غفور درجزی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
غفوردرجزی یا مصطفی مدبر
غفور درجزی یا مصطفی مدبر

غفور درجزی یا مصطفی مدبر مدیرعامل باشگاه سایپا از فرماندهان سپاه پاسداران است، که در پی اظهارات علی دایی سرمربی تیم سایپا هویت او برملا شد.

او با نام جعلی مصطفی مدبر مدیر عامل باشگاه ورزشی سایپا را برعهده داشت.

به‌دنبال لیست‌گذاری تروریستی سپاه پاسداران در لیست تروریستی وزارت خارجه آمریکا (FTO) و درپی اظهارات علی دایی، هویت وی فاش شد. او پاسدار غفور درجزی از فرماندهان برون مرزی سپاه پاسداران بود.[۱]

پاسدار غفور درجزی با نام امیر منصور بزرگیان در ترور قاسملو در اتریش و ترور محمدحسین نقدی در ایتالیا شرکت داشت و نام وی در پرونده تروریستی میکونوس در آلمان نیز مطرح شد.

پاسدار غفور درجزی عضو هیأتی به فرماندهی پاسدار صحرارودی بود که با عبدالرحمان قاسملو دبیرکل حزب دموکرات کردستان در اتریش وارد مذاکره شدند و در جریان گفتگو با شلیک گلوله وی را ترور کردند.

غفور درجزی یا مصطفی مدبر

مصطفی مدبر مدیرعامل باشگاه سایپا یا غفور درجزی از فرماندهان سپاه پاسداران است، که در پی اظهارات علی دایی سرمربی تیم سایپا هویت او برملا شد.

به‌دنبال لیست‌گذاری تروریستی سپاه پاسداران در لیست تروریستی وزارت خارجه آمریکا (FTO) و درپی اظهارات علی دایی، هویت پاسدار غفور درجزی از فرماندهان برون مرزی سپاه پاسداران که با نام جعلی مصطفی مدبر مدیر عامل باشگاه ورزشی سایپا را برعهده‌ دارد، فاش شد.[۱]

پاسدار غفور درجزی با نام امیر منصور بزرگیان در ترور قاسملو در اتریش و ترور محمدحسین نقدی در ایتالیا شرکت داشت و نام وی در پرونده تروریستی میکونوس در آلمان نیز مطرح شد.

پاسدار غفور درجزی عضو هیأتی به فرماندهی پاسدار صحرارودی بود که با عبدالرحمان قاسملو دبیرکل حزب دموکرات کردستان در اتریش وارد مذاکره شدند و در جریان گفتگو با شلیک گلوله وی را ترور کردند.

صحرارودی از مهر ماه سال ۹۲ رئیس دفتر و مشاور علی لاریجانی رئیس مجلس جمهوری اسلامی است.

خبرگزاری ایسنا روز ۱۴ اردیبهشت گزارش داد، «علی دایی سرمربی تیم سایپا پس از اخراج از این باشگاه، درباره نام واقعی مدیرعامل کنونی سایپا گفت:

«مصطفی مدبر برای من وجود خارجی ندارد و آدم حقیقی به این اسم نمی‌شناسم... او را از زمانی که ریاست حراست صدا و سیما را داشت، به‌عنوان سردار غفور می‌شناسم. برای من جالب بود که در یک برنامه(ورزشی) نود خودش را مدبر معرفی کرد. بعد که صحبت کرد تن صدایش برای من آشنا بود و دیدم همین سردار غفور خودمان است ».[۲]

علی دایی می‌افزاید:

«چطور او مصطفی مدبر شده است. کاش یک نفر از ثبت احوال این جا بود و سؤال کنم که یک نفر می‌تواند کل اسم و فامیلش را عوض کند... مثل این است که کسی نمرده باشد و برایش گواهی فوت بگیرند. چطور او از آنجا رئیس سازمان تجهیز و توسعه و الآن هم نمی‌دانم چطور مدیرعامل سایپا شد؟ مگر او فعالیت ورزشی دارد!؟ »

مشارکت غفور درجزی در تروریسم

تروردررستوران میکونوس
تروردررستوران میکونوس

غفور درجزی، همان پاسداری است که در ترور عبدالرحمان قاسملو، دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران در تیرماه ۱۳۶۸ شرکت داشت و پس از ارتکاب این جنایت در جریان یک بند و بست، توانست همراه با دیگر تروریست‌ها از اتریش به ایران مسترد شود. پاسدار غفور درجزی در ترور محمد حسین نقدی نماینده شورای ملی مقاومت ایران در ایتالیا در اسفند ماه ۱۳۷۱ شرکت داشت و با نام منصور بزرگیان هم فرماندهی تیم لجستیک و هم فرماندهی صحنه را در دست داشت.  یکی از شاهدان دادگاه میکونوس درباره پاسدار غفور درجزی در جلسه دادگاه گفته بود:

«فرمانده سپاه پاسداران در غرب ایران، کردستان، به مسئول «اطلاعات و عملیات» تیمسار غفور درجزی گزارش داده که قاسملو قصد مذاکره دارد تا جو سیاسی را آرام کند.»

محمد حسین نقدی
محمد حسین نقدی

در این زمان اعضای هیات تروریستی، پاسدار محمد جعفری صحرارودی (رئیس امور کردها در وزارت اطلاعات رژیم)، مصطفی آجودی (استاندار کردستان) و امیر منصور بزرگیان (که همین غفور درجزی است) اعلام شد. 

غفور درجزی با نامهای امیرمنصور بزرگیان و مصطفی مدبر مقامهایی مثل مسئول اجرایی دبیرخانه شورای عالی امنیت ایران و رئیس حراست سازمان رادیو تلویزیون ، رئیس اتحادیه بازرگانی رادیو تلویزیون و مدیرکل حراست مجلس را برعهده داشته است.

انعکاسات

سایت العربیه فارسی درمطلبیدر مورد هویت واقعی مصطفی مدبر نوشت نوشت[۳]

«علی دایی هویت جدید قاتل قاسملو را فاش کرد»

علی دایی هویت غفوردرجزی را فاش کرد
علی دایی هویت غفور درجزی را فاش کرد

علی دایی، ستاره سابق فوتبال ایران و جهان و مربی پیشین تیم ساپیا هویت واقعی سردار غفور درجزی، عضو تیم ترور عبدالرحمان قاسملو در وین که با نام جعلی مصطفی مدبر به ریاست باشگاه سایپا منصوب شده بود، را فاش کرد. علی دایی که در روزهای گذشته از سرمربی‌گری تیم ساپیا کنار گذاشته شده بود، درباره مدیرعامل این باشگاه دست به افشاگری زده و اعلام کرد:

« ببیند اول از همه که آقای مصطفی مدبر برای من وجود خارجی ندارد و من اصلاً آدم حقیقی به این اسم نمی‌شناسم. تا جایی که ذهن ناقص من یاری می‌کند از زمانی که من ایشان را می‌شناسم از زمانی که ریاست حراست صدا و سیما را داشتند سردار غفور درجزی را می‌شناسم! و برای من خیلی جالب است. دفعه اولی که ایشان را در برنامه نود با اسم آقای مصطفی مدبر رییس سازمان تجهیز توسعه شنیدم. اصلاً تلویزیون را در آن لحظه نگاه نمی‌کردم و از تن صدای ایشان شناختم. بعد تلویزیون را نگاه کردم و گفتم عه! سردار غفور خودمان است، اردبیلی است و چطور مصطفی مدبر؟»

ایران گلوبال [۴]

افشاگری علی دایی درباره "سردار درجزی"، مدیرعامل سایپا و قاتل قاسملو

علی دایی، سرمربی سابق سایپا، در یک نشست خبری هویت واقعی مصطفی مدبر، مدیرعامل این باشگاه، را زیر سوال برده است.

آقای دایی اخیرا از سرمربی‌گری سایپا اخراج شد.

سرمربی سابق سایپا در مصاحبه‌ای گفته:

"تا جایی که ذهن ناقصم یاری می‌کند و او را از زمانی که ریاست حراست صداوسیما را داشت، به عنوان سردار غفور می‌شناسم."

علی دایی سرمربی سابق سایپا
علی دایی سرمربی سابق سایپا

سردار «غفور درجزی» که علی دایی از او رونمایی می‌کند، یکی از عواملی است که در ترور «عبدالرحمن قاسملو» نقش داشته است. آن‌چه شاید علی دایی نمی‌داند این است که سردار غفور هم یک نام مستعار بیش نیست. نام اصلی آن‌که او را اخراج کرده و در ترور مشهور قاسملو در وین نقش داشته، «امیر منصور بزرگیان اصل» است.

روز ۲۲ تیرماه سال ۶۸ قاسملو دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران، بدون محافظ و بدون هیچ اقدام امنیتی به محل مذاکره در «لینکه بانگاسه» می‌رود. آن‌چه از ملاقات مشهور ثبت شده این است که محمد جعفری صحرارودی، مصطفی مصطفوی (آجودی)، غفور درجزی (امیر منصور بزرگیان اصل)، فاضل رسول، عبدالله قادری و عبدالرحمان قاسملو دور یک میز می‌نشینند. صحرارودی و مصطفوی اعضای مذاکره کننده اند و بزرگیان اصل (سردار غفور) مسئول حفظ امنیت مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی است.

پس از دو ساعت، مذاکرات به نتیجه نمی رسد و در پی آن قاسملو پیشنهاد می‌دهد که گفتگوها یک روز بعد ادامه پیدا کند. اندکی پس از این پیشنهاد تیراندازی با دوکُلت شروع می شود. گلوله ها به پیشانی، گیجگاه و گلوی قاسملو اصابت می‌کند. پس از آن گروه مذاکره کننده جمهوری اسلامی بازداشت شدند و کمی بعد به ایران انتقال پیدا کردند.

سایت جوانه ها [۵]

سایت جوانه‌ها درمطلبی نوشت:

افشاگری علی دایی در مورد تغییر هویت یکی از فرماندهان سپاه به عنوان مدیر عامل سایپا

در جریان جنگ و دعواهای درونی حاکمیت برای کسب قدرت بیشتر، یکی پس از دیگری پشت پرده های سیستم فاسد نظام ولایت فقیه نمایان می‌شود. در یک نمونه اخیر افشاگری علی دایی سرمربی گری تیم فوتبال سایپا می باشد که در مورد تغییر هویت یکی از فرماندهان سپاه پاسداران است.

به گزارش خبرگزاری دویچه وله افشاگری علی دایی پس از اخراج خود از سمت سرمربی گری تیم فوتبال سایپا درباره هویت واقعی مدیرعامل این باشگاه، مصطفی مدبر، باعث ایجاد زمین لرزه های متعددی در عرصه ورزشی، سیاسی و رسانه ای در ایران شده است.

آقای گل پیشین فوتبال جهان و ملی پوش سابق فوتبال ایران ضمن اشاره به عدم وجود فرد “مصطفی مدبر” به عنوان یک شخص حقیقی، حکم اخراج خود از تیم سایپا را که توسط مصطفی مدبر امضا و صادر شده است، به رسمیت نمی‌شناسد.

مصطفی مدبروعلی دایی
غفور درجزی و علی دایی

علی دایی تاکید می‌کند مصطفی مدبر که در سال‌های قبل با هویت «غفور درجزی دولق» فعالیت می‌کرده، از سرداران سپاه پاسداران بوده و پیش از این ریاست حراست صدا و سیما و همچنین سازمان تجهیز و توسعه را برعهده داشته است. غفور درجزی دولق در سال ۱۹۹۲ میلادی از سوی پلیس کشور اتریش بازداشت و متهم به مشارکت در قتل عبدالرحمان قاسملو، رهبر حزب دموکرات کردستان ایران شده بود. علی دایی پس از برکناری و اخراجش از سرمربی گری تیم فوتبال سایپا در کنفرانسی خبری درباره برکناری خود از سوی مصطفی مدبر، مدیرعامل باشگاه سایپا گفت:

«آقای مصطفی مدبر برای من وجود خارجی ندارد و آدم حقیقی‌ای به این اسم نمی‌شناسم. تا جایی که ذهن ناقصم یاری می‌کند و او را از زمانی که ریاست حراست صداوسیما را داشت، بعنوان سردار غفور می‌شناسم.

برای من جالب بود که در یک برنامه نود خودش را مدبر معرفی کرد. بعد که صحبت کرد تن صدایش برای من آشنا بود و دیدم همین سردار غفور خودمان است و اردبیلی است. چطور او مصطفی مدبر شده است؟

کاش یک نفر از ثبت احوال اینجا بود و سوال کنم که یک نفر می‌تواند کل اسم و فامیلش را عوض کند؟»

منابع