لیست تروریستی وزارت خارجه آمریکا(FTO)

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

(FTO)

نامگذاری سپاه در لیست تروریستی وزارت خارجه آمریکا (FTO)
نامگذاری سپاه در لیست تروریستی وزارت خارجه آمریکا (FTO)

"لیست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا (FTO)" یک نامگذاری برای سازمان‌های غیر آمریکایی است که توسط وزیر خارجه آمریکا بر طبق بند ۲۱۹ قانون ”مهاجرت و ملیت سال ۱۹۶۵ ” در آنچه که مقامات ایالات متحده به آن ”فعالیت‌های تروریستی” می‌گویند، دسته بندی می‌شود. اغلب سازمان‌های موجود در این لیست ازگروه‌های،ملی گرا ، جدایی طلب، یا گروه‌های شبه نظامی مارکسیست میباشند.

وزارت خارجه به همراه وزارت خزانه داری، صلاحیت این را دارد که افراد و یا موجودیت هایی را مورد تحریم های ضد تروریستی بر طبق فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ قرار دهد. اداره ” کنترل دارایی های خارجی” لیست جداگانه ای را از این افراد یا مجموعه ها دارد. [۱][۲]

 تِروریسم

تعریف تروریسم:

دانشنامه «بریتانیکا» تروریسم را به «کاربرد سیستماتیک ارعاب یا خشونت پیش بینی ناپذیر بر ضد حکومت‌ها، انسان‌ها و افراد برای دستیابی به یک هدف سیاسی» معنی کرده‌است

فرهنگ بزرگ «لیتره» واژه‌ی تروریسم را برابر «برقراری سلطه ارعاب و وحشت» دانسته‌است.[۳].

واژه ترور (Terror) از واژه لاتین «Terror» به معنای «عامل اضطراب» گرفته شده‌است.

ترور در لغت به معنی «ترساندن» و تروریسم به معنی «ارعاب و تهدید»، «ایجاد ترس و وحشت در مردم» و تروریست (Terrorist) به «طرفدار ارعاب و تهدید و حکومت زور»، معنا شده‌است.

دانشنامه «لاروس» نیز واژه‌ی تروریسم را به معنای بی‌رحمی، قساوت و ترس ترجمه می‌نماید.

یان مک لین (Iain Mclean) گردآورنده «فرهنگ لغت علوم سیاسی آکسفورد» نیز در بخش تعریف تروریسم اثر خود آورده‌است: «تروریسم اصطلاحی است بر سر آن توافقی میان حکومتها یا تحلیلگران دانشگاهی وجود ندارد، اما تقریباً به شیوه‌های گوناگون، تروریسم با تعبیری منفی به کار می‌رود .[۴]

دردهه‌های اخیربخش زیادی ازسازمانهای سیاسی چپ گرا،ویا راست گرا،ویا گروه‌های افراطی مذهبی،وحتی دولت‌های حاکم برای پیشبرداهداف خود دست به تروریسم زده‌اند.

دردنیای امروزی تروریسم یکی ازعلل تهدید جوامع بشمار می‌رود..برطبق قوانین قضایی دراکثرکشورها خصوصاً کشورهای اروپایی وآمریکایی تروریسم، جرم محسوب شده وقابل پیگرد قانونی است.درضمن اگرجنگی علیه شهروندان غیرنظامی رخ دهد وکشتاری صورت بگیرد این کارنیزجنایت جنگی محسوب می‌شود.

تعریف تروریسم

تِروریسم در لغت نامه دهخدا:

تروریسم. [ ت ِ رُ ری ] (فرانسوی ، اِ) اصل حکومت وحشت و فشار. || اصول حکومتی که در فرانسه از ۱۷۹۳تا ۱۷۹۴ م. مستقر بود. || در زبان فارسی این کلمه به اصلی اطلاق می‌شود که در آن از قتلهای سیاسی و ترور دفاع گردد. و رجوع به ترور و تروریست شود.

تِروریسم در فرهنگ معین:

تروریسم( ~.) [ فر. ] (اِ.) به کارگیری ترور به عنوان شیوه‌ی عمل برای دست یافتن به هدف که معمولاً دلایل سیاسی و عقیدتی دارد.

تروریسم در فرهنگ فارسی عمید:

تروریسم روش کسانی که آدم کشی و تهدید مردم و ایجاد ترس و وحشت را به هر شیوه‌ای که باشد برای رسیدن به هدف‌های سیاسی خود از قبیل تغییر حکومت یا در دست گرفتن زمام امور به کار می‌گیرند.

انواع تروریسم

تروریسم مذهبی :

نوعی تروریسم است که در آن انگیزه‌ها و اهداف، به طور اصولی بیشتر متأثر از مذهب باشد.

تروریسم سیاسی:

در سیاست به کارهای خشونت‌آمیز و غیرقانونی حکومت‌ها برای سرکوب مخالفان خود و ترساندن آنها، ترور دولتی می‌گویند و نیز کردار گروه‌هایی که برای رسیدن به هدف‌های سیاسی خود دست به کارهای خشونت‌آمیز و هراس‌انگیز می‌زنند، تروریزم نامیده می‌شود. حملاتی مانند اقدام تروریست‌ها در منهدم کردن برج‌های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ عملیاتی تروریستی به‌شمار می‌رود.

تروریسم دولتی:

واژه‌ی تروریسم دولتی واژه‌ای جنجال‌برانگیز است. تروریسم دولتی اصطلاحی است که برای دخالت دولت یا دولت‌هایی در امور داخلی یا خارجی دولتی دیگر که به وسیله اجرا یا مشارکت در عملیات تروریستی یا حمایت از عملیات نظامی برای زوال، تضعیف و براندازی دولت مذکور یا کل سیستم حاکم بر آن کشور انجام می‌شود.

کمک‌های مادی و معنوی (مثل حمایت سیاسی) به گروه‌های مخالف و مشارکت در عملیاتی چون بمب‌گذاری، مین‌گذاری بنادر و سواحل،آدم‌ربایی، هواپیماربایی و ترور مقام‌های عالی مملکتی، نمونه‌هایی از تروریسم دولتی هستند.

با همین تعریف شرکت هواپیمایی ماهان جمهوری اسلامی ایران به دلیل همکاری با تروریستها مورد تحریم‌های وزارت خارجه آمریکا قرارگرفت.[۵]

در تاریخ عملیات تروریستی جهان تاکنون سابقه نداشته که تروریستها با استفاده از امکانات دولتی وبا پاسپورتهای رسمی و شرکت‌های هواپیمایی ویژه و امکانات دیپلماتیک همراه با سلاح و مواد منفجره از سخت‌ترین معابر و گذرگاه‌های گمرکی عبور کنند!

برایان جنکینس از خبرنگاران مشهور در موضوع تروریسم، تروریسم دولتی را «جنگ از طریق قائم مقام» تعریف می‌کند. وی می‌گوید: «این کشورها (پیروان تروریسم دولتی) بر محدودیت‌های جنگ‌های متعارف واقف‌اند؛ بنابراین ترجیح می‌دهند از امکانات سازمان‌های تروریستی، که خود راساً آنها را ایجاد کرده‌اند یا تغذیه مالی آنها را بر عهده دارند، برای تهدید دشمن یا اخلال در ثبات سیاسی و اقتصادی آن کشور یا ایجاد بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی در آن مملکت بهره گیرند». جنکینس معتقد است که این شکل از تروریسم بهسرمایه‌گذاری بسیار کمتری نسبت به یک جنگ متعارف نیاز دارد، دشمن را از پای می‌اندازد و می‌توان ارتباط با تروریست‌ها را به‌طور کلی منکر شد.

تروریسم دولتی و غیر دولتی

تفاوت عمده تروریسم دولتی و تروریسم غیردولتی در مجری آن است. بدین معنی که مجری و طراح اعمال تروریستی غیردولتی افراد، گروه‌ها و احزاب اند، و مجری و طراحی اعمال تروریستی دولتی، یک دولت یا چند دولت خاص هستند.

علاوه بر این دخالت دولت یا دولت‌ها در اعمال تروریستی دو گونه‌است:

 1. به صورت مستقیم؛ یعنی خود دولت اعمال تروریستی را علیه دولت دیگر انجام می‌دهد.
 2. به صورت غیرمستقیم؛ یعنی به وسیله فرستادن کمک‌های مادی مانند اسلحه، مهمات و وسایل پیشرفته نظامی در اختیار گروه‌های مخالف دولت مذکور قرار داده شود یا از گروه‌های مزبور حمایت سیاسی یا اقتصادی یا تبلیغاتی شود.

به اعتقاد مؤلفان کتاب فرهنگ اصطلاحات سیاسی و استراتژیک، سه مقوله را باید از تروریسم دولتی استثنا نمود و غیردولتی تلقی کرد:[نیازمند منبع]

 1. گروه‌های آزادی‌بخش ملی
 2. گروه‌های انقلابی
 3. گروه‌های قومی یا مذهبی

تاکتیک‌های تروریسم

تاکتیک‌های تروریسم (انگلیسی: Tactics of terrorism) متنوع است. همان‌طور که حملات واقعی مهم است، ایجاد ترس و وحشت در بین توده مردم نیز مهم است، به‌طوری‌که تأثیر تهدید به خشونت به همان اندازه خشونت واقعی، مؤثر است.که درزیربه چند نمونه اشاره می‌کنیم:

بمب‌گذاری

به عنوان یک نتیجه جهانی شدن، سهولت نسبی دسترسی به مواد شیمیایی که برای مواد منفجره استفاده می‌شود، دستگاه‌های انفجاری دست‌ساز بمب کنارجاده‌ای (IED) هارا به‌طور فزاینده‌ای برجسته ساخته‌است. این اثر دوگانه قدرت آتش تروریست‌ها را افزایش می‌دهد آنهایی که به‌طور کلی نسبت به اهدافشان ضعیف تر بوده و همچنین برای جذب هواداران خود نیاز به تبلیغات دارند. ممکن است در خودروها نصب شود تا یک خودرو انفجاری بسازند که در جاده‌ها در نزدیکی وسیله نقلیه هدف قرار داده شده یا حتی نسبت به تجمع افراد برای حملات انتحاری مورد استفاده قرار گیرد.

از دیدگاه تاکتیکی، هر یک از این روش‌ها نقاط مثبت و نقاط منفی خود را دارند به عنوان مثال خودروی بمب‌گذاری شده به عنوان مکانیسم‌های خودشان عمل می‌کنند و می‌تواند یک مقدار نسبتاً زیادی مواد منفجره با وزن بیش از ۱۰۰۰ پوند (۴۵۰ کیلوگرم) را حمل کند، در حالی که یک کمربند انفجاری دارای مقدار بسیار کمتری مواد انفجاری است اما ممکن است اجازه دسترسی به فضاها و مناطقی که وسایل نقلیه نمی‌توانند در اختیار آن‌ها قرار دهند را تأمین کند.

حملات انتحاری

تروریسم انتحاری نوعی تروریست تهاجمی است که در پی تحقیر و حتی از دست دادن حمایت از جامعه است. مشخصه یک تروریست انتحاری، این است که مهاجم انتظار ندارد که بعد از مأموریتش زنده بماند و اغلب روش حمله‌ای را اجرا می‌کند که برای موفق شدن نیاز به مرگ مهاجم دارد (مانند قرار دادن یک خودروی انفجاری، پوشیدن یک جلیقه انتحاری یا زدن یک هواپیما به یک ساختمان). در اصل، یک تروریست انتحاری در همان زمان که دیگران را می‌کشد خودش را هم می‌کشد. معمولاً این تاکتیک‌ها برای اهداف تظاهرات یا ترورهای هدفمند مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اکثر موارد، هدف آن‌ها کشتن تعداد زیادی از مردم است؛ بنابراین، در حالی که اجبار و تهدید در تمام انواع تروریسم وجود دارد، اجبار و تهدید عنصر اصلی تروریسم انتحاری است.ازاین حملات درعراق بعد ازحمله نظامی آمریکا به عراق بصورت بسیارزیادی انجام شد.

تعداد حملات با استفاده از تاکتیک‌های انتحاری از ۵ عملیات در سالهای ۱۹۸۰ به ۱۸۰ عملیات در سالهای بین ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ افزایش یافته‌است و از ۸۱ حمله انتحاری در سال ۲۰۰۱ به ۴۶۰ حمله در سال ۲۰۰۵ افزایش داشته‌است. این حملات اهداف متنوع نظامی و غیرنظامی را هدف قرار داده‌اند، از جمله در سری‌لانکا، در اسرائیل از ۶ ژوئیه، ۱۹۸۹، در عراق از زمان حمله آمریکا به این کشور در سال ۲۰۰۳، و در پاکستان و افغانستان از ۲۰۰۵.

بین سال‌های ۱۹۸۰ و ۲۰۰۰، بیشترین تعداد حملات انتحاری توسط ببرهای آزادیبخش تامیل ایلام از سری‌لانکا انجام شده‌است. تعداد حملات انجام شده توسط LTTE دو برابر بیشتر از سایر سازمان‌های بزرگ افراطی بوده‌است. 

حملات موشکی و خمپاره‌ای

حملات موشکی و خمپاره‌ای از سال‌های ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۲ به‌طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفته‌است؛ در مثال حملات موشکی در خاورمیانه به شهرها و شهرک‌ها توسط گروه‌های سیاسی نظیر حزب‌الله لبنان و حماس (که به عنوان تروریسم دولتی شناخته نمی‌شوند) و سازمان غیر سیاسی مانند جهاد اسلامی فلسطین، القاعده و بسیاری دیگر انجام شده‌است.

برای مثال حملات موشکی گروه‌هایی مانند کتائب حزب‌الله عراق به پایگاه سازمان مجاهدین خلق ایران در عراق با نام کمپ لیبرتی از این دست حملات می‌باشند که با ده‌ها کشته و صدها مجروح همراه بود

تعداد حملات با استفاده از پرتاب انفجاری پس از کاهش حملات انتحاری افزایش یافت، همان‌طور که در حملات راکتی حماس به اسرائیل دیده می‌شود، بر اساس گزارش‌ها بین ۸۰۰۰۰۰ نفر تا یک میلیون و نیم در خطر مستقیم خمپاره و محدوده موشکی قرار دارند در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، ۱۵٬۰۰۰ نفر نیاز به درمان به دلیل اختلال استرسی پس از ضایعه روانی(PTSD) هستند و ۱۰۰۰ نفر که در معرض خمپاره (قسام) و حملات موشکی ب‌ام-۲۱ گراد قرار گرفته‌اند تحت درمان روانپزشکی قرار گرفته‌اند.

حملات با استفاده از خودرو

در سال‌های ۲۰۰۰، تعدادی از حملات با استفاده از خودرو صورت گرفته‌است، تروریست‌ها از وسایل نقلیه سنگین یا سایر وسایل نقلیه موتوری برای زیر گرفتن عابرین پیاده یا حمله به وسایل نقلیه استفاده می‌کنند.

در مقایسه با حملات انتحاری، استفاده از وسیله نقلیه به عنوان سلاح آسان‌تر و برنامه‌ریزی و انجام بدون تشخیص است. در این تاکتیک نیازی به خرید مواد منفجره نیست. سلاح، یک وسیله نقلیه استاندارد قانونی خیابانی است که در کشور هدف مورد استفاده قرار می‌گیرد و بدون سوء ظن قابل استفاده می‌باشد. بر اساس گزارشی از اطلاعات جهانی استراتفور، استفاده از یک وسیله نقلیه به عنوان یک تاکتیک تروریستی تقریباً مؤثر است اما هنوز مانند یک بمب‌گذاری انتحاری مخرب نیست.

در سال ۲۰۱۶، دو حمله با استفاده از خودرو در اروپا رخ داد: حمله ماه ژوئیه ۲۰۱۶ نیس، فرانسه، که ۸۶ تن را کشت؛ و حمله کامیونی ۲۰۱۶ بازار کریسمس برلین آلمان که ۱۲ تن را کشت.

چهار حمله مشابه دیگر در سال ۲۰۱۷ انجام شد: یکی در اورشلیم در ماه ژانویه که چهار نفر و یکی در حمله ۲۰۱۷ وست‌مینستر لندن در ماه مارس که سه نفر کشته شدند. حمله ۲۰۱۷ استکهلم در ۷ آوریل ۵ تن را کشت. یک حمله دوم در ماه ژوئن ۲۰۱۷ لندن که سه نفر کشه شدند و حمله ۲۰۱۷ بارسلونا که حداقل چهارده نفر را کشت. در همان سال، یک حمله مشابه دیگر (حمله ۲۰۱۷ منهتن) در ایالات متحده، در شهر نیویورک، در ماه اکتبر رخ داد و هشت نفر را کشت.

سایر حملات تروریستی مشابه از سال ۲۰۱۴ به‌طور متناوب در کشورهای غربی رخ داده‌است، هرچند تلفاتی نداشته‌است.

حملات به هواپیما و هواپیماربایی

هواپیماربایی به عنوان یک تاکتیک تروریستی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حملات ۱۱ سپتامبر، ۱۹ تروریست القاعده پرواز شماره ۱۷۵ یونایتد ایرلاینزخطوط هوایی آمریکا، پرواز شماره ۷۷ امریکن ایرلاینز و پرواز ۹۳ خطوط هوایی آمریکا را ربوده و آن‌ها را به برج‌های دوقلو مرکز تجارت جهانی (۲۰۰۱–۱۹۷۳)، سمت جنوب غربی ساختمان پنتاگون و ساکنین شهر استونی کریک نزدیک شانکسویل، پنسیلوانیا کوبیدند که بر اثر این حمله تروریستی ۲٬۹۷۷ قربانی، که بیشتر آن‌ها شهروندان آمریکایی بودند کشته شدند.

سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی

یک نمونه برجسته از حمله بیوتروریستی به ایالات متحده حملات سیاه‌زخم یا آنتراکس سپتامبر ۲۰۰۱ است. در ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۱، چندین نامه حاوی سیاه‌زخم به رسانه‌ها و دفترکنگره ایالات متحده، سناتور تام دشل و سناتور پاتریک لیهی فرستاده شد. پنج نفر از آمریکایی‌ها از طریق استنشاق در اثر تماس با نامه‌های آلوده جان خود را از دست دادند. در حالی که حملات آنتراکس سال ۲۰۰۱ نسبتاً کوچک بودند، دولت ایالات متحده از سال ۲۰۰۱ تاکنون چندین مرحله را برای تصویب قانون و ابتکارات با هدف حفاظت بهتر ایالات متحده در برابر حملات بیولوژیکی، بهبود سیستم بهداشت عمومی ایالات متحده و بهبود وضعیت توانایی ایالات متحده در پاسخ به حملات بیولوژیکی را گذرانده‌است.

استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط آئوم شیرینکو، یک جنبش جدید مذهبی ژاپن که در سال ۱۹۹۵ حادثه حمله با گاز سارین در متروی توکیو را انجام داد. ایان دیویدون، یک بریتانیایینژادپرست سفیدپوست و نئونازیسم که در سال ۲۰۰۹ برای برنامه‌ریزی حملات تروریستی دربرگیرنده سم رایسیندستگیر شد. در سال ۲۰۱۱، دولت ایالات متحده اطلاعاتی را کشف کرد که گروه‌های تروریستی در تلاش برای به دست آوردن مقدار زیادی کرچک (گیاه) برای تولید سم ریزن بودند.

سلاح هسته‌ای

در مورد حملات مربوط به سلاح‌های هسته ای نیز نگران‌کننده است. این قابل قبول است که تروریست‌ها می‌توانند یک سلاح هسته‌ای بدست آورند. در سال ۲۰۱۱، خبرگزاری انگلیسی بریتانیا، تلگراف، اسناد ویکی‌لیکس، مربوط به بازجویی‌های خالد شیخ محمد در مورد خلیج گوانتانامو را دریافت کرد. این اسناد به خالد اشاره کرده‌است که اگر اسامه بن لادن توسط ائتلاف ویلینگ دستگیر یا کشته شود، یک سلول خفته القاعده یک سلاح کشتارجمعی را در یک مکان مخفی در اروپا منفجر خواهد کرد و قول داد که این «یک جهنم هسته ای» می‌باشد.

در حالی که هیچ گروه تروریستی تاکنون موفق به استفاده از یک جنگ‌افزار هسته‌ای نشده‌است، بسیاری از دانشمندان علوم سیاسی و مقامات برجسته دولت، تروریسم هسته‌ای را یکی از بزرگترین تهدیدات امنیتی جهانی می‌دانند. شواهد قوی وجود دارد که گروه‌های تروریستی مانند القاعده به‌طور جدی به دنبال دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای هستند واورانیوم یا پلوتونیم غنی‌سازی شده (HEU) برای تولید سلاح هسته‌ای ضروری است. یکی دیگر از نگرانی‌های جدی این است که نقص در دستگاه‌های امنیتی هسته‌ای بسیاری از کشورها آن‌ها را به سرقت یا از دست دادن HEU یا پلوتونیوم رها کرده‌است. طبق اطلاعات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از بانک اطلاعاتی غیرقانونی قاچاق مواد (ITDB)، ۱۸ مورد از سرقت یا از دست رفتن HEU و پلوتونیوم در کشورهای عضو ITDB گزارش شده‌است. با توجه به این نگرانی‌های جدی، ایالات متحده، متحدان آن و سازمان‌های بین‌المللی مانندسازمان ملل متحد، چندین موافقت نامه و مقررات بین‌المللی را برای اطمینان از اینکه استانداردهای امنیت هسته‌ای همه کشورها کافی و مؤثر است، را بتصویب رسانده‌اند و امنیت همه ذخایر هسته‌ای آسیب‌پذیر و محافظت نشده در سراسر جهان در چند سال آینده را پیش‌بینی کرده‌اند.

تروریسم سایبری

در فناوری اطلاعات در حال رشد، بسیاری از دانشمندان علوم سیاسی و مقامات برجسته دولتی به شدت نگران توانایی گروه‌های تروریستی در اجرای حملات سایبری و آسیب‌پذیری‌های دولت در این حملات هستند. سایبرتروریسم به‌طور بالقوه می‌تواند به تاکتیک فزاینده‌ای برای گروه‌های تروریستی تبدیل شود، زیرا می‌توان آن‌ها را هزاران کیلومتر دور از هدف اجرا کرد و ردیابی مجرمان سخت است. در سخنرانی اکتبر ۲۰۱۲، وزیر دفاع ایالات متحده لئون پانه‌تا جدی بودن یک حمله سایبری به ایالات متحده را شرح داد: «یک حمله سایبری توسط مردم یا گروه‌های افراط گرای خشونت‌آمیز می‌تواند به اندازه حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر مخرب باشد. چنین حمله تروریستی مخرب سایبری می‌تواند کشور را فلج کند.»

اصطلاح تروریسم سایبری ابتدا توسط بری کالین، یکی از کارشناسان ارشد مؤسسه امنیت و اطلاعات در کالیفرنیا در دهه ۱۹۸۰، به تصویر کشیده شد. مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی تروریسم سایبری را به عنوان «استفاده از ابزار شبکه کامپیوتری برای به تعطیل کشاندن زیرساخت‌های ملی و حیاتی (مانند انرژی، حمل و نقل، عملیات دولت) یا به اجبار یا ارعاب یک دولت یا مردم غیرنظامی تعریف کرده‌است.» بسیاری از کارشناسان بر این باورند که آسیب‌پذیری‌های جدید به عنوان ملت ایجاد می‌شود و زیرساخت‌های حیاتی آن‌ها بیشتر وابسته به شبکه‌های رایانه‌ای می‌شوند.

در حالیکه نگرانی در حال افزایش است، حملات سایبری علیه تروریسم هنوز تا حد زیادی به عنوان فرضی در خصوص ایالات متحده صورت می‌گیرد. جیمز لوئیس در گزارش خود برای مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی می‌نویسد: تا کنون، تروریسم سایبری به معنای کمی بیش از تبلیغات و جمع‌آوری اطلاعات است و هیچگونه زیرساخت‌های انتقادی تاکنون توسط حملات اینترنتی تروریستی بسته نشده‌است. لوئیس همچنین توضیح می‌دهد که چگونه گروه‌های تروریستی مانند القاعده از اینترنت استفاده قابل توجهی کرده‌اند، اما تنها به عنوان یک ابزار برای روابط درون گروهی، جمع‌آوری کمک‌های مالی و روابط عمومی بوده‌است. یک کتاب آموزش القاعده تحت عنوان «مطالعات نظامی در جهاد علیه رقیبان» توضیح می‌دهد که مواد منفجره سلاح ترجیحی تروریست‌ها هستند، زیراً مواد منفجره باعث ترس و وحشت دشمن می‌شود. در حالی که انفجارها دراماتیک هستند، ترس را به قلب مخالفان منتقل می‌کنند و آسیب پایدار ایجاد می‌کنند، حملات سایبری، مانند برخی از انواع تاکتیک‌های تروریسم، همان تأثیرات معنوی و سیاسی که تروریست‌ها دنبال می‌کنند را ندارند. برخی از دانشمندان علوم سیاسی مانند لوییس معتقدند سازمان‌های تروریستی مانند القاعده ممکن است از حملات سایبری برای قطع خدمات اضطراری استفاده کنند تا تأثیر یک حمله فیزیکی را تقویت و شدت بخشند.

سلاح گرم متعارف

علی‌رغم تصویر مردم از تروریسم به عنوان بمب‌گذاری، و تعداد تلفات زیاد و تأثیرات رسانه‌ای بمبگذاری‌ها، اسلحه گرم متعارف تأثیرات بیشتری دارند اگر چه هنوز به صورت فراگیر مورد استفاده قرار نگرفته‌است. . به عنوان مثال، در حملات ۲۰۱۱ در نروژ، ۶۸ نفر توسط یک مرد با دو اسلحه کشته شدند. در حملات نوامبر ۲۰۰۸ در بمبئی بخشی از کشتار با اسلحه و بخشی توسط بمب انجام شد. همچنین، در تیراندازی فرودگاه بین‌المللی لس آنجلس سال ۲۰۱۳. که توسط یک مرد با تفنگ انجام شد یک افسر اداره امنیت حمل و نقل کشته و چند تن دیگر زخمی شدند.

در سال ۲۰۰۴، شورای اروپایی به موضوع «نیاز به اطمینان از اینکه سازمان‌ها و گروه‌ها تروریستی از اجزای تجارت آن‌ها محروم شوند» پرداخت که شامل: «نیاز به اطمینان از امنیت بیشتر سلاح گرم، مواد منفجره، تجهیزات بمب‌گذاری و فناوری‌هایی که به ارتکاب عملیات‌های تروریستی کمک می‌کند.»

حمله با چاقو

حملات با چاقو ارزان و آسان است اما برای نیروهای امنیتی ممانعت از آن بسیار مشکل است.

حملات ثانویه

گروه‌های تروریستی ممکن است دستگاه‌های ثانویه را در یک فاصله زمانی کم بعد از انفجار طراحی کنند تا بتوانند نیروهای اورژانس و افرادی که برای رسیدگی به زخمی‌ها و کشته‌ها وارد شده‌اند را نابود کنند.

پرونده‌های تروریسم ایران

پس از انقلاب ۱۳۵۷ برخی کشورها، سازمان‌ها و دادگاه‌ها جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در اقدامات تروریستی یا حمایت از گروه‌های تروریستی متهم یا محکوم کرده‌اند.

از جمله این کشورها اسرائیل، آلمان، آرژانتین و انگلیس هستند. دولت آمریکا نیز ایران را متهم به حمایت از چندین گروه تروریستی در جهان همچون گروه حزب‌الله لبنان، گروه حماس فلسطین و چند گروه فلسطینی که در فهرست گروه‌های تروریستی دولت این کشور قرار دارند کرده‌است. همچنین دولت آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌است. وزارت خارجه ایالات متحده در روز پنجشنبه ۲ ژوئن ۲۰۱۶ در گزارش سالانه خود دربارهٔ تروریسم جهانی اعلام داشت، حکومت ایران با وجود رسیدن به توافق جامع با قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته‌ای خود، همچنان اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان است.

در سال ۲۰۱۶ میلادی تنها کشور حامی تروریست و تروریسم جهانی در سطح بین‌الملل همچنان دولت اسلامی ایران محسوب می‌شود. دولت آلمان چند تن از مقامت بلندپایه حکومت ایران را که در دادگاه میکونوس به دخالت در عملیات تروریستی محکوم شده بودند را تحت پیگرد قضایی قرار داده‌است.

در گزارش آمریکا دربارهٔ تروریسم در سال ۲۰۱۶ که توسط وزارت امور خارجه این کشور در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۷ در هفت فصل منتشر گردید گزارش شده‌است که ایران همچنان در راس کشورهای حامی تروریسم است و تهدیدهای ایران علیه منافع آمریکا و متحدان آن باقی است. نیروی قدس سپاه پاسداران به همراه شرکا، متحدین و عوامل ایران به نقش بی‌ثبات‌کننده در درگیری‌های عراق، سوریه و یمن ادامه دادند. همچنین این کشور به تأمین سلاح و منابع اقتصادی گروه‌های شبه نظامی شیعی در بحرین نیز ادامه داده‌است.

ترور شخصیت‌های ایرانی در خارج

ترورهای انفرادی

ترور عبدالرحمان قاسملو دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران و عبدالله قادری‌آذر در روز ۲۲تیر ۱۳۶۸ (۱۳ژوئیه ۱۹۸۹) در حالی که با نمایندگان نظام در وین اتریش بر سر میز گفتگو نشسته بودند.

-ترور دکتر کاظم رجوی، عضو شورای ملی مقاومت ایران، در۴اردیبهشت ۱۳۶۹ (۲۴آوریل ۱۹۹۰) در نزدیکی منزلش در سوئیس که به ضرب گلوله به شهادت رسید.

-ترور عبدالرحمان برومند در روز پنجشنبه ۲۹فروردین‌ماه ۱۳۷۰ (۱۸آوریل ۱۹۹۱) که در مقابل خانه‌اش در پاریس با ضربات کارد به‌قتل رسید.

-ترور شاپور بختیار آخرین نخست‌وزیر شاه در ۱۵مرداد ۱۳۷۰ (۶آگوست ۱۹۹۱) در خانه خود در پاریس که با ضربات چاقو کشته شد.

-ربودن، شکنجه و قتل علی‌اکبر قربانی از اعضا سازمان مجاهدین خلق ایران در ترکیه در تاریخ ۱۴خرداد ۱۳۷۱(۴ژوئن ۱۹۹۲).

-ترور محمد حسین نقدی نماینده شورای ملی مقاومت ایران در ایتالیا در تاریخ ۲۵اسفند ۱۳۷۱(۱۶مارس ۱۹۹۳) که به ضرب گلوله به شهادت رسید.

-ترور فریدون فرخزاد در ۱۶مرداد ۱۳۷۱ (۷آگوست ۱۹۹۲) در محل سکونتش در شهر بن که براثر ضربات چاقو به قتل رسید.

-ترور صادق شرفکندی، دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران، همایون اردلان و فتاح عبدلی نماینده حزب دموکرات و نوری دهکردی کارمند صلیب‌سرخ در برلین آلمان در رستوران میکونوس در تاریخ ۲۶شهریور ۱۳۷۱ (۱۷سپتامبر ۱۹۹۲)

-ترور زهرا رجبی و علی مرادی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در استانبول ترکیه در تاریخ ۱اسفند ۱۳۷۴(۲۰فوریه ۱۹۹۶) که به ضرب گلوله به شهادت رسیدند.

-ترور بیش از ۵۰مجاهد خلق در عراق طی سالهای ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶ به‌وسیله پاسداران اعزامی نیروی تروریستی قدس به عراق و مزدوران حکومت آخوندی در عراق.[۶]

ترورمیکونوس

ترورمیکونوس که در رستورانی به همین نام واقع در برلین، آلمان و در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۱۹۹۲ (۲۶ شهریور ۱۳۷۱) رخ داد، صادق شرفکندی دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران، همایون اردلان و فتاح عبدلی نماینده حزب دموکرات و نوری دهکردیکارمند صلیب سرخ به قتل رسیدند. این ترور تأثیر زیادی بر روی روابط بین ایران و کشورهای اروپایی داشت.

یک سال بعد از حادثه رستوران میکونوس یک ایرانی تروریست به نام کاظم دارابی کازرونی که مشکوک به عضویت در سپاه پاسداران و سازمان امنیت ایران بود و ۴ لبنانی به نام‌های یوسف امین، محمد اتریس، عطاالله عیاد و عباس رحیل توسط پلیس آلمان دستگیر شدند و محاکمه متهمان در ششم آبانماه سال ۱۳۷۲ در آلمان آغاز شد. دادگاه میکونوس حدود ۵ سال و ۲۴۷ جلسه طول کشید و حدود ۹ میلیون فرانک هزینه دربرداشت. در جلسات این دادگاه بیش از ۱۷۰ نفر در دادگاه حاضر شده و در مورد حادثه ترور گواهی دادند. دادستان دادگاه برونو یوست و قاضی آن فریچوف کوبش بودند. حکم دادگاه میکونوس در بیست و یکم فروردین ماه سال ۱۳۷۶ صادر شد و طی آن کاظم دارابی از اتباع ایرانی و عباس رحیل تبعه لبنانی به حبس ابد و یوسف امین و محمداتریس هر دو نفر از اتباع لبنان به ترتیب به ۱۱ و ۵ سال زندان محکوم شدند. در این حکم متهم دیگر نیز به نام عطاالله ایاد تبرئه شد. همچنین از آنجا که در جلسات دادگاه مفهومی به نام وظایف ویژه مطرح شده بود که سران رژیم ایران تصمیم گیرندگان اصلی آن کمیته بودند، مسئولان وقت جمهوری اسلامی ایران یعنی هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت ایران، علی فلاحیان وزیر اطلاعات وقت، علی‌اکبر ولایتی وزیر امور خارجه وقت و سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران متهم به زمینه‌سازی ماجرای میکونوس شدند. این افراد هنوز هم تحت تعقیب اینترپل هستند و نمی‌توانند از ایران خارج شوند.

متهمین

تعدادی از سران جمهوری اسلامی در دادگاه‌های مختلف به تروریسم متهم شده و تحت تعقیب اینترپل هستند. هاشمی رفسنجانی، علی فلاحیان، علی‌اکبر ولایتی و سید علی خامنه‌ای در دادگاه میکونوس به تروریسم محکوم شدند.

انیس نقاش متولد ۱۹۴۸ در لبنان عامل ترور اول و ناموفق شاپور بختیار است که در جریان آن دو نفر را کشت. وی هم‌اکنون تحلیلگر مسایل سیاسی و رئیس «مرکز پژوهشی امان» در ایران است.

عماد مغنیه معروف به «حاج رضوان» از فرماندهان نظامی حزب‌الله لبنان و رهبر گروه سازمان جهاد اسلامی بود. این گروه مسئولیت ترور غلامعلی اویسی را بر عهده گرفت. او از سوی دولت‌های آمریکا، اسرائیل و اتحادیه اروپا برای انفجار سفارت آمریکا در بیروت (۱۹۸۳) و انفجار آسایشگاه‌های نیروهای نظامی حافظ صلح آمریکایی و فرانسوی در بیروت (که باعث کشته‌شدن بیش از ۳۵۰ نفر شد) و نیز در بمب‌گذاری سفارت اسرائیل در آرژانتین در سال ۱۹۹۲ و بحران گروگان‌گیری لبنان در دهه ۸۰، به عنوان یک «تروریست» تحت تعقیب بوده‌است. منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران در تشییع جنازه وی حضور داشت و پیام‌های تسلیت مقام‌های ایرانی را خواند.

فیلم مستندی از ترورهای جمهوری اسلامی در خارج از کشور با نام جنایت مقدس ساخته شده‌است.

اقدام تروریستی علیه سایر کشورها

انفجار الخبر درعربستان

در ۴ تیر ۱۳۷۵ خورشیدی بر اثر انفجار یک کامیون بمب‌گذاری‌شده در پایگاه نیروهای آمریکایی در شهر الخبر عربستان، ۱۹ سرباز آمریکایی کشته و حدود ۴۰۰ تن زخمی شدند. در ابتدااف‌بی‌آی ایران را مسئول این بمب‌گذاری دانست؛ امّا ویلیام پری، وزیر دفاع آمریکا در زمان بیل کلینتون، در سال ۲۰۰۷ اعلام کرد به این نتیجه رسیده‌اند که بمب‌گذاری کار القاعده بوده و نه ایران. ۱۹ سال بعد در سال ۱۳۹۴ رسانه‌های عربستانی از دستگیری عامل انفجار احمد المغسل خبر دادند.

بمب گذاری آمیا درآرژانتین

انفجار مرکز همیاری یهودیان،واقعه‌ای تروریستی در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ برابر با ۲۷ تیر ۱۳۷۳ بود که در جریان آن ۸۵ نفر از شهروندان یهودی تبار آرژانتینی جان خود را از دست دادند و بیش از سیصد نفر زخمی شدند.

این بمب‌گذاری علاوه بر تأثیر بر وجهه جهانی جمهوری اسلامی و روابطش با آرژانتین، تبعاتی نیز برای سیاست داخلی آرژانتین داشته‌است. از جمله یکی از قضات بررسی در مورد این پرونده به اتهام اقدام در ارائه شواهد کذب از کار برکنار شده و در سال ۲۰۱۲، قوه قضاییه آرژانتین، کارلوس منم، رئیس‌جمهوری وقت این کشور را در ارتباط با پیگیری این بمب‌گذاری تحت پیگرد قانونی قرار داد. منم متهم شد که با دریافت رشوه، کوشیده بود شواهد مربوط به ارتباط حزب‌الله لبنان و دولت جمهوری اسلامی ایران با این بمب‌گذاری‌ها را پنهان کند.*

توطئه ترورسفیرعربستان درآمریکا

در سال ۱۳۹۰ شمسی دادگستری آمریکا دو ایرانی تروریست را به تلاش برای حمله به سفارت خانه‌های عربستان سعودی و اسرائیل در واشینگتن و همچنین ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در آمریکا متهم کردند. مقام‌های دادگستری آمریکا این دو ایرانی را «منصور ارباب‌سیر»، ۵۶ ساله، و «غلام شکوری» معرفی کرده‌اند. منصور ارباب‌سیر دارای تابعیت ایرانی - آمریکایی است و هم‌اکنون در بازداشت است، ولی غلام شکوری فراری است. مقام‌های قضایی آمریکا می‌گویند که غلام شکوری، عضو نیروی قدس- شاخه خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

بمب گذاری دربانکوک ۲۰۱۲

مجموعه‌ای از بمبگذاری‌ها در سال ۲۰۱۲ در بانکوک اتفاق افتاد. مقامات تایلند ایران را به بمبگذاری برای ترور دیپلمات‌های اسراییلی متهم کردند. دو شهروند ایرانی تروریست به نام‌های سعید مرادی (۲۹ ساله) و محمد خزایی (۴۹ ساله) محکوم به دست داشتن در عملیات تروریستی بمب‌گذاری شده و به ترتیب به حبس ابد و حبس درازمدت محکوم شدند. سعید مرادی که بر اثر انفجار بمب دو پای خود را از دست داده‌است در جریان بازداشت به طرف مأموران پلیس بمبی را پرتاب کرده بود.

چند روز بعد در پی انفجاری در خانه‌ای که به محل ساخت بمب برای گروه ۵ نفره ایرانی تبدیل شده بود، تعقیب پلیس بانکوک افزایش یافت و سه ایرانی دیگر به ظن مشارکت احتمالی در این بمب‌گذاری‌های اخیر تایلند بازداشت و بازجویی شده‌اند. این افراد سید مهرداد مدنی، ایرج رحیمی‌راد و محبوبه تسبیحی نام دارند اما هنوز اتهامی متوجه آن‌ها نشده‌است.

بمب گذاری دردهلی۲۰۱۲

در سال ۲۰۱۲ پلیس هند رسماً اعلام کرد که ایران مسئول بمبگذاری در دهلی برای کشتن دیپلمات‌های اسراییلی بوده‌است. بر طبق گزارش سپاه پاسداران جمهوری اسلامی این عملیات تروریستی را طراحی و اجرا کرده‌است که در آن یک کارمند سفارت اسراییل در دهلی، یک کارمند محلی و دو نفر عابر مجروح شدند.

اقدام تروریستی دربحرین ۲۰۱۵

در سپتامبر ۲۰۱۵ نیروهای امنیتی بحرین یک کارخانه بزرگ بمب‌سازی را کشف کردند و تعدادی مظنون را که مرتبط با سپاه پاسداران ایران بودند دستگیر کردند. در پی این ماجرا بحرین سفیر خود را از ایران فراخواند و دستور خروج سفیر ایران از بحرین در مدت ۷۲ ساعت را صادر کرد. البته ایران بارها این موضوع را رد کرده‌است

اقدامات تروریستی درعراق

تخمین زده شده‌است که شبه نظامیان وابسته به ایران در مجموع ۱۱۰۰ نفر سرباز آمریکایی را در عراق کشته‌اند. علاوه بر این بارها گزارش شده که نیروهای وابسته به ایران دست به اقدامات تروریستی در عراق زده‌اند.

اقدام تروریستی درکنیا۲۰۱۲

پلیس کنیا در سال ۲۰۱۲ دو نفر ایرانی تروریست به نام‌های احمد ابوالفتحی و سیدمحمد موسوی را به اتهام تروریسم دستگیر کرد. این افراد عضو سپاه قدس معرفی شده و اتهام آن‌ها انتقال تا ۱۰۰ کیلوگرم مواد منفجره اعلام شد.

همکاری با القاعده

روزنامه واشینگتن پست در سال ۲۰۰۳ گزارشی از «رابطهٔ به عمر یک دهه» بین ایمن الظواهری، از مقامات ارشد القاعده و احمد وحیدی (وزیر دفاع دولت دهم) منتشر کرد.اولین بار ۶ مرداد ۱۳۹۰ آمریکا رسماً ایران را به «هم پیمانی با القاعده» متهم کرد. معاونت تروریسم و امنیت اقتصادی وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد مأموران القاعده که مقیم ایران هستند عملیات گسترده‌ای برای حمایت مالی القاعده انجام داده‌اند تا کمک‌های مالی به این سازمان را از کشورهای حاشیه خلیج فارس مثل کویت و قطر جمع‌آوری کنند. مقامات آمریکا اعلام کردند ایران از این جریان اطلاع داشته و آن‌ها را کمک نموده‌است. سخنگوی ایران در سازمان ملل این اتهامات را رد کرده و آن را تلاش آمریکا برای مخدوش کردن حسن شهرت ایران بر پایه ادعاهای «کاملاً بی‌اساس» خواند و گفت ایران هیچ‌گاه از سازمان‌های تروریستی مانند القاعده حمایت نمی‌کند. واشینگتن پست اسفند ۱۳۹۱ (مارس ۲۰۱۳) خبر از اخراج سلیمان ابوغیث داماد اسامه بن لادن و سخنگوی پیشین گروه القاعده از ایران داد و نوشت او سومین شخصیت القاعده است که در یک سال گذشته از ایران اخراج شده‌اند و ایران از آن‌ها خواسته خاک این کشور را ترک کنند. واشینگتن پست در تحلیل خود نوشت: روابط ایران و القاعده برای مدتی منافعی برای هر دو طرف داشته اما با افزایش تنش در موضع ایران شیعه و موضع مسلمانان افراطی سنی، مخصوصاً بر سر جنگ داخلی سوریه، روابط ایران و القاعده پرتنش شده‌است و هر یک از دو جریان متفاوت و متخاصم در سوریه حمایت می‌کنند.

اظهارات سعید قاسمی دررابطه با همکاری سپاه پاسداران با القاعده:[۷]

دررابطه با همکاری با القاعده سعید قاسمی یکی ازفرماندهان سابق سپاه پاسدارن دریک مصاحبه تلویزیونی به این موضوع اشاره می‌کند.او می‌گوید:

واقعیتش این است که در بوسنی و در قلب اروپا اتفاقاتی افتاد که حضور ما و به تبع ما القاعده که آمد، یک مدتی القاعده‌یی‌ها استیل ما را گرفته بودند.

همان استیل را آوردند آنها هم آمدند آنجا مجاهدین از سراسر دنیا آنهایی که می‌توانستند آزاده‌ها آمدند. آنجا یک اتفاق جدیدی رقم خورد، تشکیل یکانهای جهادی مسلمان. آن چیزی که در این پنج شش سال در سوریه اتفاق افتاد قبلش در بوسنی اتفاق افتاد». (تلویزیون جمهوری اسلامی ۲۶فروردین ۹۸)

اظهارات حسن الله کرم ازدوستان نزدیک سعید قاسمی دررابطه با همکاری سپاه پاسداران با القاعده گفت:[۸]

القاعده لایه‌های مختلفی دارد، لایه ای که شامل نیروهای بوسنی و هرزگوین بود، آنها به نحوی با ما ارتباط داشتند، هرچند گاهی از اینها وقتی در مقرهای القاعده آموزش می‌دیدند وقتی اسلحه خود را تحویل می‌گرفتند بنا به دلایلی آنجا را ترک می‌کردند و به سمت ما می‌آمدند. ارتباط با القاعده عمدتا در این لایه‌ها بود.

کشورهای حامی تروریسم

 • در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۷ وزارت خارجه کانادا اعلام کرد که نام ایران و سوریه را در فهرست کشورهای حامی تروریسم حفظ خواهد کرد. وزارت خارجه کانادا از سال ۲۰۱۲ نام ایران را در فهرست کشورهای حامی تروریسم ثبت کرده و هر دو سال یکبار نیز آن را بررسی می‌کند.
 • وزارت امور خارجه آمریکا در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۷ دربارهٔ تروریسم در سال ۲۰۱۶ گزارشی در هفت فصل منتشر کرد که در فصل اول و سوم این گزارش، ایران بزرگترین حامی تروریسم دولتی معرفی شده‌است. در قسمتی از گزارش فصل سوم آمده‌است: «ایران نامگذاری شده به عنوان یک کشور حامی تروریسم در سال ۱۹۸۴ است که فعالیت مرتبط به تروریسم خود را در سال ۲۰۱۶ ادامه داده از جمله حمایت از حزب‌الله، گروه‌های تروریستی فلسطینی در غزه، و گروه‌های گوناگون در سوریه، عراق و سراسر خاورمیانه. ایران از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استفاده کرد تا اهداف سیاست خارجی را انجام دهد، پوشش برای عملیات‌ اطلاعاتی فراهم کند، و بی‌ثباتی در خاورمیانه ایجاد کند. ایران به دست داشتن نیروی قدس سپاه پاسداران در درگیری‌ها در عراق و سوریه اذعان کرده‌است و نیروی قدس مکانیزم اولیه ایران برای پرورش دادن و حمایت از تروریست‌ها در خارج کشور است…».

شناسایی کاندیداهای گروه‌های تروریستی

اداره مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه بطور مستمر فعالیت های گروه های تروریستی در جهان را مانیتور میکند تا اهداف قابل لیست گذاری را شناسایی کند. در بررسی اهداف، این اداره نه تنها فعالیت های تروریستی گروه مزبور، بلکه همچنین به طراحی و آماده سازی برای اقدامات تروریستی در آینده را در نظر میگیرد.

لیست گذاری

بعد از شناسایی هدف، اداره ضدتروریسم یک «پرونده دولتی» تشکیل میدهد که شامل اطلاعات از منابع علنی و غیر علنی میشود که نشان میدهد شرایط تعیین استاتوی تروریستی مهیا شده است. در صورتیکه وزیر خارجه، پس از مشورت با دادستان کل و وزیر خزانه داری، تصمیم به لیست گذاری بکند، کنگره از نیت وزیر مطلع میشود و به آن هفت روز وقت داده میشود که لیست گذاری را بازبینی کند.

پس از گذشت هفت روز، در صورتیکه کنگره اقدامی برای جلوگیری از لیست گذاری نکند، لیست گذاری در روزنامه رسمی (Federal Register) ثبت میشود و وارد اجرا میشود.

طبق قانون، سازمانی که بعنوان یک سازمان تروریستی خارجی تعیین شده است میتواند تا 30 روز بعد از ثبت لیست گذاری در روزنامه رسمی درخواست بازبینی قضایی در دادگاه استیناف حوزه کلمبیا بکند.

طبق قانون رفرم اطلاعات و مبارزه با تروریسم سال 2004، سازمانی که بعنوان تروریستی تعیین شده است میتواند دو سال بعد از وارد شده به لیست درخواست بازبینی لیست گذاری بکند. در صورتیکه مجدد در لیست ثبت شد، هر دو سال میتواند مجدد این درخواست را بدهد.

برای خروج از لیست، سازمان مزبور باید شواهدی را تهیه کند که اثبات کند وضعیت آن تغییر کرده است و شایان خروج از لیست است.

در صورتیکه طی 5 سال هیچ بازبینی در مورد یک سازمان صورت نگرفته باشد، وزیر موظف است که وضعیت آن را مجدد بازبینی کند و تصمیم بگیرد که آیا خروج آن از لیست مناسب است یا خیر. وزیر همچنین میتواند در هر زمان که صلاح دید شرایط لیست گذاری یک سازمان دیگر صدق نمیکند، آن را لغو کند..[۹]

شرایط لیست گذاری در FTO

1)    باید یک سازمان خارجی باشد

2)    باید درگیر فعالیت های تروریستی یا تروریسم باشد، و یا توان و نیت فعالیت تروریستی و تروریسم داشته باشد

3)    فعالیت های تروریستی این سازمان باید امنیت شهروندان آمریکایی یا امنیت ملی آمریکا را مورد تهدید قرار دهد. [۱۰]

لیست گروههای تروریستی..jpg
لیست گروه‌های تروریستی(FTO)

پیامدهای قانونی

افرادی که در آمریکا یا حوزه های تحت کنترل آمریکا قرار دارند از رساندن کمک های مادی به سازمان های تروریستی خارجی بطور قانونی منع میشوند. طبق قانون اساسی، کمک مادی شامل موارد زیر میشود:

-        اموال

-        خدمات مالی

-        مکان

-        آموزش

-        مشورت

-        پناهگاه و مخفیگاه

-        برگه هویت جعلی

-        امکانات ارتباطی

-        تاسیسات

-        تسلیحات

-        اقلام کشنده

-        مواد منفجره

-        نیروی انسانی

-        امکانات نقلیه

اشخاص مرتبط با سازمان های تروریستی اجازه ورود به خاک ایالات متحده را ندارند و میتوانند از خاک آمریکا اخراج شوند.

هر نهاد مالی آمریکایی که متوجه شود دارایی و پولی در دست دارد مربوط به یک سازمان تروریستی است باید آنها را حفظ کرده و به اداره کنترل دارایی های خارجی (OFAC) وزارت خزانه داری گزارش دهد.

سایر تاثیرات لیست گذاری در FTO

-        کمک به جلوگیری از کمک مالی به تروریسم در سراسر جهان

-        ایزوله کردن سازمان های تروریستی در سطح بین المللی

-        جلوگیری از تعاملات اقتصادی و با سازمان های لیست گذاری شده

-        بالا بردن اشراف عمومی نسبت به سازمان های تروریستی

الزامات قانونی نامگذاری در FTO

یک فرد در ایالات متحده است یا در قبال ایالات متحده به طور آگاهانه "حمایت مادی یا منابع" را به یک FTO تعیین شده ارائه می دهد. [۲] (اصطلاح "حمایت مالی یا منابع" در 18 USC § 2339A (b) به عنوان "ابزارهای پولی یا پولی یا اوراق بهادار مالی، خدمات مالی، مسکن، آموزش، مشاوره یا کمک متخصص، کمک های مالی، اسناد کاذب یا شناسایی، تجهیزات ارتباطی ، امکانات، سلاح، مواد کشنده، مواد منفجره، پرسنل، حمل و نقل و سایر دارایی های فیزیکی، به غیر از دارو یا مواد مذهبی ")

نمایندگان و اعضای یک FTO تعیین شده، اگر آنها بیگانه هستند، غیر قابل قبول هستند و در شرایط خاص قابل جابجایی از ایالات متحده هستند (نگاه کنید به 8 USC §§ 1182 (a) (3) (B) (I) (IV) - (V)، 1227 (a) (1) (A)).

هر موسسه مالی ایالات متحده که متوجه می شود که مالکیت یا کنترل دارایی هایی دارد که در آن یک FTO تعیین شده یا نماینده آن منافع داشته باشد، باید مالکیت و یا کنترل وجوه و منابع مالی را به اداره کنترل دارایی های خارجی ایالات متحده وزارت خزانه داری واگذار نماید. [۱۰]

وزارت امور خارجه ایالات متحده موارد زیر را به عنوان اثرات سودمند دیگر در نظر گرفته شده در لیست قرار می دهد: [۱۱]

از تلاش برای محدود کردن تامین مالی تروریسم و تشویق سایر کشورها برای انجام این کار حمایت می کند.

انزوای سازمان های تروریستی تعیین شده بین المللی.

اهدای کمک و یا کمک به انجام معاملات اقتصادی با سازمان های نامشخص.

آگاهی عمومی و دانش نسبت به سازمان های تروریستی را افزایش می دهد.

سیگنال های مربوط به سازمان های نامتعارف ایالات متحده به سایر کشورها.

تعیین رسمی یک گروه به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی همچنین ابزارهای مبارزه قویتری را تحت مجوز استفاده از نیروی نظامی میگیرد. [۱۲]

بازتاب ها

برکناری فرمانده کل سپاه پاسداران وجایگزینی پاسدارسلامی توسط علی خامنه ای :

خامنه‌ای در نخستین اقدام پس از لیست‌گذاری سپاه پاسداران، پاسدار جعفری سرکرده سپاه را برکنار و پاسدار سلامی را با ارتقاء به درجه سرلشگری به فرماندهی سپاه پاسداران قرارداد.[۱۳]

کردستان ۲۴:آمریکا سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد[۱۴]

تلویزیون صدای آمریکا:دولت آمریکا امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد[۱۵]

رسانه‌های آمریکا پیشتر اعلام کردند که دولت پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه ۱۹ فروردین، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به عنوان یک گروه تروریستی در فهرست تروریسم وزارت خارجه آمریکا قرار می‌دهد. این نخستین بار است که ایالات متحده واحد نظامی یک دولت را به عنوان یک گروه تروریستی شناخته‌است.

بی بی سی : آمریکا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد[۱۶]

دویچه وله فارسی:آمریکا سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد[۱۷]

رویترز: خامنه‌ای جایگزینی فرمانده سپاه بعد از لیست‌گذاری

خبرگزاری رویترز اول اردیبهشت ۹۸ گزارش داد تلویزیون دولتی رژیم ایران گزارش کرد خامنه‌ای، فرمانده سپاه پاسداران را جایگزین کرد. این امر چند روز بعد از آن است که آمریکا این گروه را به‌عنوان یک سازمان تروریست خارجی لیست‌گذاری کرد.

تلویزیون رژیم ایران گفت: «خامنه‌ای سلامی را به‌عنوان فرمانده جدید سپاه پاسداران که جایگزین علی جفعری خواهد شد منصوب کرده‌است».

دونالد ترامپ روز ۸آوریل سپاه را یک سازمان تروریستی لیست‌گذاری کرد.

آسوشیتدپرس: خامنه‌ای جابه‌جایی در سپاه پاسداران بعد از لیست‌گذاری

خبرگزاری آسوشیتدپرس اول اردیبهشت ۹۸ گزارش داد خامنه‌ای فرمانده سپاه پاسداران را تعویض کرد این اقدام خامنه‌ای بعد از نامگذاری این نیروی شبه‌نظامی توسط آمریکا به‌عنوان یک گروه تروریستی است.

رسانه دولتی رژیم ایران هیچ دلیلی برای این تصمیم خامنه‌ای اعلام نکرد. حسین سلامی که در موضع معاون سپاه بود جایگزین جعفری می‌شود که ۱۱سال در موضع فرمانده سپاه بوده‌است.

لیست‌گذاری سپاه پاسداران و منافع ملی ایران (۱)[۱۸]

لیست‌گذاری سپاه پاسداران و منافع ملی ایران (۲)[۱۹]

لیست‌گذاری سپاه پاسداران و منافع ملی ایران (۳)[۲۰]

لیست‌گذاری سپاه پاسداران و مواضع درون جمهوری اسلامی[۲۱]

نامگذاری سپاه پاسداران در لیست تروریستی و چشم‌اندازها[۲۲]

لیست‌گذاری سپاه پاسداران، آثار و پیامدها[۲۳]

خبرگزاری فرانسه: حسابهای اینستاگرام فرماندهان سپاه پاسداران بسته شد:[۲۴]

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: حسابهای اینستاگرام چندین نفر از سرکردگان سپاه پاسداران مسدود شده‌اند. سایت اینستاگرام گفت اینکار در متابعت از تحریم‌های آمریکا است.

اینستاگرام صفحه شماری از فرماندهان سپاه پاسداران و سران جمهوری اسلامی را مسدود کرد/ صفحه اینستاگرامی علی اکبر ولایتی مشاور علی خامنه‌ای نیز مسدود شد.[۲۵]

اخراج شمار دیگری از سرکردگان سپاه پاسداران از اینستاگرام / مسدود شدن صفحه دو امام جمعه رژیم و فرمانده سابق قرارگاه موسوم خاتم سپاه[۲۶]

توئیتر حساب کاربری رئیس «سازمان فضای مجازی سراج» از مجموعهٔ گروه‌های سایبری سپاه پاسداران را معلق کرد[۲۷]

سایت رسمی سپاه پاسداران از دسترس کاربران خارج شد[۲۸]

معنای مهم بسته شدن حسابهای گردانندگان سپاه[۲۹]

ریموند تنتر: لیست‌گذاری سپاه پاسداران به‌عنوان یک سازما ن تروریستی خارجی اثرگذار است[۳۰]

سرهنگ وسلی مارتین: نامگذاری تروریستی سپاه پاسداران بسیار دیر انجام شد[۳۱]

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۱۹ فروردین کلیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» قرار داد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درلیست تروریستی.jpg
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درلیست تروریستی(FTO)

آقای ترامپ در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر کرد، گفت: «امروز، من رسماً برنامه دولتم برای معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله نیروی قدس را، ذیل بخش ۲۱۹ قانون مهاجرت و امنیت، به عنوان سازمانی تروریستی اعلام می‌کنم».

وی افزود: «این اقدام بی‌سابقه که توسط وزارت خارجه صورت گرفته، بیانگر این واقعیت است که ایران نه تنها یک کشور حامی تروریسم است، بلکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالانه در تامین مالی و ترغیب تروریسم به عنوان ابزاری برای کشورداری مشارکت دارد».

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا، «سپاه پاسداران ابزار اصلی حکومت ایران در راستای هدایت و اجرای کارزار بین‌المللی تروریسم است».

آقای ترامپ تصریح کرد: «این نخستین بار است که ایالات متحده بخش دیگری از حکومت [ایران] را در فهرست تروریستی وزارت خارجه قرار می‌دهد. و بیانگر این حقیقت است که اقدامات ایران اساسا متفاوت از سایر کشورهاست».

وی افزود: «این تصمیم، کانون توجه و میزان فشار حداکثری بر رژیم ایران را بسط می‌دهد و خطرات معامله تجاری با، یا پشتیبانی کردن از، سپاه پاسداران را شفاف می‌سازد. اگر با سپاه پاسداران معامله کنید یعنی اینکه سرمایه تروریسم را فراهم کرده‌اید».

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد: «این تصمیم واجد پیام روشنی به تهران است که حمایتش از تروریسم عواقب جدی بدنبال خواهد داشت. ما به فشار مالی خود و افزایش هزینه بر رژیم ایران بدلیل پشتیبانی‌اش از فعالیت‌های تروریستی، تا زمانی که از رفتار بدخواهانه و یاغی‌گرانه‌اش دست بردارد، ادامه می‌دهیم».

نتایج

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.jpg
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نامگذاری شده در لیست FTO

تصمیم دولت دونالد ترامپ مبنی بر داخل کردن نام سپاه پاسداران در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» وزارت خارجه آمریکا (FTO) نه تنها تجارت شرکت‌ها و مؤسسات خارجی با ایران، که طیف وسیعی از معادلات امنیتی و سیاسی و همچنین همکاری‌های اطلاعاتی را در منطقه عمیقاً تحت تأثیر قرار خواهد داد.

آمریکا در سال ۲۰۰۷ نیروی قدس (شاخه عملیات برون‌مرزی سپاه) را در لیست شمول فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ قرار داده بود و وزارت خزانه‌داری دولت ترامپ نیز در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ سپاه پاسداران را به دلیل حمایت از تروریسم در شمول این فرمان اجرایی قرار داد. با این حال وزارت خارجه آمریکا تا کنون از قرار دادن رسمی مجموعه سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی پرهیز کرده بود.

با توجه به دامنه گسترده فعالیت‌های اقتصادی و تجاری سپاه (علاوه ایفای نقش دفاعی در کنار ارتش) قرار دادن «مجموعه سپاه» در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی می‌تواند بزرگترین اقدام واشینگتن علیه جمهوری اسلامی از زمان بازگشت تحریم‌ها تلقی شود.

در چنین شرایطی آمریکا برای نخستین بار است که نیروهای نظامی یک کشور خارجی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد و به دلیل اهمیت خاص و تأثیر گسترده این حرکت است که جواد ظریف وزیر خارجه و رحیم جعفری فرمانده سپاه نسبت به «عواقب وخیم» چنین اقدامی هشدار فوری داده و تهدید به مقابله به مثل کردند.

مسدود شدن حساب‌های سران سپاه

تنها چند روز پس از اجرایی شدن نامگذاری سپاه پاسداران در لیست تروریستی وزارت خارجه آمریکا موسوم به (FTO) اینستاگرام صفحات رسمی بیش از ۲۰ تن از فرماندهان ارشد سپاه و مقامات جمهوری اسلامی را مسدود کرد.

نام برخی از این افراد به قرار زیر است:

قاسم سلیمانی: فرمانده نیروی تروریستی قدس

علی اکبر ولایتی:مشاور خامنه ای

ابراهیم رییسی:رییس قوه قضاییه

 محمدعلی جعفری: فرمانده سابق کل سپاه

حسین سلامی:فرمانده فعلی کل سپاه پاسداران

سرتیپ پاسدار محمد پاکپور: فرمانده نیروی زمینی سپاه

سرلشگر پاسدار محمد باقری: رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

سرتیپ پاسدار موسی کمالی: از روسای ستاد کل

سرتیپ پاسدار محمدباقر قالیباف: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

محسن رضایی :فرمانده سابق سپاه پاسداران

احمد امیرآبادی‌فراهانی :نماینده مجلس شورای اسلامی از قم

حساب رسمی سپاه پاسداران هم در اینستاگرام از دسترس خارج است.

لیست‌گذاری سپاه، بازتابها و واکنش‌ها

‌لیست‌گذاری سپاه پاسداران، یک تحول کیفی[۳۲]

نشنال اینترست: لیست‌گذاری سپاه پاسداران، زمان حسابرسی از رژیم ایران فرا رسیده است[۳۳]

علی صفوی: زمان آنست که جامعه بین‌المللی شورای ملی مقاومت را به‌رسمیت بشناسد[۳۴]

وزرات خزانه‌داری آمریکا فهرست به‌روز شده ارگانهای تحریم شده سپاه پاسداران را اعلام کرد[۳۵]

خبرگزاری فرانسه: حسابهای اینستاگرام فرماندهان سپاه پاسداران بسته شد:[۳۶]

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: حسابهای اینستاگرام چندین نفر از سرکردگان سپاه پاسداران مسدود شده‌اند. سایت اینستاگرام گفت اینکار در متابعت از تحریم‌های آمریکا است.

اینستاگرام صفحه شماری از فرماندهان سپاه پاسداران و سران جمهوری اسلامی را مسدود کرد/ صفحه اینستاگرامی علی اکبر ولایتی مشاور علی خامنه‌ای نیز مسدود شد.[۳۷]

اخراج شمار دیگری از سرکردگان سپاه پاسداران از اینستاگرام / مسدود شدن صفحه دو امام جمعه رژیم و فرمانده سابق قرارگاه موسوم خاتم سپاه[۳۸]

توئیتر حساب کاربری رئیس «سازمان فضای مجازی سراج» از مجموعهٔ گروههای سایبری سپاه پاسداران را معلق کرد[۳۹]

سایت رسمی سپاه پاسداران از دسترس کاربران خارج شد[۴۰]

معنای مهم بسته شدن حسابهای گردانندگان سپاه[۴۱]

ریموند تنتر: لیست‌گذاری سپاه پاسداران به‌عنوان یک سازما ن تروریستی خارجی اثرگذار است[۴۲]

سرهنگ وسلی مارتین: نامگذاری تروریستی سپاه پاسداران بسیار دیر انجام شد[۴۳]

فدرال رجیستر آمریکا: ثبت رسمی و اجرایی شدن لیست‌گذاری سپاه پاسداران (همراه با سایر اسامی مستعار)

همچنین نگاه کنید

منابع

 1. Foreign Terrorist Organization (FTO) Congressional Research Service
 2. Terrorist Designations and State Sponsors of Terrorism at the United States Department of State.web site
 3. https://www.aftabir.com/articles/view/politics/political_science/c1_1342952964p1.php/%D9%85%D8%B9%D9%86%DB%8C-%D9%84%D8%BA%D9%88%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D9%88%D8%A7%DA%98%D9%87-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7
 4. https://vista.ir/w/a/16/jk60b/%D9%85%D8%B9%D9%86%DB%8C-%D9%84%D8%BA%D9%88%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D9%88%D8%A7%DA%98%D9%87-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7
 5. https://article.mojahedin.org/i/%C2%AB%D9%85%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%C2%BB%D8%9B-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86
 6. https://article.mojahedin.org/i/%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%D8%AF%DB%8C%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1-%DB%B1
 7. https://article.mojahedin.org/i/%D9%88%D8%AD%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%81-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87
 8. https://namehnews.com/fa/news/534689/%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D9%85-%D9%85%D9%86-%D9%88-%D8%B3%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D9%82%D8%A7%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D9%81%DA%A9%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%86%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%A7%D8%B9%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%AD%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%A7-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%B3%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D8%B4%D8%A7%D8%AE-%D9%88-%D8%B4%D8%A7%D9%86%D9%87-%DA%A9%D8%B4%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA
 9. US Department of State's Foreign Terrorist Organizations, released April 8, 2008 Fact Sheet, upon which this article is based, which also contains the legal references.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ US Department of the Treasury, Office of Foreign Assets Control, 'What you need to know about U.S. Sanctions'
 11. https://article.mojahedin.org/i/%D9%88%D8%AD%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%81-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87
 12. https://namehnews.com/fa/news/534689/%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D9%85-%D9%85%D9%86-%D9%88-%D8%B3%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D9%82%D8%A7%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D9%81%DA%A9%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%86%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%A7%D8%B9%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%AD%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%A7-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%B3%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D8%B4%D8%A7%D8%AE-%D9%88-%D8%B4%D8%A7%D9%86%D9%87-%DA%A9%D8%B4%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA
 13. https://news.mojahedin.org/i/%D8%AC%D8%B9%D9%81%D8%B1%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%B1%DA%A9%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA
 14. http://www.kurdistan24.net/fa/news/3a821904-8409-43c8-85d8-2ebffabd1181
 15. https://ir.voanews.com/a/us-iran-trump-sepah/4866111.html
 16. http://www.bbc.com/persian/iran-47857913
 17. https://www.dw.com/fa-ir/iran/a-48254164
 18. https://article.mojahedin.org/i/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%81%D8%B9-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DB%B1
 19. https://article.mojahedin.org/i/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%81%D8%B9-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DB%B2
 20. https://article.mojahedin.org/i/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%81%D8%B9-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DB%B3
 21. https://article.mojahedin.org/i/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B6%D8%B9-%D9%85%D8%B6%D8%AD%DA%A9-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%86-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85
 22. https://article.mojahedin.org/i/%D9%86%D8%A7%D9%85%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%86%D8%B4%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%87%D8%A7
 23. https://article.mojahedin.org/i/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85%D8%AF%D9%87%D8%A7-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88-%D9%87%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86
 24. https://news.mojahedin.org/i/%D8%AE%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%87-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87
 25. https://news.mojahedin.org/i/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%B5%D9%81%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%82%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%B3%D9%84%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%AF%D9%88%D8%AF
 26. https://news.mojahedin.org/i/%D8%A7%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%AC-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%DA%A9%D8%B1%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85
 27. https://news.mojahedin.org/i/%D8%AA%D9%88%DB%8C%DB%8C%D8%AA%D8%B1-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%AC-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%82-%DA%A9%D8%B1%D8%AF
 28. https://news.mojahedin.org/i/%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC
 29. https://article.mojahedin.org/i/
 30. https://news.mojahedin.org/i/%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%AA%D9%86%D8%AA%D8%B1-%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C-%D8%A7%D8%AB%D8%B1-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA
 31. https://news.mojahedin.org/i/%D8%B3%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D9%88%D8%B3%D9%84%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85
 32. لیست تروریستی وزارت خارجه آمریکا(FTO)
 33. https://news.mojahedin.org/i/%D8%AC%D8%B9%D9%81%D8%B1%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%B1%DA%A9%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA
 34. http://www.kurdistan24.net/fa/news/3a821904-8409-43c8-85d8-2ebffabd1181
 35. https://ir.voanews.com/a/us-iran-trump-sepah/4866111.html
 36. http://www.bbc.com/persian/iran-47857913
 37. https://www.dw.com/fa-ir/iran/a-48254164
 38. https://article.mojahedin.org/i/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%81%D8%B9-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DB%B1
 39. https://article.mojahedin.org/i/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%81%D8%B9-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DB%B2
 40. https://article.mojahedin.org/i/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%81%D8%B9-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DB%B3
 41. https://article.mojahedin.org/i/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B6%D8%B9-%D9%85%D8%B6%D8%AD%DA%A9-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%86-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85
 42. https://article.mojahedin.org/i/%D9%86%D8%A7%D9%85%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%86%D8%B4%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%87%D8%A7
 43. https://article.mojahedin.org/i/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85%D8%AF%D9%87%D8%A7-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88-%D9%87%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86
 44. https://news.mojahedin.org/i/%D8%AE%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%87-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87
 45. https://news.mojahedin.org/i/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%B5%D9%81%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%82%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%B3%D9%84%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%AF%D9%88%D8%AF
 46. https://news.mojahedin.org/i/%D8%A7%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%AC-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%DA%A9%D8%B1%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85
 47. https://news.mojahedin.org/i/%D8%AA%D9%88%DB%8C%DB%8C%D8%AA%D8%B1-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%AC-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%82-%DA%A9%D8%B1%D8%AF