برای شوروی بود. این کار توسط عناصر اداره هشتم ساواک با همکاری اطلاعات سپاه انجام شد. همچنین دستگیری حماد شیبانی از اعضای سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران از جمله پرونده‌سازی‌های سازمان اطلاعات سپاه در ابتدای انقلاب بود.

سازمان اطلاعات سپاه همچنین در سرکوب مردم ترکمن صحرا و کشتن رهبران شورای خلق ترکمن و سرکوب مردم کردستان و قتل‌عام مردم در سنندج و روستای قارنا به همراهی صادق خلخالی دست داشت.

اطلاعات سپاه پس از سرکوب گسترده تظاهرات مسالمت آمیز مردم در روز ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ که به دعوت سازمان مجاهدین خلق ایران به خیابان‌ها آمده بودند، رسما وارد عرصه بازجویی و شکنجه و اعدام مخالفان حکومت اسلامی شد. بندهای بدنام ۲۰۹ و ۳۲۵ زندان اوین در اختیار اطلاعات سپاه پاسداران بود.

از سال ۱۳۸۸، هم‌زمان با اوج‌گیری قیام مردم ایران علی خامنه‌ای اقدام به باز تاسیس این سازمان و ارتقای آن به یک سازمان اطلاعاتی موازی با وزارت اطلاعات کرد تا بتواند یک سازمان اطلاعات مطیع اوامر خودش در اختیار داشته باشد.

ساختار سپاه پاسداران

در سپاه پاسداران علاوه بر نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوایی، نیروی قدس و سازمان بسیج دو بخش دیگر به نام‌های حوزه نمایندگی ولی فقیه و سازمان حفاظت اطلاعات وجود دارد. حوزه نمایندگی ولی فقیه کاملا مستقل از ساختار فرماندهی است و مستقیما زیر نظر رهبر قرار دارد. سازمان حفاظت اطلاعات نیز تقریبا مستقل از فرماندهی است و فرمانده آن را رهبر با پیشنهاد فرمانده سپاه انتخاب می‌کند. فرمانده آن نیز مستقیما با دفتر عمومی حفاظت اطلاعات در دفتر ولی فقیه و شخص رهبر مرتبط است و به او گزارش می‌دهد.

قانون تشکیل سازمان اطلاعات سپاه

بر اساس «بند واو» ماده ۱۴ اساس‌نامه سپاه، واحد اطلاعات مسئول انجام وظایفی است که قانون آن به تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد رسید. با وجود سکوت اساس‌نامه سپاه در زمینه تشکیل و وظایف واحد اطلاعات، اداره اطلاعات سپاه از سال ۱۳۵۸ با جلوداری علی‌محمد بشارتی شروع به کار کرده است. این واحد در ابتدا به نام «واحد اطلاعات و تحقیقات» کار می‌کرد که به عضوگیری برای سپاه و برخورد با آزادی‌خواهان مشغول بود؛ ولی همان سال ۱۳۵۸ به «اداره اطلاعات» تغییر نام داد و به کارهای اطلاعاتی و امنیتی مشغول شد.

در مجلس نیز در این زمینه، قانون مستقلی به تصویب نرسیده است، ولی در ماده ۶ قانون تاسیس وزارت اطلاعات، به وظایف اطلاعات سپاه اشاره شده است و از کسب «اطلاعات نظامی»، «گرفتن اطلاعات لازم از وزارت اطلاعات قبل از عملیات به عنوان ضابط قوه قضاییه» و «تحویل اخبار واصله امنیتی به وزارت اطلاعات»، به عنوان وظایف اطلاعات سپاه یاد شده است.

طبق این قانون، «مسئول واحد اطلاعات سپاه»، عضو شورای هماهنگی امور اجرایی اطلاعات کشور است. در ماده ۵ این قانون تصریح شده که سپاه پاسداران در مورد مبارزه با ضدانقلاب داخلی و ماموریت‌های محوله در اساس‌نامه سپاه باید از «خط مشی وزارت اطلاعات» تبعیت کند و تا زمان اعلام آمادگی وزارت اطلاعات برای حضور در ماموریت‌ها‌، حق کسب و جمع آوری و تولید اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن و شناسایی ضدانقلاب را دارد.

سال‌های ۱۳۶۲ و ۱۳۶۳ درگیری‌های سیاسی و امنیتی فراوانی در ایران رخ داد. در نهایت در اول مهرماه ۱۳۶۳، با دستور روح‌الله خمینی بخش اعظم واحد اطلاعات سپاه به وزارت اطلاعات واگذار شد. با این وجود، در طول سال‌های بعد به ویژه پس از جنگ، اداره اطلاعات سپاه قادر به بازیابی موقعیت سیاسی و امنیتی خود شد و به معاونت اطلاعات تبدیل شد.

این معاونت مهرماه سال ۱۳۸۸ در قالب سازمان اطلاعات سپاه به فعالیت خود ادامه داد.

رییس سازمان اطلاعات سپاه توسط فرمانده کل قوا منصوب می‌شود. تاکنون درباره چهار رکن این سازمان یعنی «جانشین رئیس سازمان»، «معاونت بررسی و عملیات روانی»، «فرماندهی سایبری» و «معاونت عملیات» اطلاعات محدودی منتشر شده است. بر اساس اطلاعاتی که آبان ۱۳۹۳ در وب سایت سحام نیوز منتشر شده است، بخش دیگری به نام «اداره کارآمدی» در زیرمجموعه سازمان اطلاعات سپاه ایجاد شده است.

اصلاحیه ۴ خرداد ۱۳۹۵ مجلس نهم در آخرین روز فعالیت آن مجلس از تصویب نمایندگان گذشت. مطابق اصلاحیه، دستگاه‌های اجرایی موظف می‌شوند هنگام انتصاب افراد به مشاغل حساس، علاوه برقوه قضاییه و وزارت اطلاعات (که پیشتر در قانون آمده بودند)، از سازمان اطلاعات سپاه هم استعلام بگیرند.

مجلس ایران اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی را که با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند، منوط به صدور گواهی امنیتی از سوی اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات کرد. در متن اولیه مصوبه نمایندگان در این زمینه، صدور تابعیت برای افراد به عدم مخالفت وزارت اطلاعات موکول شده بود. اما پس از رد مصوبه در شورای نگهبان، مجلس در جلسه سه‌شنبه ۲ مهر، برای تامین نظر شورا نام اطلاعات سپاه را هم به متن آن افزود.

سازمان اطلاعات سپاه، البته در عمل، تمام کارهایی که در قوانین ایران به وزارت اطلاعات سپرده شده بوده را انجام می‌دهد؛ ولی در متن قوانین، وزارت اطلاعات متصدی اصلی امور امنیتی کشور محسوب می شود.

پیشینه سازمان اطلاعات سپاه

اطلاعات سپاه در سال ۱۳۵۸ به عنوان «واحد اطلاعات و تحقیقات» سپاه شروع به کار کرد ولی اندکی بعد اداره اطلاعات نام گرفت و بعد تبدیل به «معاونت اطلاعات و تحقیقات» شد . سال ۱۳۶۱ که اساس‌نامه سپاه تصویب شد، از آن به عنوان «واحد اطلاعات» نام برده شد ولی نقشش به عنوان یک سازمان پذیرفته شد. همین امر، باعث گسترش سریع اطلاعات سپاه و بروز اختلافات درونی بین نهادهای امنیتی گشت.

سازمان اطلاعات سپاه در فردای پیروزی انقلاب، با استفاده از تجربیات حسین فردوست قائم مقام ساواک و عناصر پیوسته ساواک به جمهوری اسلامی و نیروهای ارتش به کسب اطلاعات و پرونده‌سازی برای نیروهای مخالف جمهوری اسلامی پرداخت. از جمله سازمان اطلاعات سپاه با پرونده سازی اقدام به دستگیری فرزند آیت‌الله طالقانی کرد. همچنین دستگیری محمدرضا سعادتی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران به بهانه جاسوسی برای شوروی از کارهای سازمان اطلاعات سپاه در ابتدای انقلاب بود.[۱] یکی دیگر از این پرونده سازی‌ها برای حماد شیبانی از اعضای سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران صورت گرفت.[۲] اطلاعات سپاه همچنین در سرکوب تظاهرات ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ که به دعوت سازمان مجاهدین خلق ایران شکل گرفته بود نقش فعالی داشت و بطور رسمی وارد عرصه بازجویی و شکنجه و اعدام مخالفان حکومت اسلامی شد. زندانیان آزاد شده در بخشی از خاطرات خود فضای رعب و وحشت حاکم بر بند ۲۰۹ و ۳۲۵ زندان اوین که در اختیار سپاه پاسداران بود را بطور گسترده ترسیم کرده‌اند.

انضمام اطلاعات سپاه به وزارت اطلاعات

در سال ۱۳۶۱ و ۱۳۶۲ سازمان اطلاعات سپاه، با استفاده از اطلاعات کسب شده از انگلستان که توسط ولادیمیر کوزیچکین دیپلمات فراری سفارت شوروی در اختیار آن‌ها گذاشته شده بود، در اقدامی پر سر و صدا به دستگیری عناصر حزب توده پرداخت. پس از این ماجرا هم‌زمان با تشکیل وزارت اطلاعات اختلافات بین این دو ارگان اوج گرفت و در تعیین تکلیف نهایی توسط خمینی اطلاعات سپاه به وزارت اطلاعات منضم شد.

روایت محسن رضایی از انضمام اطلاعات سپاه به وزارت اطلاعات

محسن رضایی در مورد پیوستن اطلاعات سپاه به وزرات اطلاعات چنین می‌گوید:

« از اواخر سال ۱۳۶۲، نغمه‌هایی شروع شد که اطلاعات باید از عملیات جدا شود. بحث‌هایی شد و جلساتی گذاشتند. آن موقع، جناب آقای هاشمی رفسنجانی به‌ عنوان رئیس مجلس و مقام معظم رهبری (رئیس‌جمهور) از طرف امام مسئول پیگیری موضوع شدند. دو سه جلسه با من گذاشتند. از طرف دیگر، برخوردهای دادستانی تهران، جناب آقای لاجوردی، با بچه‌های اطلاعات در کشور تشدید شد. چند تا موضوع را طرح کردند که اولا مسئول اطلاعات کشور باید مجتهد باشد. یک روحانی مجتهد باشد. بعد عده‌ای می‌گفتند اصلا نباید در سپاه اطلاعات باشد، درحالی‌که [در آن زمان] اطلاعات سپاه در اوج قرار داشت. یک‌مرتبه فضاسازی‌هایی شد. تا اینکه در ۱ /۷ /۱۳۶۳ ما به دستور امام، واحد اطلاعات را از سپاه جدا کردیم.[و به وزارت اطلاعات منضم کردیم]»[۳]

این گفت‌وگو روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۸۹ در تهران و در منزل محسن رضایی انجام شده است. در این جلسه، مجید علوی، رضا جوادی، حسین خراسانی، هوشنگ طاهری و محمدحسین اسدی (مسئولان واحد اطلاعات سپاه در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۲) نیز حضور داشتند.

پس از انضمام سازمان اطلاعات سپاه به وزارت اطلاعات، باقی‌مانده بخش‌های سیاسی و امنیت داخلی اطلاعات سپاه نیز پس از پایان جنگ بین سالهای ۱۳۶۷ تا ۱۳۸۸ احیا شدند و در نهایت تبدیل به «معاونت اطلاعات» سپاه شدند.

شکل‌گیری مجدد سازمان اطلاعات سپاه

در اواسط دهه هفتاد، معاونت اطلاعات سپاه علاوه بر ماموریت‌های نظامی، ماموریت‌های امنیتی را نیز برعهده گرفت و تحت عنوان معاونت اطلاعات ستاد مشترک سپاه کار خود را از سر گرفت.

در سال ۱۳۸۶ و با انتصاب جعفری به فرماندهی کل سپاه، تغییراتی در ساختار و سازمان سپاه ایجاد شد و ستاد مشترک سپاه تبدیل به معاونت هماهنگ کننده سپاه شد. در نتیجه این تغییرات، معاونت اطلاعات ستاد مشترک سپاه، تبدیل به معاونت اطلاعات فرماندهی کل سپاه شد.

پس از این تغییرات، در سال ۱۳۸۸ معاونت اطلاعات سپاه، به سازمان اطلاعات سپاه ارتقا یافت و از آن زمان به بعد ریاست آن را حسین طائب بر عهده گرفت. همزمان با تشکیل سازمان اطلاعات، تشکیلات اطلاعاتی دیگری در سپاه با نام معاونت اطلاعات راهبردی نیز تشکیل شد که مسئولیت آن را حسن محقق برعهده گرفت. سازمان اطلاعات سپاه در خرداد ۱۳۹۴ با تصویب مجلس، تبدیل به ضابط قوه قضاییه شد و اکنون نیز معاونت اطلاعات راهبردی سپاه در آن ادغام شده است.

در واقع اعتراضات سال ۸۸ موجب شد تا خامنه‌ای سازمانی امنیتی، تحت اختیار خود شکل دهد که پاسخگوی هیچ نهاد دولتی نباشد. به همین دلیل سازمان اطلاعات سپاه به بهانه برقراری امنیت و جلوگیری از نفوذ دشمن خارجی در کشور بازتاسیس شد. ریاست آن هم به حسین طائب رییس مقاومت بسیج (در آن زمان) واگذار شد. قوای سه گانه «مقننه، مجریه و قضائیه»، هیچکدام قدرت طرح سوال و توضیح خواستن درباره مسائل مختلف از این نهاد را ندارند. این سازمان در حال حاضر مهمترین دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران است که به راحتی در حیطه تمامی نهادها و مسئولیت‌ها حتی وزارت اطلاعات می تواند دخالت نماید. پس از اعتراضات ۸۸، وزارت اطلاعات از سوی تعدادی از مسئولان حکومتی و از جمله محمود احمدی‌نژاد به ناتوانی در ایفای وظایف خود در جلوگیری و مقابله با اعتراضات مخالفان متهم شد و علاوه بر وزیر، شش معاون این وزارت‌خانه نیز به تدریج جابجا شدند. در فروردین ماه سال ۱۳۹۰ محمود احمدی نژاد در اعتراض به مخالفت خامنه‌ای با عزل حیدر مصلحی وزیر اطلاعات کابینه‌اش، یازده روز قهر کرد و در محل کار خود حاضر نشد. از همان زمان‌ها سازمان اطلاعات سپاه قدرت گرفت.[۴]

ارکان سازمان اطلاعات سپاه

 • جانشین رئیس سازمان:

سمت معاونت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را بر عهده دارد.

 • معاونت عملیات:
 • فرماندهی پدافند سایبری سپاه:

«فرماندهی پدافند سایبری» سپاه که در سال ۱۳۹۳ تاسیس شده است را می‌توان یک سازمان امنیتی در حوزه مجازی توصیف کرد. «نظارت و بررسی جرائم سازمان یافته تروریستی، جاسوسی و اقتصادی و اجتماعی در فضای مجازی»، «مقابله با تخریب نظام فرهنگی و اجتماعی جامعه»، «رصد هتک حرمت و توهین به ارزش‌های انقلابی»، «ارتقای امنیت کاربران فضای مجازی» و «تولید محتوا» از مهم‌ترین دستورکارهای این فرماندهی است. در زیرمجموعه‌ی فرماندهی پدافند سایبری، «مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری سپاه» و «سایت گرداب» فعال هستند.

مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری سپاه

مرکز بررسی جرائم سازمان یافته سپاه در سال ۱۳۸۶ تاسیس شد و به ارتش سایبری هم مشهور است. این مرکز از جمله پروژه‌های «فتنه عمیق»، «دارکوب» و «مرصاد» که به رصد سایت‌های سیاسی و فرهنگی منتقد و مخالف نظام می‌پرداخت را بر عهده داشت. در نتیجه فعالیت‌ها و گزارش‌‌های این مرکز، ده‌ها نفر از فعالان فضای مجازی و مدیران سایت‌ها بازداشت شدند. فرماندهی پدافند سایبری سپاه همچنین پروژه‌های متعددی را در قالب همکاری یا پیمانکاری با «قرارگاه سایبری خیبر» که یک قرارگاه سایبری متشکل از نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات، سپاه و وزارت دفاع است و همکاری با دانشگاه امام حسین سپاه و شرکت های مرصاد و نصر که در حوزه هک فعال هستند، انجام داده است.

معاونت بررسی و عملیات روانی

فرمانده این واحد عبدالله ضیغمی معروف به سردار مشفق است که اداره خانه‌های امن سپاه به‌عهده اوست.

عبدالله ضیغمی از سال ۱۳۹۲ توسط طائب به این سمت منصوب شده است و در سال ۱۳۹۴ شایع شد که در جریان کشته شدن زائرین خانه‌ی خدا در منا مفقود شده است.

اداره‌ی کار‌‌آمدی

این اداره، شامل مجموعه‌هایی با عنوان «خانه‌های امن» است که با ایجاد سیستم‌های موازی برای هر وزارتخانه به رصد فعالیت‌های وزارتخانه‌های دولت و اقدامات تخریبی علیه آن وزارتخانه مشغول هستند. خانه‌های امن، با تابلوهای پوششی موسسه‌های فرهنگی و علمی و رسانه‌ای در حال فعالیت هستند. طبق اصلاحیه ماده ۳ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۲۴خرداد ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی، سازمان اطلاعات سپاه، ضابط قوه قضاییه است.

فرماندهان سازمان اطلاعات سپاه

 • علی‌محمد بشارتی جهرمی (اردیبهشت ۱۳۵۸ – خرداد ۱۳۵۸)
 • محسن رضایی (خرداد ۱۳۵۸ – شهریور ۱۳۶۰)
 • وحید ناصری (۱۳۶۰)
 • رضا سیف‌اللهی (۱۳۶۰ –۱۳۶۲)
 • مهرابی معاون اطلاعات ستاد کل سپاه پاسداران
 • (با تأسیس وزارت اطلاعات در سال ۱۳۶۳، اداره اطلاعات سپاه به وزارت منتقل شد اما پس از مدتی، دوباره راه‌اندازی شد.)
 • سید کاظم کاظمی (۱۳۶۳)
 • احمد وحیدی (۱۳۶۴ – ۱۳۶۷)
 • معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه پاسداران
 • سرتیپ پاسدار احمد وحیدی (۱۳۷۸)
 • غلامحسین رمضانی (شهریور ۱۳۸۴ – اردیبهشت ۱۳۸۵)
 • سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی (اردیبهشت ۱۳۸۵ – تابستان ۱۳۸۶)
 • سرتیپ پاسدار سید مجید میراحمدی (تابستان ۱۳۸۶ – ۶ اسفند ۱۳۸۶)
 • (انحلال ستاد مشترک و تبدیل معاونت‌های آن به معاونت‌های فرماندهی کل)
 • معاون اطلاعات فرمانده کل
 • سرتیپ پاسدار سید مجید میراحمدی (۶ اسفند ۱۳۸۶ – ۱۳۸۷)
 • غلامحسین رمضانی (۱۳۸۷ – مهر ۱۳۸۸)
 • معاون فرمانده کل و رئیس سازمان اطلاعات
 • حسین طائب (مهر ۱۳۸۸– ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸)
 • (ادغام معاونت اطلاعات راهبردی سپاه و سازمان اطلاعات سپاه)
 • مسئول اطلاعات
 • حسین طائب (۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ – تاکنون)

در دی ماه ۱۳۹۵، انتصاب حسین نجات، رئیس وقت سپاه ولی امر، مسئول امنیت خامنه‌ای، به سمت جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه و جابجایی او با مجید حسینی، که از فرماندهان ناشناس سپاه بود، اقدامی در جهت سیاسی‌تر شدن اطلاعات سپاه تلقی شد. حسین نجات متهم اول ماجرای استخر فرح و مرگ هاشمی رفسنجانی است.

از زمان آغاز به کار سازمان اطلاعات سپاه در سال ۸۸، ریاست آن بر عهده حسین طائب است. اگرچه نام طائب تا پیش از آن در بسیج و در مقطعی هم در وزارت اطلاعات شنیده می‌شد، اما در اعتراضات ۸۸ تبدیل به فردی کلیدی در سرکوب مردم شد.

در احکام جدید، حسین طائب به عنوان مسئول اطلاعات سپاه پاسداران و حسن محقق به عنوان جانشین وی معرفی شده‌‌اند. همچنین حسین نجات جایگزین محمدرضا نقدی در معاونت فرهنگی سپاه شد.

پیش از صدور این احکام، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی گفته بود که ساختار سازمان اطلاعات سپاه از سوی فرمانده کل تغییر کرده است و معاونت اطلاعات راهبردی در سازمان اطلاعات سپاه ادغام شده است.

این گزارش لحظاتی پس از انتشار از روی وب سایت خبرگزاری تسنیم حذف شد.

محمدرضا نقدی معاون هماهنگ کننده (رئیس ستاد مشترک) سپاه اعلام کرد:

«به تازگی دوباره مجوز داده شد که سپاه، اطلاعات داشته باشد و در همین مدت کوتاه پیروزی‌های بزرگی داشتند.» وی همزمان، در یک سخنرانی جداگانه گفت: «حدود سه سالی است که اطلاعات سپاه از حالت نظامی در آمده است.»

پیشینه حسین طائب

نام اصلی وی حسن و متولد ۱۳۴۲ در تهران است، اما به نام حسین طائب شناخته می‌شود. حسین نام برادرش بود که در جنگ کشته شد. حسین طائب دارای دو برادر دیگر به نام‌های مهدی و علی است که هر دو آخوند هستند و داماد حسینی معروف به حسینی اخلاق در خانواده و باجناق حسین شاه مرادی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور هستند.

مهدی طائب در زمان جنگ در گردان حبیب لشکر ۲۷ محمد رسول الله، در کنار سید مجتبی خامنه‌ای، علیرضا پناهیان، حسن محقق، محمد اسماعیل کوثری، علی فضلی (در لشکر سید الشهدا) و... قرار داشت که هم اینک آن‌ها در مقامات بالای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی و مسئول حفظ قدرت علی خامنه‌ای و مجتبی خامنه‌ای هستند.

حسین طائب درسال۱۳۶۱، به عضویت بخش اطلاعات سپاه پاسداران درآمد و در سپاه منطقه ۱۰ تهران و سپاه استان‌های قم و خراسان رضوی فعالیت کرد. وی سپس در بخش ضد جاسوسی واجا تحت امر پورمحمدی مشغول به کارشد و بعدها تا پست معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات نیز رسید.

حسین طائب به همراه جواد عباسی کنگوری (معروف به جواد آزاده و مشهور به آملی)، احمد شیخ‌ها (معروف به احمد نیاکان، مشهور به تفتازانی) و حاج کاظم قادری در واقع بیرحم‌ترین حلقه‌‌ی وزارت اطلاعات را تشکیل می‌دادند.

وی در اواخر سال ۱۳۷۳ با هدف نزدیکی به خامنه‌ای، پرونده‌ای در خصوص مفاسد اقتصادی مهدی هاشمی و مدیران شرکت نفت تشکیل داد که موجب دردسر بزرگی برای او شد. حسین طائب در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی معاون وزیر اطلاعات بود و بر اساس روایت‌ها، عباس یزدان‌پناه یزدی، بازرگان ايرانی‌ـ‌بريتانيايی و از افراد نزدیک به مهدی هاشمی را بازداشت و از وی علیه پسر رفسنجانی اعتراف گرفت. فیلم‌های اعترافات عباس يزدان‌پناه يزدی سال‌ها پس از بازداشت او و پس از دستگیری مهدی هاشمی، توسط خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران پخش شد.[۵] یزدان‌پناه در سال ۱۳۷۴ برای مرخصی از زندان بیرون آمد و از کشور خارج شد. او سالها بعد در تیرماه ۱۳۹۲، زمانی‌که در آستانه شهادت در دادگاه لاهه در مورد پرونده کرسنت بود، در دبی ربوده و با تزریق دارو از طریق بندری در شارجه به ایران بازگردانده شد و از آن زمان مفقود است. گفته می‌شود که او در زندان به قتل رسیده است. برخی ربوده شدن عباس یزدان‌پناه از دوبی را نیز به حسین طائب نسبت می‌دهند.[۵] در اسفند ۱۳۹۳ امارات متحده عربی، شش مأمور وزارت اطلاعات را به اتهام ربودن عباس یزدان‌ پناه یزدی به حبس محکوم کرد. حکم سه تن از متهمان به طور غيابی صادر شد. یکی از رهبران عملیات در زندان درگذشت و دیگری در زندان‌ است.[۶]

بعد از بازداشت عباس یزدان‌پناه در سال ۱۳۷۴، هاشمی‌‌ رفسنجانی به فلاحیان دستور اخراج و بازداشت حسین طائب را داد که منجر به سکته‌ی طائب در سن ۳۲ سالگی در جریان بازجویی‌ها در بازداشتگاه توحید شد.

حسین طائب و علوی وزیر اطلاعات
حسین طائب و علوی وزیر اطلاعات حسن روحانی

حسین طائب پس از آزادی از زندان در سال ۱۳۷۴، به خاطر آشنایی با علی‌ اصغر میرحجازی، مدیر امنیتی سیاسی در بیت رهبری به معاونت هماهنگ‌کننده «بیت» گمارده شد.

حسین طائب در مدرسه‌ی حوزوی مجتهدی، هم درس و دوست مجتبی خامنه‌ای شد که کم‌کم در حال به دست گرفتن مقدرات «بیت رهبری» و تبدیل شدن به یکی از قدرتمندترین افراد پشت پرده جمهوری اسلامی بود. حضور در بیت رهبری و شرکت در کلاس «خارج فقه» خامنه‌ای و دوستی و هم درسی با مجتبی خامنه‌ای پشتوانه‌‌ای قوی برای حسین طائب گشت.

حسین طائب (حاج میثم)، در همین دستگاه امنیتی تازه تأسیس، در هماهنگی با قوه قضائیه و در اختیار گرفتن چند بازداشتگاه در زندان اوین (بند۲الف) و بازداشتگاه‌های ۵۹ و ۱۱۰ تهران و قرارگاه ثارالله و پادگان بسیج در اتوبان بسیج (افسریه) به دستگیری و بازجویی از روشنفکران و منتقدان نظام و فعالان حقوق اجتماعی پرداخت.

حسین طائب، فرمانده سابق نیروی مقاومت بسیج ایران، در فهرست اروپایی تحریم‌های نقض حقوق بشر در ایران قرار دارد.

برکناری حسین طائب از اطلاعات سپاه

حسین طائب پس از ۱۳ سال از ریاست سازمان اطلاعات سپاه برکنار و پاسدار محمد کاظمی به جای وی منصوب شد.

برکناری ⁧حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران⁩ یکی از مهمترین تحولات امنیتی پس از انقلاب ۵۷ و عزل منتظری است. امری که ساختار قدرت در ایران را تحت تاثیر قرار خواهد داد. طائب یکی از نزدیکترین شخصیت‌های امنیتی به مجتبی خامنه‌ای و محمدباقر قالیباف است.

عملیات اطلاعات سپاه

دستگیری اعضای حزب توده

در ۱۷ بهمن ۱۳۶۱، بیش از ۵۰ نفر از اعضای رهبری و کادرهای فعال حزب توده از جمله نورالدین کیانوری، مریم فیروز، منوچهر بهزادی، ابوتراب باقرزاده، عباس حجری، اسماعیل ذوالقدر، رضا شلتوکی، تقی کی‌منش، علی عمویی، عبدالحسین آگاهی، احمدعلی رصدی، مهدی کیهان، رفعت محمدزاده، آصف رزمدیده، صابر محمدزاده، هوشنگ ناظمی، ملاحسن قزلچی، کیومرث زرشناس، فاطمه ایزدی و... توسط واحد اطلاعات سپاه پاسداران، به اتهام جاسوسی دستگیر و به زندان «توحید» منتقل شدند.

در ادامه‌ی طرح دستگیری کلیه کادرها و اعضای حزب توده در سرتاسر کشور، در۷ اردیبهشت ۶۲، در جریان عملیاتی با اسم رمز «حضرت علی»، حدود ۱۷۰ نفر از کادرهای حزب در تهران و ۵۰۰ نفر در شهرستان‌ها و از جمله احسان طبری، فرج‌ الله میزانی، بهرام دانش، رحمان هاتفی، احمد دانش، حسین جودت، انوشیروان ابراهیمی، هدایت‌الله معلم، هدایت‌الله حاتمی، محسن علوی، علی گلاویژ، جواد ارتشیار، ملکه محمدی، فاطمه مدرسی تهرانی (سیمین فردین)، اعضای باقیمانده رهبری و اعصای سازمان مخفی و نظامی حزب، تحت عنوان مقابله با طرح کودتای نظامی دستگیر شدند. دامنه دستگیری‌ها تا ماه‌های بعد هم ادامه داشت. به دلیل این عملیات، خمینی در پیام ۱۴ اردیبهشت ۱۳۶۲ نیروهای اطلاعاتی سپاه را «سربازان گمنام» نامید.[۷]

اما واقعیت این عملیات پر سر و صدا از خلال مصاحبه سعید حجاریان با نشریه‌ی اندیشه پویا کاملاٌ روشن شد.

حجاریان در این مصاحبه، از نقش یک افسر عالی رتبه اطلاعاتی کا. گ.ب در ایران، به نام ولادیمیر کوزیچکین در دادن نام نفوذی‌های حزب توده در نهادهای جمهوری اسلامی سخن می‌گوید. کوزیچیکن در سال ۶۱ به انگلستان پناهنده شد و به همکاری با MI6 پرداخت. این فرد در زمان گریختن به انگلستان، معاون کنسولگری شوروی در تهران بود، انگلستان از طریق واسطه‌های پاکستانی، اطلاعات حزب توده را در اختیار مسؤلین امنیتی وقت ایران قرار داد.

هاشمی رفسنجانی هم در خاطرات خود به این موضوع اشاره کرده است. هاشمی در کتاب «پس از بحران»، در یادداشت‌های روز دوشنبه ۵ مهر ۱۳۶۱ می‌نویسد: «عصر، مهندس جواد [مادرشاهی] و حبیب که برای گرفتن اطلاعات از فردی مطلع به پاکستان رفته بودند، آمدند و مطالب جالب و مفیدی که از او گرفته‌اند، درباره عملکرد کا. گ.ب و حزب توده و آینده شوروی در ایران، گزارش دادند.»

عملکرد اطلاعات سپاه در قیام ۸۸

حسین نجات، جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه در تاریخ ۲۲شهریور ۹۶ در جمع مسئولان بسیج دانشجویی گفت: روز ۲۵ خرداد ۸۸ طبق برآورد ما حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفر در تظاهرات شرکت کردند. [۸] این مقام سازمان اطلاعات سپاه مهرماه سال۱۳۹۳ در گفتگو با خبرگزاری فارس تعداد را ۲۰۰ تا۳۰۰ هزار نفر اعلام کرده بود.[۹] ولی اکنون ۲۰۰هزار نفر به آن اضافه کرده است. پیش از این نشریه رمز عبور که به محافل امنیتی نزدیک است؛ نوشته بود بیش از ۶۰۰ هزار نفر به خیابان آمده بودند، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده سابق نیروی انتظامی تعداد افراد حاضر در راهپیمایی را یک میلیون نفر اعلام کرد و برخی رسانه‌ها به نقل از محمد باقر قالیباف، شهردار وقت تهران، حاضرین در راهپیمایی را ۳میلیون نفر برآورد کرده بودند.

جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه در سخنرانی‌اش، هم‌چنین به رابطه‌ی ویژه و هماهنگ شده‌ی دبیرخانه‌ی شورای عالی امنیت ملی، با مسئولیت سعید جلیلی، با هیات‌های مداحی در سرکوب تظاهرات ۱۳۸۸ اشاره کرد،

او می‌گوید:

«خودم در جریان وقایع آن روز، با لباس مبدل ناظر صحنه‌ها بودم و حتی مجروح هم شدم»

حسین نجات در آن دوران مسئول سیاسی ـ اجتماعی دبیرخانه‌ی شورای عالی امنیت ملی بود. وی می‌گوید برای حل مشکل، «با آقای حدادیان تماس گرفتم و ایشان هیات خود را به‌صورت دسته‌ی عزاداری وارد خیابان انقلاب کرد. وقتی این جمعیت زیاد به میدان آمد و فتنه‌گران و عناصر ضد انقلاب آن‌ها را دیدند، صحنه را ترک کردند.» این نوع روش حل مشکل توسط عضو دبیرخانه‌ی شورای عالی امنیت ملی به خوبی نشان دهنده رویکرد کلی این شورا در آن دوران است.[۱۰] کاری که از ابتدای انقلاب ضد سلطنتی، با بکارگیری اوباش خیابانی و عناصر لمپن و چاقوکش با کپی برداری از فاشیست‌های هیتلری و موسولینی، در کنترل جو سیاسی جامعه در تاریخجه سپاه پاسداران ثبت شده است.

رسانه‌های ایران، یک روز پس از کشته شدن حسین همدانی، فرمانده بلندپایه سپاه پاسداران برای سرکوب انقلاب سوریه، مصاحبه‌ای کمتر دیده‌شده از او را باز نشر دادند که در آن می‌گوید در جریان اعتراضات خیابانی سال ۱۳۸۸، در مقام فرمانده‌ سپاه تهران، ۵ هزار نفر از «اراذل و اوباش» را شناسایی کرده و در قالب سه گردان، برای مقابله با معترضان به کار گرفته است.

حسین همدانی در بخشی از مصاحبه‌ی خود با وب‌ سایت محلی «جوان همدان» در خردادماه ۱۳۹۴ گفته است:

«با کار اطلاعاتی، اقدامی انجام دادیم که در تهران صدا کرد. ۵ هزار نفر از کسانی را که از اشرار و اراذل بودند، شناسایی کردیم و در منزلشان کنترلشان می‌کردیم. روزی که فراخوان می‌زدند این‌ها کنترل می‌شدند و اجازه نداشتند از خانه بیرون بیایند. بعد این‌ها را عضو گردان کردم. بعداً این سه گردان نشان دادند که اگر بخواهیم مجاهد تربیت کنیم باید چنین افرادی که با تیغ و قمه سر و کار دارند، پای کار بیاوریم. یکی از این‌ها فردی بود به نام ستاری. این ستاری وقتی به جمعیت زد جانباز ۷۰ درصد شد و سال گذشته هم به شهادت رسید.»

او در ادامه، چگونگی سرکوب خونین اعتراضات روز عاشورا در دی‌ماه ۸۸ را نیز این‌گونه شرح داده است:

«وقتی که جلسه شورای تأمین استان تهران در شب عاشورا برگزار شد همه‌ی برآورد‌ها این بود که فردا تهران آرام خواهد بود. برآورد من اما این بود که روز عاشورا اتفاقاتی در پیش خواهد بود. به همین خاطر، دو بار دیگر درخواست جلسه فوق‌العاده دادیم و جلسه تشکیل شد و آماده‌باش اعلام کردیم. همه‌ی سینماهای تهران را اجاره کردم. تمام مدارس و حسینیه‌ها را در اختیار گرفتیم. بچه‌ها با لباس مشکی در میدان حضور داشتند. نزدیک به ۳۰ هیأت را هم که با من مرتبط بودند آماده کردیم و گفتم دسته‌ها را به سمت میدان دانشگاه بیاورید. در روز عاشورا، همین سه گردان غائله را جمع کردند.»

حسین همدانی فرمانده کشته‌ شده‌ی سپاه در این گفتگو فاش کرده که در جریان اعتراضات ۸۸، در سمت حکومت، ۸۳۰ نفر «معلول» شدند.[۱۱]

نقش سازمان اطلاعات سپاه در بازجویی

بازجویی‌های سازمان اطلاعات سپاه، بر اساس گزارشات افراد بر شکنجه استوار است. سناریوی خودکشی در بازداشتگاه‌ها هم راه‌کار بکار گرفته شده توسط این نهاد برای فرار از عواقب جنایت‌های سازمان‌ یافته است.

پس از اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶، چندین معترض در زیر شکنجه‌ی ماموران سازمان اطلاعات سپاه کشته شدند و قوه قضائیه علت مرگ آنان را خودکشی اعلام کرد.

سازمان اطلاعات سپاه، پس از سرکوب خیابانی و شکنجه و دستگیری مردم، به ایجاد رعب و وحشت برای فعالان سیاسی و رسانه‌ای روی آورد و با دستگیری‌های وسیع و احضارهای گاه به گاه سعی در خاموش کردن هر نوع اطلاع رسانی به مردم را داشت.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در دوره مدیریت طائب، در تقابل با وزارت اطلاعات قرار گرفت. بازداشت ۱۲ تن از مدیران کانال‌های تلگرامی نزدیک به دولت که گفته می‌شد یکی از آن‌ها ادمین کانال تلگرامی وزیر اطلاعات بوده است، از جمله این درگیری‌های علنی بود.

این سازمان درباره ملاقات‌های حضوری و غیرحضوری زندانیان سیاسی، اعزام به بیمارستان آن‌ها، نحوه برخورد با زندانی در درون زندان و … هم دخالت کرده و می‌کند.

سازمان اطلاعات سپاه، برای به حاشیه راندن منتقدان و مخالفان «پروژه جاسوس‌سازی» انجام می‌دهد. اطلاعات سپاه در پرونده‌های خود درباره فعالان محیط زیستی این کار را انجام داد. پرونده‌ای که وزارت اطلاعات، به عنوان نهاد امنیتی رسمی جمهوری اسلامی نظری مخالف با آن را دارد.

پروژه جاسوس سازی از فعالان محیط زیستی، در عمل با ناکامی مواجه شد. سازمان اطلاعات سپاه برای حفظ آبروی خود، این افراد را سال‌هاست همچنان در حبس و انفرادی نگه داشته است. بازداشت‌های اطلاعات سپاه و همچنین خودکشی کاووس سید امامی در بند ۲ الف، متعلق به این نهاد اعتراضات بسیاری را برانگیخت، خصوصا که هیچ نظارتی نیز بر این نهاد و زندان‌های آن و برخوردهای بازجویان در انفرادی‌های سپاه وجود ندارد.[۱۲]

نقش سازمان اطلاعات سپاه در حمله به سفارت عربستان

حمله به سفارت عربستان سعودی و ورود به ساختمان سفارت و تخریب و آتش زدن آن، یکی از بارزترین اقدامات سال‌های اخیر سازمان اطلاعات سپاه به شمار می‌رود. همه شواهد بعدی و دستگیری‌ عوامل آن نشان داد که حمله به سفارت عربستان با اطلاع و هماهنگی سازمان اطلاعات سپاه انجام شده است، اما این واقعیت اعلام نشد، چون در این صورت باید اعتراف می‌کردند که دشمن در سپاه و بسیج «نفوذ» کرده است و باید می‌پذیرفتند که آمران این حرکت، «عوامل مشکوکی» در سطوح فرماندهی این نیروها بوده‌اند.[۱۲]

برخی از بازجویان و کادرهای سازمان اطلاعات سپاه

«رضا گلپور» نویسنده کتاب شنود اشباح، با انتشار شش فایل صوتی از زندان «اوین»، هویت بخشی از نیرو‌های سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و فساد در سپاه و قوه قضاییه را فاش کرده است و به تشریح شکنجه خود در زندان پرداخته است.

گلپور نام برخی از اعضای ارشد این سازمان را چنین برشمرده است:

 1. «مهدی سیدی»، معروف به «طاها»، معاونت ضد جاسوسی سازمان اطلاعات سپاه
 2. «روح‌الله بازغندی»، معروف به «عظیمی»، معاون پی‎گیری امور ویژه سازمان اطلاعات سپاه
 3. «علی‌اکبر باوند»، معروف به «مجتبی بابایی»، مسوول بخش شناسایی یهودیان، این فرد در واواک به امیری شهرت داشت
 4. «علی‌بیگی»، معروف به سردار «حاج داود»، مسوول اطلاعات سپاه تهران
 5. «ناصر قرصداقی» معروف به «حاج ناصری»، مسوول پرونده شناسایی فعالان محیط زیست
 6. «میثم افشاری»، معروف به «رجایی»، مسوول تبادل پیام‌های سازمان اطلاعات سپاه با متهمان
 7. «حمید میرعماد»، معروف به «سیدحمید رفیعی»، مدیر بند دو الف سازمان اطلاعات سپاه
 8. «حیدر سرلک»، معروف به «حاج علی»، مسوول مراقبت از «کاووس سید امامی» در زندان «اوین»
 9. «سیدحمید پورمحمدی گل‌سفیدی»، مسوول شبکه‌سازی «لرمحوران» در سازمان اطلاعات سپاه
 10. «محمدباقر قاضیان»، معروف به سردار «ذوالقدر»
 11. ۱۱- «غفور درجزی دولق»، معروف به «مصطفی مدبر». این فرد پس از ترورهای خارج کشور با نام مستعار، مسئول خودرو سازی سایپا شد و قبلا رئیس حراست سازمان صدا و سیما بود.
 12. «هادی محمدی»، برادر «تقی محمدی»، متهم پرونده انفجار دفتر رجایی که گفته شد در زندان خودکشی کرد.
 13. «حسن محقق»، شوهر خواهر «اسماعیل کوثری»، معاون حسین طائب در سازمان اطلاعات سپاه. وی پیش از این در قرارگاه ثارالله بود و از دوستان مجتبی خامنه‌ای است.
 14. «جلال مهربان»، رابط سازمان اطلاعات سپاه با شورای عالی امنیت ملی
 15. «حمید میرزایی»، معاونت اطلاعات خارجی سازمان
 16. «عبد‌الله ضیغمی»، معروف به «مشفق»، معاون سردار محقق
 17. «جواد عباسی کنگوری»، معروف به «آزاده»، مشهور به «آملی»، بازجو
 18. «مهدی قوام‌هنر»، معروف به «مهدی قوامی»، بازجو
 19. اجمد شیخها معروف به «احمد نیاکان» مشهور به «تفتازانی»، بازجو
 20. مصطفی منتظری معروف به «فرقانی» مشهور به «شربیانی»، بازجو
 21. مهدی قوامی هنر معروف به «قوام»، بازجو
 22. علوی، روشنفکر دوم خردادی و مقاله نویس اصلاحات

رضا گلپور در بخش دیگری از فایل‌های صوتی که منتشر کرده، به فساد در قوه قضاییه، رابطه برخی مقام‌های قضایی با مفسدان اقتصادی و تشریح عملکرد سازمان اطلاعات سپاه در پرونده‌اش پرداخته است.[۱۳]

فساد در سازمان اطلاعات سپاه

بنا به گزارشات، حسین طائب از طریق «بیژن اسماعیلی» کارگزار خود بر هولدینگ داروگر و زیر مجموعه‌های آن و ۱۹ مجتمع اقتصادی دیگر تسلط دارد.[۱۴]

ماجرای هولدینگ یاس

بنا به ادعای محمدحسین رستمی، مدیر کانال تلگرامی عماریون که هم اکنون در بازداشت سپاه پاسداران است: «نقش پررنگ محمود سیف در هولدینگ یاس و روابط خاص حسین طائب با محمود سیف و متهمین پرونده مربوطه، قابل توجه است.»

هولدینگ یاس، سازمان اصلی بنیاد تعاون سپاه در حوزه خدمات، واسطه‌گری و مسکن بود که در بهمن ۱۳۹۶ منحل شد. این هولدینگ همچنین طرف اصلی قراردادهای بنیاد تعاون سپاه با شهرداری تهران در دوران محمدباقر قالیباف بود. یک مورد از قراردادهای این بنیاد و شهرداری تهران که خرداد ۱۳۹۳ فاش شد، ۲۰ هزار میلیارد تومان بود. محمود سیف در واقع اسم مستعار محسن سجادی‌نیا است. سجادی‌نیا به همراه مسعود مهردادی، جانشین اقتصادی بنیاد تعاون سپاه و جمال‌الدین آبرومند، معاون سابق هماهنگی سپاه، مثلث اصلی فعالیت‌های اقتصادی این بنیاد بودند.[۱۵]

مداخله در مزایده‌ی آگهی‌های صدا و سیما

سرافراز، مدیر سابق صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفته است که در دوران ریاستش، برنامه‌هایی برای مبارزه با فساد و رانت نهادهای حاکمیتی، از جمله سپاه را در این سازمان دنبال می‌کرده که همین باعث برخورد با او شده است.

او سازمان اطلاعات سپاه و حسین طائب را به مداخله در مزایده‌ی آگهی‌های بازرگانی رادیو و تلویزیون متهم کرده است. در جریان این مزایده‌ها که زمستان ۱۳۹۴ برگزار شد، بانک توسعه تعاون، وابسته به وزارت کار برنده شد ولی با دخالت سازمان اطلاعات سپاه و دستور علی ربیعی وزیر پیشین کار، بانک توسعه تعاون انصراف داد و مزایده شکست خورد. سرافراز گفت، ربیعی، دوست و همکار طائب است و در جریان برخورد با او، وزارت اطلاعات دولت روحانی نیز با سازمان اطلاعات سپاه هماهنگ بوده است.[۱۶]

سرافراز چند پروژه بزرگ و چند میلیارد تومانی صداوسیما، از جمله پیام‌رسان سروش را، «بی فایده» می‌خواند و با شرحی از اتلاف منابع مالی این سازمان، می‌گوید ۸۰۰ پست مدیریتی بسته‌شده در دوران او، دوباره به ساختار آن سازمان بازگشته است. رئیس سابق صداوسیما گفت، منافع مسابقه‌های جنجالی و «بخت‌آزمایی الکترونیک» تلویزیونی هم به نهادهای مورد انتقادش می‌رسد.[۱۶]

سرافراز در گفت‌وگویی به چهار پروژه فنی - اقتصادی مهم اشاره کرد که قصد تغییر یا اصلاح آن‌ها را داشته است؛ پروژه دیتا سنتر که ۵۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده بود، پروژه IPTV که ۹ میلیون دلار برای آن خرج شده بود، پیام‌رسان سروش و مزایده‌های صداوسیما به ارزش ۱۶۵۰میلیارد تومان. نقطه عطف این پروژه‌ها، مزایده‌های صداوسیما بوده است. حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه، و جمال‌الدین‌ آبرومند معاون وقت هماهنگی سپاه، قصد مشارکت در مزایده‌های صداوسیما داشته‌اند و مسعود مهردادی هم به نمایندگی از این افراد در جلسات مرتبط با مزایده‌ها شرکت می‌کرد.[۱۲]

نفوذ در سازمان اطلاعات سپاه

عباس زریباف
عباس زریباف

عباس زریباف یکی از افرادی بود که از طرف سازمان مجاهدین خلق ایران در سازمان اطلاعات سپاه نفوذ کرده بود. روایت یکی از دانشجویان اشغال کننده سفارت امریکا از نفوذ او در اطلاعات سپاه چنین است:

«یکی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف بنام عباس زریباف، از کادرهای سازمان مجاهدین خلق که در بلوک ما بود. او مسئولیت کنفرانس نهضت‌­های آزادی‌بخش را که دانشجویان بر پا نمودند و رهبران و نمایندگان این نهضت‌ها را در تهران دور هم گرد آوردند، به عهده گرفته بود. با پایان یافتن ماجرای تسخیر لانه جاسوسی در سال ۵۹، شماری از دانشجویان پیرو خط امام که عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و سپاه پاسداران بودند، واحدی به نام اطلاعات سپاه را تشکیل دادند. عباس زریباف به واسطه حضور خود در لانه و مسئولیت مهمی که در آنجا داشت، توانست در میان این جمع نفوذ کند و عضو واحد اطلاعات موسوم به «ستاد تهران» شود، که مسئولیت اصلی آن، برخورد با گروهک‌های ضدانقلاب و در رأس آن‌ها، سازمان مجاهدین خلق بود.»[۱۷]

روایت سعید حجاریان از این ماجرا:

«به هر روی، عباس زریباف به عنوان یکی از اعضای رده بالای واحد اطلاعات سپاه، علاوه بر انتقال محرمانه‌ترین اسرار امنیتی به مرکزیت سازمان مجاهدین، کار مهم دیگری هم داشت، او به عنوان مسئول بخش شنود، کاملا در متن عملیات‌های شناسایی و ضربه به خانه‌های تیمی مجاهدین قرار داشت و از همین طریق، بارها توانست با هشدار به موقع به سازمان، اعضای سازمان مجاهدین را از ضربه پاسداران انقلاب و دادستانی نجات دهد.»[۱۸]

«ر. ز»، یک منبع امنیتی که در واحد اطلاعات با زریباف همکار بوده، می گوید:

«همه ما در حیرت و عصبانیت بودیم. درست چند دقیقه قبل از این که ما برسیم، مجاهدین خانه‌ی تیمی‌ای را که شناسایی کرده بودیم، تخلیه کرده و گریخته بودند. مانده بودیم که آن‌ها از کجا به این سرعت از حرکت ما مطلع می‌شوند. اصلا در مخ‌مان نمی‌رفت که یکی از همکاران خودمان به آن‌ها اطلاع می‌دهد. بعد از این که عباس فرار کرد، به خارج از کشور رفت و به مجاهدین پیوست، در بازجویی از دوستان او متوجه شدیم که عباس وقتی متوجه می‌شده که ما خانه‌ی تیمی‌ای را شناسایی کرده ایم، سریع با آن‌ها تماس می‌گرفته و حرکت ما را اطلاع می‌داده که آن‌ها هم سریع خانه را خالی می‌کردند.»

منابع

 1. خبرگزاری ایسنا مصاحبه حجاریان
 2. سایت موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی بخشی از مقاله مجید رهنما و ک. گ . ب
 3. راه(کتاب تاریخ شفاهی - محسن رضایی) به کوشش حسین اردستانی، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، ۱۳۹۴، جلد اول صفحه ۵۴۴
 4. سایت مگ ایران به نقل از روزنامه اعتماد ۲۷ فروردین ۱۳۹۶
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ همه پرونده‌سازی‌های حسین طائب- رادیو فردا
 6. حبس ابد برای شش ایرانی در دبی به اتهام ربودن عباس یزدان‌پناه یزدی - رادیو فردا
 7. سایت بی بی سی فارسی
 8. تشریح روند حصر سران فتنه به روایت سردار نجات- خبرگزاری فارس
 9. سایت روزنه، جانشین اطلاعات سپاه: ۳۷ نفر در اعتراضات ۸۸ کشته شدند
 10. سایت مشرق نیوز
 11. فیس بوک قاصدان آزادی freedom massenger
 12. ۱۲٫۰ ۱۲٫۱ ۱۲٫۲ سایت جهانی شبکه کلمه
 13. سایت ایران گلوبال
 14. سایت شبکه جهانی کلمه
 15. مثلث فساد در سازمان اطلاعات سپاه - رادیو فردا
 16. ۱۶٫۰ ۱۶٫۱ مبارزه با فساد در صدا و سیما باعث برخورد با ما شد - بی‌بی‌سی فارسی
 17. خبرگزاری دفاع مقدس
 18. سایت مشرق نیوز