گردهمایی جهانی ایران آزاد ۱۴۰۰

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گردهمایی جهانی ایران آزاد
گردهمایی جهانی ایران آزاد ۱۴۰۰.jpg
تاریخهر ساله بین ماه‌های ژوئن و ژوئیه ( خرداد و تیر)
مکاندر سال ۱۴۰۰ در شرایط کرونا به صورت اینترنتی برگزار شد.
علت‌هادر آستانه‌ی ۳۰ تیر سالگرد قیام مردم برای بازگرداندن دولت دکتر محمد مصدق، سالگرد تأسیس شورای ملی مقاومت ایران
روش‌هاسخنرانی ـ اجرای موسیقی،
چهره‌های شاخص
مریم رجوی - مایک پمپئو وزیر خارجه‌ی پیشین آمریکا - یانس یانشا نخست وزیر کنونی اسلوونی، صدها شخصیت، سناتور و نماینده از سراسر جهان
صدها نماینده و شخصیت بین المللی از سراسر جهان
آمار
از ۵۰ هزار نقطه در جهان(بیش از ۱۰۵ کشور) - ۱۰۲۹ شخصیت سیاسی

گردهمایی جهانی ایران آزاد ۱۴۰۰ در تاریخ ۱۹ تا ۲۱ تیر (۱۰ تا ۱۲ ژولای ۲۰۲۱) برگزار شد. در این گردهمایی ده‌ها هزار نفر از ۵۰ هزار نقطه از ۱۰۵ کشور جهان شرکت کردند. در گردهمایی اینترنتی ایران آزاد صدها شخصیت برجسته‌ی سیاسی شرکت داشتند. این گردهمایی با سخنرانی مریم رجوی آغاز شد. پس از آن مایک پمپئو وزیر خارجه‌ی پیشین دولت آمریکا و یانس یانشا، نخست‌وزیر کنونی اسلوونی به ایراد سخنرانی پرداختند. در گردهمایی جهانی ایران آزاد همچنین پیام‌های تصویری ۱۰۰۰ تن از فعالان، هوادارن و کانون شورشی مجاهدین خلق در داخل پخش شد که برای تحقق سرنگونی رژیم ایران «حاضر،‌حاضر» می‌گفتند. در این گردهمایی تعدادی از کانون‌های شورشی مجاهدین خلق نیز از داخل به طور زنده شرکت کرده و با حاضرین سخن گفتند.[۱] در گردهمایی جهانی ایران آزاد ۱۰۲۹ شخصیت های سیاسی از سراسر دنیا، ۱۱ نخست وزیر و ۷۰ وزیر پیشین از اروپا، آمریکای شمالی و خاورمیانه و همچنین ۳۰ شخصیت برجسته آمریکایی، حضور داشتند.

همزمان با آغاز این جلسه در ۱۶ پایتخت و شهر بزرگ اروپا و آمریکا تجمعاتی توسط هواداران سازمان مجاهدین برگزار شد که به طور زنده در این جلسه مشارکت داشتند. برخی از این شهرها عبارت بودند از پاریس، واشنگتن، لندن، آمستردام، استکهلم، اسلو، وین، رم و ژنو و ....[۲]

مریم رجوی در سخنرانی خود در سخنرانی خود اعلام کرد که خواست مردم و مقاومت ایران در سه کلمه، آزادی، دمکراسی و برابری، خلاصه می‌شود و از جامعه جهانی خواست که مبارزه مردم ایران برای سرنگونی رژیم و برای تحقق همین سه کلمه را به‌رسمیت بشناسند.

محتویات

روند برگزاری گردهمایی ایران آزاد، روز اول

مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران

این گردهمایی با برافراشتن پرچم سه رنگ ایران در آسمان توسط یک چتر باز آغاز شد و پخش موسیقی آغاز شد. پس از آن مریم رجوی سخنان خود را آغاز کرد.

سخنرانی مریم رجوی

هموطنان عزیز،

دلیران کانون‌های‌شورشی،

دوستان عزیز!

به‌گردهمآیی سالانه مقاومت و به شما هموطنان و یاران مقاومت در سراسر ایران و جهان، گرم‌ترین درودها را تقدیم می‌کنم.

این گردهمآیی صدای مردم ایران، پشتیبانان آزادی، شورشگران، و قیام‌آفرینان است که می‌گویند رژیم آخوندی در بن‌بست سرنگونی است. مردم و مقاومت به سوی پیروزی پیش می‌روند و ایران آزاد می‌شود.

ما در آستانه سالگرد قیام مردم ایران در ۳۰تیر ۱۳۳۱ هستیم. قیامی رو در روی رژیم شاه و دیکتاتوری سلطنتی برای برگرداندن مصدق بزرگ به قدرت. در همین روز بود که در سال۱۳۶۰ مسعود رجوی در تهران تأسیس شورای ملی مقاومت ایران را رو در روی رژیم خمینی و دیکتاتوری دینی اعلام کرد.

هموطنان!

ما در نقطه‌یی از تاریخ ایستاده‌ایم که بزنگاه شدنها و تغییرات بزرگ است. جامعه ما در محاصره استبداد دینی و کرونا و گرسنگی است؛ اما در درون خود آتشفشان قیام‌ها را حمل می‌کند.

مقاومت ایران از قبل مسیر انقباض شتابان و سلاخی و حذف درونی رژیم آخوندها را در مرحله پایانی پیش‌بینی و اعلام کرده بود و این حقیقت در انتخابات رژیم برملا و ثابت شد. این، بالاترین شکست و رسوایی در تاریخچه شعبده‌های انتخاباتی رژیم آخوندی است. آن‌قدر که آخوند علم‌الهدی، نماینده و امام جمعه خامنه‌ای در مشهد به صراحت گفت کسانی که رأی نمی‌دهند یا رأی باطله می‌دهند، در واقع رأی به مجاهدین می‌دهند... بیشتر بخوانید [۳]

شرایط سیاسی هنگام برگزاری گردهمایی

این گردهمایی در حالی برگزار شد که ابراهیم رئیسی مشهور به جلاد ۶۷ به تازگی به ریاست جمهوری منتصب شده بود. حضور ابراهیم رئیسی در چنین منصبی نشانه‌ی حذف تمامی باندهای مخالف و گامی در جهت یک‌دست کردن رأس حکومت برای مقابله با چالش‌های پیش رو بود.

مشارکت شخصیت‌ها

در گردهمایی جهانی ایران ۱۰۲۹ شخصیت های سیاسی از سراسر دنیا، ۱۱ نخست وزیر و ۷۰ وزیر پیشین از اروپا، آمریکای شمالی و خاورمیانه و همچنین ۳۰ شخصیت برجسته آمریکایی، حضور داشتند.

مایک پمپئو

مایک پمپئو در جلسه مجاهدین خلق
مایک پمپئو در جلسه مجاهدین خلق

یکی از این شخصیت‌ها مایک پمپئو- وزیر خارجه آمریکا تا ژانویه ۲۰۲۱ بود. او در سخنان خود گفت:[۴]

«این باعث خوشبختی و افتخار من است که در کنار شما هستم.

بنیانگذاری رژیم استبداد دینی در قلب بحران قرار دارد. این همان جنگ واقعی است که از همان سال۱۹۷۹ آغاز شد.

این شکاف بین مردم و اپوزیسیون آزادیخواه از یک‌طرف و تمامیت رژیم در طرف دیگر است.

این رژیم توسط خامنه‌ای و رئیسی و سپاه اداره می‌شود. این رژیم در ذات خودش بی‌رحم و مستبد است.

سران این رژیم می‌توانند هواپیمای مسافربری را بکشند و انکار کنند.

ظریف لباس غربی می‌پوشد و لبخند می زند اما او هم تروریست است و آدم می‌کشد.

این رژیم می‌خواهد از سپاه و بسیج استفاده کند. هیچ مدره‌یی در نظام وجود ندارد همه‌شان افراطی هستند.

این رژیمی است که قدرت کشتن مردم و ترور در تمام دنیا را دارد. این تحریم‌ها واقعی و لازم بود اما ۲سال کافی نیست.

الان آنها پولی ندارند برای تبادلات ارز خارجی. در همه جا تأسیساتشان در حال انفجار است. قهرمان‌شان منفجر شد.

نیروهای مقاومت در ایران، میهن‌پرستان شرافتمند در ایران، قدرتمندتر از هر زمان هستند و سیاست ما حمایت از مقاومت مردم ایران است. تمام تلاشمان را کردیم تا از کسانی حمایت کنیم که می‌خواهند از زیر یوغ این رژیم خارج شوند.

از سال۵۷ هر انتخاباتی در ایران فقط در حمایت یک نظام مستبد بوده است.

این دیکتاتوری در شکننده‌ترین وضعیت قرار دارد.

تعداد اندکی به رئیسی رأی دادند این یک تحریم بود. میزان مشارکت به کمترین حد در مدت گذشته رسید. این نمایش در معرض دید همه جهانیان قرار گرفت.

این تحریم تحت تاثیر قیامهای مردم بود. قیام‌هایی که شعارشان این بود:

اصلاح طلب اصول‌گرا دیگه تمومه ماجرا

برنامه‌ای که ما اجرا کردیم برای افشای بی‌کفایتی اقتصادی این رژیم و غارتگری آنان بود که ۸۰درصد مردم را به زیر خط فقر کشاند.

یکی از شعارهای مردم این بود: دشمن ما همین‌جاست دروغ میگن آمریکاست...

بیشتر

یانس یانشا، نخست‌وزیر کنونی اسلوونی

یانس یانشا

یانس یانشا، نخست‌وزیر کنونی اسلوونی در بخشی از سخنرانی خود در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

خانم رجوی شرکت‌کنندگان برجسته و همه ما که برای پیشبرد یک ایران دموکراتیک جمع شده‌ایم. کنار من دو مدافع سرسخت هستند توریسلی و لیبرمن. ۳۰هزار نقطه در جهان دارد برای مردم ایران پخش می‌شود. در بالاترین سطوح از شما حمایت خواهیم کرد.

نیرویی که می‌تواند ایران رو آزاد کند و امنیت رو ایجاد کند شورای ملی مقاومت است.

خانم مریم رجوی که قهرمان و رهبری فداکار است او به‌عنوان زنی که این جریان را رهبری می‌کند خودش یک انقلاب است.

هدف خانم مریم رجوی و همه ما در اینجا تحمیل چیزی به مردم ایران نیست، هدف تغییر این رژیم است و هدف برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه است. مردم ایران تصمیم خواهند گرفت که چه کسی را می خواهند.

اسم شما در کتاب آزادکنندگان ایران نوشته خواهد شد؛ و اسم مریم رجوی نوشته خواهد شد؛ و در کنار مریم رجوی بایستید.

استفن هارپر، نخست‌وزیر پیشین کانادا

استفن هارپر

استفن هارپر نخست‌وزیر کانادا (۲۰۱۵) در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

خوش‌وقتم از کانادا در یکی از بزرگترین گردهمایی جهانی صحبت کنم.

این جلسه شاخص و نشان‌دهنده عمق مقاومت مردم ایران علیه فاشیسم آخوندی است. و تعهد و تصمیم آن‌ها برای تغییر.آخوندها حرف‌های زیادی می‌گویند ولی شاید دروغ‌هایی که دیگران در رابطه با آخوندها می‌گویند نگران کننده‌تر است. حرف آن‌ها این است که این رژیم باندی به نام مدره‌ها دارد و اگر ما با آن‌ها نرم برخورد کنیم، می‌توانیم مدره‌ها را تقویت کنیم و این مدره‌ها ارتقا پیدا کنند و مسیر رژیم را تغییر بدهند. البته این فلسفه معامله هسته‌ای و برجام بود که شکل گرفت.

نه تنها برجام ملاها را نزدیک‌تر به سلاح هسته‌یی کرد و به آن‌ها اجازه داد اورانیوم غنی شده بیشتری را به دست بیاورند و روی موشک‌های بالستیک کار کنند؛ و تأسیسات هسته‌ای خودشان را پنهان‌کاری کنند، بلکه میلیاردها دلار که در برجام به رژیم رسید به آن اجازه داد اهداف تروریستی خود را در خاورمیانه ادامه بدهد.

جان برکو

جان برکو، رئیس پیشین پارلمان انگلستان

جان برکو رئیس پارلمان انگلستان (۲۰۱۹) در این گردهمایی گفت:

این یک افتخار است برای من که به این گردهمایی پیوستم.

من اینجا هستم که حمایت و همبستگی خودم را برای مردم ایران اعلام کنم در نبرد مستمر آن‌ها برای آزادی و حقوق بشر.

باید توجه دقیق بکنیم به نکات خانم رئیس‌جمهور مریم رجوی. برای من روشن است که مردم ایران ادامه گفتند مرگ بر دیکتاتور چه شاه و چه آخوند. صراحتاً با هر چه دارم حمایت می‌کنم از طرح ده ماده‌ای خانم مریم رجوی برای نجات ایران.

می‌خواهم اشاره بکنم به قتل‌عام سال۶۷. لازم است یک تحقیقات بین‌المللی صورت بگیرد. ابراهیم رئیسی دستانش آغشته به خون است. برای من روشن است که تفاوت بین سخت سر و رفرمیسم یک تقلب و دروغ بزرگ است. واقعیت این است که در کادر این رژیم هیچ مدره‌ای وجود ندارد؛ پس من هم می‌گویم اصول گراها و اصلاح طلب‌ها ماجرا و بازی دیگر تمام است. رئیسی یک عامل اصلی در قتل هزاران نفر بود.

من حمایت خودم را از خانم مریم رجوی اعلام می‌کنم. او کسی است که من رئیس‌جمهور می‌دانم. شما حمایت‌های گسترده‌ای در سراسر جهان دارید. شما نه می‌گویید به دیکتاتوری و استبداد و آری می‌گویید به آزادی و دمکراسی. شعله آزادی روشن است و این اشتهای سیری‌ناپذیر برای آزادی برای انسان‌های آزاد هست و حق آن‌ها برای انتخاب هرگز خاموش نمی‌شود. آزادی دمکراسی و برابری. اینها ارزشهای من و شماست. به شما تبریک می‌گویم به‌خاطر شجاعت و مقاومت‌تان. من به شما تضمین می‌دهم که پیروز می‌شوید و دیکتاتور اخراج خواهد شد.

فرانکو فراتینی

فرانکو فراتینی، وزیر خارجه پیشین ایتالیا

فرانگو فراتینی وزیر خارجه پیشین ایتالیا (۲۰۰۸-۲۰۱۱) نیز در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

من به سخنان خانم رئیس‌جمهور خانم مریم رجوی به‌دقت گوش کردم از نظر من این یک فراخوان بیداری برای جامعه جهانی است چرا چون سال‌ها است که خودم به‌عنوان وزیر خارجه ایتالیا و کمیسیونر اروپا ما در ارتباط بودیم با نمایندگان رژیم بعضاً اصول گرایان و به‌اصطلاح اصلاح‌طلبان آنها خیلی خوب فریب می‌دهند و مواضع‌شان را پنهان می‌کنند.

من به اعدام ۳۰هزار زندانی قتل‌عام شده می‌اندیشم اگر ما فقط به مذاکره بیاندیشیم و آنها را به‌رسمیت بشناسیم، آنها را در بی‌ثبات کردن خاورمیانه به‌رسمیت شناخته ایم.

خوش‌بختانه شما صدای آزادی هستید. از نظر من برداشتن تحریم نفعی برای مردم نخواهد رساند، نه این‌که پولی به مردم ایران نمی‌رسد بلکه به رژیم کمک می‌کند. نتیجه رفع تحریم‌ها فقر بیشتر برای مردم است. تبلیغات می‌کنند که می‌گویند دارید تحریم می‌کنید که مردم را تحت تأثیر قرار بدهید، نه رژیم تحت تأثیر تحریم است. الآن سر این رژیم یک فردی آمده که هزاران هزار نفر را اعدام کرده به یمن فراخوان بیداری شما، هم‌کاران ما باید بفهمند که به هیچ‌وجه پشت یک میز با کسانی که دستشان به خون آغشته هست نباید توافق بکنیم.

کاری که شما می‌کنید نه فقط یک فراخوان بیداری است این یک فراخوان به احترام به حقوق‌بشر جهان‌شمول است.

دانا برزیل

دانا برزیل، رئیس پیشین حزب دمکرات آمریکا

دانا برزیل، رئیس پیشین حزب دمکرات آمریکا (۲۰۱۱-۲۰۱۶) در سخنرانی خود گفت:

خوشحالم که امروز و هر روز در کنار شما باشم امروز من در هم‌بستگی با شما هستم

بیایید برای ۴۰سال پایداری و شکوفایی و برای رهبری رئیس‌جمهور منتخب خانم مریم رجوی ایشان را تشویق کنیم

من با مشاهده شجاعت و رهبری شما به‌خاطر ایستادگی شما در برابر استبداد دینی، در برابر عزم راسخ شما برای پیشرفت در زمینه حقوق‌بشر، در برابر اشتیاق شما برای دفاع از حقوق زنان و دختران اینجا هستم

در واقع شما نمونه‌ای هستید برای جهان از جمله برای ایالات متحده که ما باید از آن الگو برداری کنیم.

سناتور رابرت منندز

سناتور رابرت منندز، رئیس کمیته‌ی روابط خارجی سنای آمریکا

سناتور رابرت منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، در سخنرانی خود در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

خوش‌وقتم امروز با شما صحبت می‌کنم و از همه شما تشکر می‌کنم برای استواریتان برای یک ایران آزاد و دمکراتیک.

متأسفانه ملت ایران تحت حکومتی هستند که اثبات شده علاقه‌ای به تأمین چیزی جز حفظ حکومتشان ندارد.

در همین انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر که ابراهیم رئیسی به‌عنوان یک مرید سرسخت ولی‌فقیه سرکارآمد کسی که تحت تحریم‌های حقوق‌بشر آمریکا است.

او یک انتخابات قلابی را برد که اکثریت واجدین شرایط نفرتشان را با عدم مشارکت در آن ابراز کردند که نتیجه آن پایین‌ترین میزان رأی از سال۱۳۵۷ است. روشن است که خامنه‌ای به‌عنوان حاکم نهایی باقی می‌ماند و انتخاب رئیسی یک کیفرخواست برای حاکمیت او است.

فردی که هزاران نفر از مخالفان ایرانی در سال ۱۳۶۷، را اعدام کرد؛ و نقش تعیین‌کننده در کشتار آبان ۹۸ داشته است.

تلاش‌های مداوم شما علیه رژیم حیاتی و بسیار ضروری است و باعث امیدواری برای ایالات متحده و جهان است که شاهد یک دولت در ایران باشد که حقوق‌بشر را رعایت کند و با جامعه جهانی در صلح باشد.

سناتور بلانت

سناتور بلانت رئیس کمیته سیاسی جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا در بخشی از سخنرانی خود گفت:

افتخار دارم که به شما می‌پیوندم و از همه شما حمایت می‌کنم. رژیم راه‌ حل قابل دوام برای مردم ایران نیست. رژیم ایران حقوق پایه‌یی مانند حق زندگی را از مردم ایران گرفته است. سرکوب وحشیانه رژیم ایران بر حقوق پایه‌یی مردم صورت می‌گیرد.

امروز در ایران انتخابات آزاد وجود ندارد. حاکمیت شدیداً از مردم ایران می‌ترسد. از قیام‌هایی که در ایران صورت می‌گیرد واقعاً دلگرم شدم.

هر روز رژیم به توسعه اتمی و موشکی و قاچاق هسته‌ای ادامه می‌دهد.

سناتور جین شهین

سناتور جین شهین عضو ارشد کمیته‌های روابط خارجی و قوای مسلح ایالات متحده آمریکا در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

خانم مریم رجوی من هم مثل اکثر اعضای سنا و کنگره تحولات رژیم ایران را دنبال می‌کنم. رژیم هم‌چنان به سرکوب مردم ادامه می‌دهد و مردم ایران به مقاومت برای آزادی ادامه می‌دهند. ایستادگی برای رسیدن به یک ایران دمکراتیک فقط به دوش شما نیست جهان از شما حمایت می‌کند. سنا و کنگره و دولت بایدن باید روشن کنند که آمریکا از کسانی حمایت می‌کند که برای آزادی مبارزه می‌کنند.

سناتور بوکر

سناتور بوکر عضو کمیته‌های روابط خارجی و قضایی سنای آمریکا در بخشی از سخنرانی خود گفت:

این افتخار بزرگ است که با شما صحبت می‌کنم برای یک ایران آزاد. فرهنگ و تاریخ ایران واقعاً شگفت‌انگیز است و باید آن را حمایت کرد نه این‌که سرکوب شوند. من هم مانند شما حمایت می‌کنم از احترام به حقوق‌بشر، احترام به اقلیت‌های مذهبی، تساوی حقوق بشر. متأسفانه مردم ایران از این حقوق دهه‌ها محروم شدند. مردم ایران نشان دادند که مقاومت بزرگی دارند. آن‌ها چالش‌های بزرگی دارند. نان عشقی دارند برای رسیدن به آزادی. من مطمئن هستم روزی ایران آزاد را می‌بینم. من تشکر می‌کنم از شما به‌خاطر این گردهمایی. من در کنار شما هستم برای رسیدن به ایران آزاد.

سناتور تد کروز

سناتور تد کروز

سناتور تد کروز کاندیدای پیشین ریاست جمهوری آمریکا نیز در قسمتی از سخنرانی خود در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

افتخار می‌کنم که در این گردهمایی بزرگ سخنرانی می‌کنم. دولت بایدن عجله می‌کند تا تحریم‌ها علیه آخوندها را رفع کند. فعالیت‌های رژیم بسیار مخرب است. وقتی در مورد رژیم ایران صحبت می‌کنیم باید بگوییم این رژیم باید سرنگون شود.

همان طور که خودتان گفتید رژیم ایران با این توافق می‌خواهد به فعالیت‌های خراب‌کارانه‌اش ادامه دهد. آنان یک و هفت میلیارد دلار پول نقد گرفتند که این یک زد و بند بود. با رژیم آخوندی برای نجات گروگان‌ها. من از پرزیدنت ترامپ خواستم این توافق‌ها را لغو کند و او این کار را کرد. وی آن‌ها را تحریم کرد و قاسم سلیمانی را از بین برد. من مبارزه را برای حسابرسی از رژیم ایران در سنا ادامه خواهم داد و فشار حداکثری را برمی‌گردانم تا وقتی که این رژیم شرور سرنگون شود.

سناتور تام تیلیس

سناتور تام تیلیس عضو کمیته‌های قوای مسلح و قضایی سنای آمریکا در سخنرانی خود گفت:

مفتخرم به شما که قهرمانان ایران آزاد هستید. انتخابات اخیر ضرورت تغییر را نشان داد. برنده این انتخابات سال‌ها درگیر بازجویی، قتل و شکنجه مدافعان دموکراسی و مخالفان بوده است. آخوندها او را سرکار آوردند چون می‌دانند رژیم‌شان ضعیف است. آن‌ها می‌خواهند هر گونه صدای مخالفتی را سرکوب کنند که تهدیدی برای حکومتشان است. ما باید در کنار مردم ایران در مبارزه علیه رژیم بایستیم و شما در رهبری و سازماندهی تظاهرات و مخالفت‌ها نقش کلیدی داشتید. من و هم‌کارانم در کنگره برای یک ایران آزاد و دمکراتیک حمایت می‌کنیم.

من افتخار می‌کنم که از شما حمایت می‌کنم.

سناتور کورنین

سناتور کورنین عضو کمیته مالی سنای آمریکا نیز در این گردهمایی گفت:

سلام دوستان می‌خواهم خوش آمدگویی گرمی به کنفرانس شما بگویم. آمریکا در کنار شما می‌ایستد. ما به پرزیدنت بایدن می‌گوییم باید به فشار بیشتر بر رژیم ادامه دهد.

ترتزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا

ترتزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا (۲۰۱۱) در سخنرانی خود در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

خانم مریم رجوی عزیز: افتخار دارم که در این گردهمایی که در دوران حساسی برگزار می‌شود شرکت می‌کنم. الآن باید از شر این رژیم خلاص شویم. بسیاری هستند که درد و رنج می‌کشند در ایران. خیلی از رؤسا و نخست وزیران در اجلاس پیشین شورای ملی مقاومت شرکت کردند و آن‌ها نگران نقض حقوق‌بشر در ایران هستند. آن‌ها توجه جامعه جهانی را به این واقعیت جلب می‌کند که انتصاب ٰابراهیم رئیسی واقعیت رژیم را برملا کرد.

مردم این انتخابات را تحریم کردند و چندین هزار کلیپ که مقاومت منتشر کرد این را نشان می‌دهد. ابراهیم رئیسی از مسولان قتل‌عام بوده است. آن‌ها به‌خاطر این‌که بر سر عقایدشان پافشاری کردند اعدام شدند. اکنون زمان آن است که در کنار مردم ایران قرار بگیریم تا به این دیکتاتور پایان دهیم. این یک هشدار به غربی‌ها است که بر سر برجام پافشاری می‌کنند. کشورهای اروپا و آمریکا نباید درد و رنج مردم ایران را فراموش کنند. دیدیم که یک جاسوس رژیم برای اولین بار در دادگاه اروپا محکوم شد. زمان آن است که یک برخورد قاطع از طرف اروپا با رژیم ایران انجام شود. باید سفارتخانه‌های رژیم در اروپا بسته شود. باید از این رژیم به‌خاطر ده‌ها هزار کشته حسابرسی کرد. رژیمی که سرانش به‌خاطر سرکوب مردم ایران تحریم شدند.

برنارد کوشنر

برنارد کوشنر وزیر خارجه فرانسه (۲۰۱۰) در بخشی از سخنرانی خود در این گردهمایی گفت:

بعد از چند دهه از روی کار آمدن رژیم جمهوری اسلامی در این فضایی که در منطقه هست رژیم رئیسی را رئیس‌جمهور کرد. در ایران خامنه‌ای حق تصمیم‌گیری دارد و او خودش رئیسی را منصوب کرد. خامنه‌ای خیلی کاندیداها را آورد ولی رئیسی را انتصاب کرد و این یعنی انتصابات نه انتخابات. اکثریت مردم رأی ندادند. این فرد (رئیسی) در جنایات دست داشته، در شکنجه دست داشته، در هیأت مرگ بوده به‌خاطر دست داشتن در جنایت باید در برابر عدالت قرار بگیرد.

مارتین لوترکینگ سوم

مارتین لوترکینگ سوم

مارتین لوترکینگ سوم از جنبش ضدنژادپرستی مارتین لوترکینگ در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

با تشکر از این‌که شرکت من در این گردهمایی را فراهم کردید. از خانم رجوی به‌خاطر حمایت از دموکراسی و حقوق‌بشر تشکر می‌کنم. من حمایت می‌کنم از حقوق‌بشر در ایران و خواست مردم ایران برای یک جمهوری دمکراتیک و سکولار. من از طرح ۱۰ماده‌ای خانم رجوی حمایت می‌کنم که حاوی آزادی مردم ایران، رعایت حقوق‌بشر و برابری و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز است. این مستحق حمایت است و مردم ایران خواهان آزادی هستند و آمریکا باید از این هدف حمایت کند. مردم آمریکا هم باید از این هدف حمایت کنند من از قیام‌های جنبش مقاومت در ایران حمایت می‌کنم؛ و مردم ایران به‌زودی و به‌طور واقعی به آزادی دست خواهند یافت. از سخنان خانم مریم رجوی خوشحال شدم که یادآور سخنان پدرم در دفاع از آزادی بود.

ترزا ویلیرز

ترزا ویلیرز نماینده‌ی پارلمان انگلستان، وزیر محیط‌ زیست (۲۰۲۰) در قسمتی از سخنرانی خود گفت:

آمدن رئیسی در یک انتخابات نمایشی نشان داد که این رژیم قصد ندارد از روش تخاصم آمیزش با مردم ایران و جامعه بین‌المللی دست بردارد.

ژنرال جیمز جونز

ژنرال جیمز جونز

ژنرال جیمز جونز نخستین مشاور امنیت ملی باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

یک افتخار و امتیاز است که به شما در این گردهمایی پیوستم. رئیس‌جمهور محترم خانم رجوی:

علی خامنه‌ای مهندسی کرد و رئیسی بی‌رحم را روی کار آورد. او از سلسله‌ای از کشتارها عبور کرد تا به این مرحله رسید. مردم ایران قاطعانه این انتخابات را تحریم کردند. به اعتراف خود رژیم کمتر از ۲۰درصد مردم شرکت کردند؛ و این نشان می‌دهد که این رژیم هیچ مشروعیتی در ایران ندارد. این انتخابات به توهمات مدره هم پایان داد. مردم هم شعار دادند اصلاح‌طلب اصول‌گرا دیگه تمام ماجرا.

این جناح سنگین‌دل صلح و امنیت را در منطقه تهدید می‌کند. فعالیت‌های واحدهای مقاومت و کانون‌های شورشی با این نظام استبدادی ادامه دارد. خانم رجوی فراخوان شما به بهترین شکل شنیده شد. خامنه‌ای حتی لاریجانی که سال‌ها رئیس مجلس و مشاور نزدیک خودش بود را نتوانست تحمل کند. او تنها می‌تواند فردی مثل رئیسی را تحمل کند که در سال۶۷ عضو کمیته مرگ بود و هزاران نفر را قتل‌عام کرد. آنان را در گورهای جمعی دفن کردند که اکثریت آن‌ها اعضای مجاهدین خلق بودند. او در اولین سخنرانی رئیسی به جنایاتش افتخار کرد. ما باید از مماشات با این دیکتاتوری دست بکشیم و دنبال جناح مدره دست بکشیم. آمدن رئیسی نشان داد که این رژیم قادر به تغییر نیست و تغییر فقط توسط مردم انجام می‌شود.

لیندا چاوز

لیندا چاوز مدیر روابط عمومی کاخ‌سفید در زمان رونالد ریگان در سخنرانی خود در این گردهمایی گفت:

سپاسگذارم کاش می‌توانستم مثل سال ۲۰۱۸ کنار شما می‌بودم در پاریس و ۱۰۰هزار نفر گردهم آمده بودند تا از فعالیت‌های شما حمایت کنند. ما در ویلپنت خیلی خوشحال بودیم و نمی‌دانستیم که رژیم چنگال‌هایش به پاریس رسیده. الآن ۳ سال از آن گردهمایی گذشته و کسانی که دست داشتند، محاکمه و محکوم شدند. من مفتخر هستم که جزو شاکیان بودم. دیپلمات رژیم ایران به ۲۰ سال محکوم شد؛ و همکارانش از ۱۵ تا ۱۸سال محکوم شدند. رژیم ایران نه فقط مردم خودش بلکه فراتر می‌رود؛ و حتی مخالفان خودش و خانم رجوی را مورد توطئه قرار بدهد. سازمان مجاهدین را تحت تعقیب قرار می‌دهد. از ژنرال جونز و سایرین به‌خاطر بحث‌شان سر انتخابات تشکر می‌کنم.

دبورا لی جیمز

دبورا لی جیمز وزیر نیروی هوایی آمریکا (۲۰۱۷) از حزب دمکرات در سخنرانی خود گفت:

سلام به شرکت‌کنندگان در گردهمآیی و خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور مقاومت و زنانی که در کانون‌های شورشی هستند. مردم آمریکا در کنار شما ایستاده و من به‌عنوان وزیر نیروی هوایی آمریکا و به‌عنوان یک زن در کنارتان هستم. شما ستون فقرات یک مقاومت قدرتمند در مقابل یک حکومت استبدادی فاسد هستید و شما باید دلگرم باشید به‌خاطر دست آوردهایتان. شما توسط خانم مریم رجوی به ولی‌فقیه پیام دادید؛ و انتخابات قلابی را تحریم کردید؛ و تحریم انتخابات توسط مردم هم بیانگر این است که مردم این حکومت دیکتاتور و زن‌ستیز را تحمل نمی‌کند.

من روی زن‌ستیزی رژیم تمرکز می‌کنم که در مقابل آن مقاومتی است که زنان در آن رهبری دارند. این رژیم حمایت مردمی ندارد وقتی که رژیم از حمایت مردم باقی نباشد و از مردم حمایت نکند مردم را سرکوب می‌کند. ابراهیم رئیسی خون بسیاری را ریخته است و این را مردم دنیا می‌دانند که او مسئول قتل‌عام زندانیان سیاسی هستند که اکثر آن‌ها از مجاهدین خلق بوده‌اند. این آدم باید مورد حسابرسی قرار بگیرد و نه این‌که رئیس جمهور ایران باشد.

اجلاس بزرگ جهانی ایران آزاد،روز دوم

اجلاس بزرگ جهانی ایران آزاد،در دومین روز با شرکت ۱۵هیأت پارلمانی اروپایی، کانادایی و استرالیایی، پنج مقام سابق عربی و هشت هیأت پارلمانی عربی، در مجموع با بیش از ۷۰ سخنران آغاز گردید. این گردهمایی که با حضور مریم رجوی و هزاران تن از مجاهدین در اشرف۳ و از طریق آنلاین با ده‌ها هزار نقطه و تجمعات ایرانیان و حامیان مقاومت در ۱۰۵کشور برگزار گردید. در این اجلاس هیأت‌های پارلمانی و نمایندگانی از انگلستان، فرانسه، آلبانی، پارلمان اروپا، آلمان، ایتالیا، سوئد، نروژ، دانمارک، فنلاند، سوئیس، ایرلند، بلژیک، پرتغال، هلند، کانادا، استرالیا، اردن، فلسطین، بحرین، کویت، لبنان، یمن، سودان، تونس، مراکش، موریتانی، افغانستان، الجزیره و آذربایجان شرکت و سخنرانی کردند. سخنرانان بر همبستگی مردم این کشورها با مقاومت ایران برای آزادی و حاکمیت مردمی تأکید کردند و از برنامه ده ماده‌یی مریم رجوی برای یک جمهوری دمکراتیک، صلح‌جو، غیر‌اتمی و مبتنی بر جدایی دین و دولت و حُسن هم‌جواری تأکید کردند.

مریم رجوی، در سخنان خود در این اجلاس، به‌کار گماردن رئیسی و تک‌پایه کردن رژیم را یک آرایش جنگی و سرکوبگرانه توصیف کرد که هدفش از یک‌سو مقابله با قیام‌های مردمی و از سوی دیگر داشتن دست باز در برنامه‌های اتمی و موشکی و جنگ‌افروزی‌های منطقه‌ای و ماجراجویی‌های بین‌المللی است.[۵]

مریم رجوی

مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده‌ی شورای ملی مقاومت

مریم رجوی هم‌چنین در بخشی از سخنرانی خود در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

هموطنان، دوستان گرامی!

به همه شما که در دومین روز گردهم‌آیی ایران آزاد حضور دارید، بار دیگر از صمیم دل درود می‌فرستم. این گردهم‌آیی برای رساندن پیام مردم ایران به جامعه جهانی و برای یادآوری تعهد ماست.

اراده مردم ایران این است که دیکتاتوری دینی ولایت فقیه، چه با اتمی، چه بی‌اتمی در هر حال سرنگون شود و سرنگون خواهد شد.

پیام ما به جامعه جهانی، مخصوصاً بعد از یک‌پایه شدن رژیم و قرار گرفتن یک سر‌جلاد در موضع رئیس‌جمهور، این است که به جلاد اتمی امتیاز ندهید! و به آخوندها که به لبه پرتگاه سرنگونی رسیده‌اند، امداد نرسانید.

اما تعهد ما برپایی یک ایران آزاد است و یک جمهوری دمکراتیک، با جدایی دین از دولت، برابری زن و مرد، خودمختاری ملیت‌های تحت ستم، و یک ایران غیراتمی.

به شما دوستان ارجمند مردم و مقاومت ایران از اروپا و جهان عرب که در گردهمایی امروز حضور دارید، درود می‌فرستم. شما که برای صلح و دوستی و آزادی و دمکراسی در کنار مردم ایران علیه فاشیسم دینی ایستاده‌اید درود به همه شما...

بارونس بوتروید

بارونس بوتروید رئیس و سخنگوی پیشین پارلمان انگلستان در سخنرانی خود در روز دوم گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

به شما خانم رجوی درود می‌فرستم

پیوستن به شما یک افتخار است. خصوصاً در این شرایط حساس تاریخی. متأسفانه مردم ایران حق انتخاب ندارند. البته آن‌ها انتخابشان را با تحریم سراسری انتخابات به‌طور واضح اعلام کردند. مردم به دیکتاتورهای جهان نشان دادند که آن‌ها خواستار تغییر هستند. امروز ما برنامه ده ماده‌ای خانم رجوی را داریم. این تمام آزادی‌های مدنی را برای مردم ایران تضمین می‌کند. من نقش زنان در این مقاومت را تحسین می‌کنم و شجاعت آنان را تحسین می‌کنم.

سر دیوید ایمس

سر دیوید ایمس نماینده‌ی پارلمان انگلستان در بخشی از سخنرانی خود در روز دوم گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

پس از ظهور رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهور در ایران، انگلستان، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا باید پشت سر سازمان مجاهدین، رئیس‌جمهور منتخب آن خانم مریم رجوی و ملت ایران متحد شوند زیرا آن‌ها بهترین متحدان ما برای تضمین ایران آزاد هستند.

امروز خوشحالم که اعلام کردم تاکنون بیش از ۱۰۰نفر از هم‌کاران من بیانیه بسیار محکمی درباره ایران امضا کرده‌اند؛ و این در کتاب قرمز از مجلس اعیان و کتاب سبز از مجلس عوام است. و این بیانیه دیکتاتوری وحشیانه مذهبی در ایران را رد می‌کند؛ و از مقاومت ایران و خانم رجوی حمایت می‌کند. ما بر این باوریم که برنامه ده ماده‌ای تشریح شده توسط رئیس‌جمهور منتخب سازمان مجاهدین، خانم رجوی، و خواست ایشان در ایجاد جمهوری در ایران بر اساس انتخابات آزاد و عادلانه، جدایی دین و کشور، برابری جنسیتی، غیرتبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی و قومی، و یک ایران غیرهسته‌ای، شایسته حمایت ما است. ما از دولت‌های خود می خواهیم که سیاست محکمی در برابر رژیم ایران اتخاذ کنند.

دیوید جونز

دیوید جونز وزیر برگزیت در سال ۲۰۱۷، و نماینده پارلمان انگلستان در این گردهمایی گفت:

همه ما که امروز در این برنامه شرکت می‌کنیم، اتفاق‌نظر داریم که آینده ایران باید توسط مردم ایران تعیین شود. خانم رجوی، شما و جنبش شما پیشگام این تلاش برای آزادی بوده‌اید. شما خواستار تحریم انتخابات ساختگی ریاست‌ جمهوری شدید؛ و اکثریت ایرانیان با رد صریح دیکتاتوری مذهبی به درخواست شما پاسخ مثبت دادند. جنبش شما و یگان‌های مقاومت آن در داخل ایران با بسیج مخالفت با رژیم و سازماندهی اعتراضات در سراسر کشور به مردم در انجام این کارزار کمک کرده‌اند؛ و به همین دلیل است، همان‌طور که با حضور پر رنگ امروز و تحریم انتخابات ملی می‌بینیم، شما در میان ایرانیان و نمایندگان پارلمان بین احزاب مختلف در انگلیس، ایالات متحده و اروپا از پشتیبانی شدیدی برخوردار هستید. جریان حرکت در این لحظه حساس در تاریخ ایران به نفع شما در حال رشد است. در مقابل، در عملی از سر ضعف و ناامیدی آشکار، رژیم و ولی‌فقیه رژیم، مردی را که قصاب قتل‌عام سال ۱۹۸۸ خوانده شده است، یعنی ابراهیم رئیسی، را به‌عنوان رئیس‌ جمهور خود انتخاب کردند. این باید زنگ خطری برای جامعه جهانی باشد و باعث تقویت لزوم تحقیق در مورد این قتل‌عام. تحقیقاتی که گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد ایران به‌دنبال ظهور رئیسی خواستار آن شده است. اکنون انگلیس باید ملل‌متحد را تحت فشار قرار دهد تا تحقیق مستقلی در مورد قتل‌عام سال۱۹۸۸ آغاز کند.

بارونس ورما

بارونس ورما در سخنرانی خود گفت:

دوستان عزیز، خانم رجوی، مردم ایران: شما می‌توانید یک آلترناتیو دمکراتیک که مورد حمایت مردم و بین‌المللی است وجود دارد. این مقاومت ایران را به جهان آزاد وصل می‌کند و خانم رجوی در رأس این جنبش نشان‌دهنده‌ی آلام و آرزوی مردم ایران است. من از خانم رجوی حمایت می‌کنم. ایشان ثابت کردند مقاومت ایران را به سوی آزادی حمایت می‌کند. پیام ایشان برای تحریم انتخابات با استقبال مواجه شد پاسخ رژیم انقباض است. اراده مردم ایران تحت رهبری زنان برای یک ایران آزاد پیش می‌رود. غرب و انگلستان باید در طرف شما باشد من و هم‌کارانم در پارلمان انگلستان هرکار را انجام می‌دهیم تا ابراهیم رئیسی را به دادگاه ببریم.

استیو مک کیپ

استیو مک کیپ نیز در این گردهمایی گفت:

سلام به همگی من افتخار دارم به گردهمایی ایران آزاد بپیوندم. خانم رجوی شما تصویر حقیقت را ارائه می‌دهید. در مقابل توطئه‌های رژیم و اسدالله اسدی که با تروریسم می‌خواست جنایت بکند؛ و آن دروغ‌هایی که در مورد سازمان مجاهدین در غرب گفته می‌شد؛ و این منجر به لیست‌گذاری مجاهدین شد. حالا می‌بینیم که رژیم کشتار می‌کند نه در ایران بلکه حتی در سوریه. کسی که الآن رئیس‌جمهور شده کشتار کرده جنایت کرده است. رژیم جایی که باید پول برای واکسن استفاده کند را در خدمت تروریسم استفاده می‌کند. ما باید به‌جای مماشات باید حرف‌های شما را گوش می‌کردیم. ما مسخره آمیز بودن انتخابات‌شان را دیده‌ایم. ما خیانت آن‌ها سر برنامه اتمی دیده‌ایم. الآن درست این است که مردم انگلیس به شما گوش بدهند و ایران آزاد خواهد شد.

باب بلکمن

باب بلکمن نماینده پارلمان انگستان طی سخنانی در گردهمایی جهانی ایران آزاد در روز دوم گفت:

خیلی خوشحالم که امروز با شما هستم برای حمایت از مردم ایران و خواهان عدالت و یک ایران آزاد هستید. در سال ۲۰۱۶ من و سایر دوستان یک لایحه به پارلمان بردیم در رابطه با اعدام زندانیان در ایران که در تابستان ۱۳۶۷ در ایران اتفاق افتاد. مردانی که در زندان‌ها از شما حمایت می‌کردند، از مواضع سازمان حمایت می‌کردند؛ و این لایحه ما مورد حمایت گسترده قرار گرفت؛ و از دولت خواسته می‌شد که به‌رسمیت بشناسد و محکوم کند این قتل‌عام را...

جنبش شما دارای حمایت بسیار گسترده‌ای در پارلمان انگلیس از طرف دوستانتان هست. من می‌خواهم تعهد شما بدهم که من و ۳۵ نفر نمایندگان مجلس انگلیس که از گذشته لیست‌گذاری را شکست دادیم، می خواهیم ابراهیم رئیسی را به دادگاه ببریم و از شورای امنیت خواهیم خواست که او را به دادگاه جنایی بین‌المللی بکشانند.

متیو افورد

متیو افورد نماینده‌ی پارلمان انگلیس در بخشی از سخنان خود در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

این افتخار است برای من که در همبستگی با شما در این همایش سخنرانی کنم. ما اینجا ۴۰ پارلمانتر انگلیسی و ۱۰۰ پارلمانتر اروپایی را داریم. این نشانه حمایت گسترده‌ای است که از شما وجود دارد. این برخلاف دروغ‌های رژیم آخوندی است که می‌گویند کسی از شما حمایت نمی‌کند. می‌دانیم که چقدر رژیم از شما و این حمایت‌ها می‌ترسد. ما می‌دانیم که رژیم به فعالیت‌های اتمی ادامه می‌دهد. مدتی قبل رژیم آخوندی به‌خاطر بمب‌گذاری در گردهمایی پاریس محکوم شد. زمان آن رسیده که حمایت بکنیم از مقاومت مردم ایران.

هر ناظر بی‌طرفی می‌تواند ببیند که ما با یک ایران متفاوتی رو به‌رو هستیم. ایرانی که با طرح ده ماده‌ای خانم رجوی آزادی‌ها را تضمین می‌کند. ایرانی شکوفا.

فیلیپ گوسلن

فیلیپ گوسلن نایب‌رئیس کمیسیون قوانین در مجلس ملی فرانسه در این گردهمایی گفت:

بسیار خوشبخت هستم که امروز به شما و مردم ایران سلام می‌کنم. بر این‌که در این دو روز کنفرانس جهانی برای یک ایران آزاد به شما بگویم که فرانسویان، پارلمانترهای فرانسوی در کنار شما هستند و من در اینجا در مقابل این کنفرانس جهانی به‌ نام مردم فرانسه با شما سخن می‌گویم؛ و می‌خواهم حمایت خود را از شما اعلام کرده و بگویم که از حمایت کامل من برخوردار هستید.

ما از وزارت‌خارجه، نخست‌وزیر فرانسه و سایر دولت‌های اروپایی و جهانی و جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که برای یک سیاست دیگر در قبال اقدام کنند. من امروز به‌نام مردم فرانسه، دوستان فرانسوی که در اینجا دارید تکرار می‌کنم آفرین به مردم ایران و باید به چیزی که هستید افتخار کنید و ادامه دهید و افتخار کنید و فردا ایرانی آزاد و دمکراتیک خواهید داشت. زمانی که مردم ایران سرنوشت خود را به‌دست خواهند گرفت.

میشل دووکلور

میشل دوو کلور

میشل دووکلور نماینده مجلس ملی فرانسه و رئیس کمیته‌ی پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک در بخشی از سخنرانی خود در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

در کنار هم‌کاران پارلمانتر از کشورهای مختلف گردهم آمدیم تا از هدف دمکراسی در ایران با محور خانم مریم رجوی حمایت کرده و با آن همبستگی خود را اعلام کنیم. از فرصت استفاده کرده و به ایشان به همراه هم‌کارانم در کمیته برای یک ایران دمکراتیک سلام می‌کنیم.

کمیته ما، برای دفاع از حقوق‌بشر و یک دمکراسی واقعی در ایران حمایت کرده که می‌خواهد جایگزین رژیم مذهبی و دیکتاتوری که در این کشور حاکم است بشود. این کمیته هم‌چنین از مبارزه علیه تروریسم حمایت می‌کند که یکی از اهداف اصلی دولت ما می‌باشد.

ما مفتخر هستیم که توانستیم توجه بالاترین مقامات کشورمان را روی فعالیت‌های تروریستی رژیم ایران در خاک فرانسه جلب کنیم، مانند توطئه شکست‌خورده سوءقصد در ویلپنت و هم‌چنین سرکوب خونین در داخل کشور علیه مردم این کشور، جلب کنیم.

اروه سولینیاک

اروه سولینیاک نماینده مجلی ملی فرانسه، نایب‌رئیس کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک نیز در این گردهمایی گفت:

مسئولیت ما این است که به همراه دوستان خود در شورای ملی مقاومت این است که با این مردم از جانب فرانسه و دولتش صحبت کنیم و بگویم که این رژیم را محکوم می‌کنیم که نه تنها یک تهدید برای فرانسه، اروپا بلکه برای جهان است. البته که در ژوئن ۲۰۱۸، این سوءقصد نافرجام در خاک ما توسط یک دادگاه بلژیک محکوم شد؛ و به‌وضوح اثبات کرد که ایران یک تهدید برای جهان است. نتیجه این‌که وظیفه ما چیست؟ این است که از دولت بخواهیم که به مسئولیت‌های خود عمل کرده و یک پیام امید به مردم ایران به‌نام آزادی و دمکراسی و امنیت جهانی ارسال کند. من فکر می‌کنم که هم‌کارم یانیک فاونک در این زمینه حرف مرا تأیید خواهد کرد.

آندره شاسین

آندره شاسین رئیس گروه چپ و دموکرات جمهوری خواه در مجلس ملی فرانسه در سخنرانی خود گفت:

در واقع جنبش اجتماعی که در داخل کشور گسترش میابد. نارضایتی به‌طور گسترده در ایران وجود دارد و خشم مردم هر روز افزایش پیدا می‌کند. چرا؟ بر این‌که از یک‌سو فقر گسترش پیدا کرده است. مردم فقیر هستند، گرسنه هستند. در مقابل غارت گرانی هستند که پول را خرج گسترش نظامی و بسیار زیاد می‌کنند خصوصاً در زمینه هسته‌ای و یا این پول‌ها را خرج بنیادهای می‌کنند که در دست رژیم و رهبر و ملایان و خدمتگزارشان، می‌باشد. در مقابل مقاومت در داخل هر روز گسترش پیدا می‌کند. یک مبارزه اجتماعی شکل گرفته است از سوی کارگران و کارکنان برای مثال امروز در صنایع پتروشیمی که خواهان حقوق خود هستند، یک حقوق مناسب، آن‌ها مبارزه کرده و به آن ادامه می‌دهند در حالی که سرکوب بسیار شدید است. ما فرانسویان، می‌فهمیم که مقاومت داخلی یعنی چه. این مقاومت بیش از هر زمانی نزدیک به مردم. در محلات، شهرها، روستاها توسط جوانانی که از دوستان مجاهدین خلق هستند و شجاعت مبارزه را دارند، جلو می‌رود، و همین مسأله است که امروز ما فرانسویان، پارلمانترهای فرانسوی می‌خواهیم تشویق کنیم. ما می‌گویم مبارزه کنید، به مبارزه ادامه دهید و جوانان به مبارزه ادامه دهید و می‌گویم که ما تا چه از شما حمایت می‌کنیم و ما از جنبش به رهبری خانم رجوی حمایت می‌کنیم.

یانیک فاونک

یانیک فاونک نماینده مجلس ملی فرانسه در بخشی از سخنرانی خود گفت:

بله چرا که نقش بی‌ثبات کننده رژیم ایران قبل از هر چیز در خاورمیانه اعمال می‌شود. من یانیک فاونک معاون کمیته برای یک ایران دمکراتیک هستم و می‌توانم به شما تأکید کنم که بی‌ثباتی سیاسی که در این منطقه حساس برای ژئوپولتیک جهانی بمانند ناشی از این رژیم است در لبنان، سوریه، عراق، یمن و افغانستان در این کشورها حمایت ایران از تروریست‌های محلی و شبه‌نظامیان هدایت شده توسط نیروهای فرا مرزی سپاه پاسداران مشهود است. رژیم ایران یک تهدید واقعی برای فرانسه است، نه تنها به‌دلیل نکاتی که گفتم بلکه به‌دلیل برنامه موشکی که هم همسایگانش را تهدید می‌کند و هم متحدان آن‌را.

این توسعه‌طلبی رژیم ملایان برای مخفی کردن بحرانهای داخلی آن می‌باشد و این‌که رو به افول است. بیش از‌پیش در مقابل اعتراضات و حتی شورشها علیه دست درازی رژیم در منطقه می‌باشد. این سیاست میلیاردها خرج برای ایران دارد که از جیب و راحتی مردم ایران در میآید. این شکلک قدرت منطقه‌یی دیگر کسی را امروزه گول نمی‌زند که بیشتر فیلی است که هوا شده است تا شکنندگی رژیم را مخفی کند که از شورش‌های مردمی هراس دارد و مجبور است یک جلاد را به رأس قوه مجریه به گمارد تا در مقابل خشم مردم ایستادگی کند. و همکارم آندره شاسین که معاون کمیته نیز می‌باشد در این مورد توضیح دهد.

آلن ویوین

آلن ویوین

آلن ویوین وزیر پیشین امور اروپایی در دولت فرانسه در حمایت از مردم و مقاومت ایران گفت:

نمایش مسخره انتخاباتی ایران که در ایران توسط رهبر عالی برگزار شد، هیچ‌کس را گول نمی‌زند نه در ایران و نه در هیچ کشور دنیا. رژیم حاکم در ایران فقط می‌خواست ظاهر تحول را بگیرد. با انتصاب رئیسی یک ما فوق محافظه‌کار که دستش پر از خون ایرانیان است و انتصاب یک جلاد دیگر به‌عنوان وزیر دادگستری هیچ ربطی به رأی مردم ندارد که به‌رغم فشارهای اعمال شده توسط حاکمیت به‌طور گسترده در این انتخابات شرکت نکرد که نتیجه آن از قبل مشخص بود. امروز بیش از دیروز رژیم از نفس افتاده است در بطن مشکلات غیرقابل حل که اساساً ناشی از مدیریت غیرقابل قبول می‌باشد و دلیل آن هم این است که هیچ امکان ضد حاکمیتی در ایران وجود ندارد. شهروندان ایرانی که نمی‌خواهند در وسط قرن ۲۱ چنین رژیم واپسگرای و عملکردهای وحشیانه سیاسی فجیع قرون‌وسطایی را تحمل کنند هرگز از پا نخواهند نشست. هیچ چیز برای سقوط نزدیک این دیکتاتوری نباید کنار گذاشته شود. زمان آن فرا رسیده است که یک حمایت مشخص از مقاومت مردم ایران با افزایش ابتکارات و اقدامات صورت گیرد که چشم‌انداز برای آینده باشد خصوصاً در دو محور که امروز بسیار فوری و مهم است.

ژان فرانسوا لوگاره

ژان فرانسوا لوگاره عضو شورای منطقه‌یی ایل دو فرانس کشور فرانسه در سخنرانی خود گفت:

همانگونه که مشاهده می‌کنیم بهمراه ژان پیر هیلر و مارتین والنتون ما باز هم و مجدداً در کنار شما هستیم چرا؟ چون می‌خواهیم در نگرانی‌ها، خشم و امیدهای شما سهیم باشیم. خشم شما چرا که این به‌اصطلاح انتخابات ۱۸ ژوئن یک توهین و تقلب دمکراسی می‌باشد. انتخاباتی که همه چیز از قبل تعیین شده بود و همه چیز تقلبی بود حتی رقم شرکت‌کنندگان که در واقعیت و بنا‌به‌گفته ناظران بی‌طرف ۱۰ درصد بیش نبود و توسط رژیم این رقم ۵ برابر شد. توهین بر آن که دمکراسی یک ساختار است که واگذار می‌کند و نمی‌تواند این مسخره بازی را انتخابات نامید که در آن ابراهیم رئیسی را به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کند؛ و این یک توهین بزرگ است و همه چیز یک جمهوری با دیکتاتوری مخالف است. در حالی که در این دیکتاتوری هیچ جایی برای آزادی در هیچ زمینه‌ای وجود ندارد. علاوه بر این‌که این مسئول جدید جمهوری اسلامی مسئول قوه قضایی بوده است و (نقش جدی در کشتار) بنا‌به‌گفته ناظران سازمان ملل داشته است.

ژان پیر مولر

ژان پیر مولر عضو شورای استان والدواز فرانسه در سخنرانی خود در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

ابراهیم رئیسی یکی از وحشی‌ترین و یک از فعالترین مسئولان کشتار وحشتناک ۱۳۶۷، که منجر به‌قتل ۳۰،۰۰۰ زندانی سیاسی که اکثراً از وابستگان سازمان مجاهدین خلق ایران بودند، می‌باشد. این کشتار که در زمان خود توسط منتظری جانشین وی به‌صورت هشدار دهنده به‌عنوان یکی از بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی تلقی شده بود. مردم ایران و ایرانیان بشکل شرم‌آوری توسط رهبران خود در مبارزه با کوید ۱۹ به‌حال خود رها شده‌اند؛ ولی آن‌ها دیگر نمی‌خواهند رنج و شکنج را تحمل کنند، دیگر نمی‌خواهند زیاده‌روی‌های این ملایان را خصوصاً در مقابل زنان تحمل کنند. ایران یکی از کشورهای است که هنوز حکم اعدام را به‌طور عادی اجرا می‌کند. مسلم است که علاوه بر بحران آزادی و دمکراسی مردم ایران گریبانگیر یک بحران بی‌سابقه اقتصادی هستند، برشوریده‌اند و هر روز این شورش‌ها ابعاد بزرگتری پیدا می‌کند و بلاشک ابعاد وسیعتری از شورش‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ خواهد بود. برنامه مریم رجوی برای ایران فردا از نظر ما پاسخگوی استقرار یک سیستم چند حزبی با آزادی احزاب و لغو مجازات اعدام و جدای دین از دولت و برابری کامل زن و مرد و یک سیاست خارجی مبتنی بر همزیستی مسالمت‌آمیز و صلح و هم‌کاری بین‌المللی و منطقه‌یی و احترام به چارت سازمان و قبول یک ایران بدون سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی می‌باشد. ما با شما همراه هستیم چرا که یعنی بازگشت ایرانی که ما آن‌را دوست داریم و نه ایران غمناک، وحشی و مسموم و خطرناک ملایان...

آنتونیو لوپز استوریس وایت

آنتونیو استوریس وایت

آنتونیو لوپز استوریس وایت عضو کمیسیون خارجه پارلمان اروپا، نسبت به شرایط سیاسی اجتماعی و حقوق بشر در ایران گفت:

همان‌طور که همه ما می‌دانیم این روزها برای ایرانی‌ها ایام سختی است. ضایعات گسترده و ویرانی‌های حاصله از پاندمی و انتخابات ریاست‌جمهوری قلابی که با صدای رسا توسط مردم ایران تحریم شد، بار دیگر ثابت می‌کند که به این رژیم نمی‌توان اعتماد کرد.

جامعه بین‌الملل باید به به‌طور مناسب پاسخ دهد و رئیسی را مورد حسابرسی برای گذشته‌اش و اقدامات آینده او قرار دهد. اتحادیه اروپا خودش ابزارهایی را برای این کار در اختیار دارد و باید از آن‌ها استفاده کند. به قدرت رسیدن رئیسی نتیجه مستقیم مماشات جامعه جهانی با ایران است. این دلیل دیگری است که، مانند ۴۰ سال گذشته، این رژیم قادر به اصلاح نیست. ایده "میانه‌رو در برابر تندرو"که بسیاری در غرب به آن اعتقاد داشتند، رد شده است. در حقیقت، همان‌طور که در شعارهای مردم ایران در اعتراضات خیابانی اخیر بود: "اصلاح طلب، اصول‌گرا، دیگر تمام ماجرا. " به همین دلیل ما به سیاست جدیدی در قبال رژیم نیاز داریم. تجربه نشان داده است که به رژیم بنیادگرای ایران نمی‌توان اعتماد کرد. این رژیم در طول ۲۰ سال گذشته در مورد برنامه هسته‌ای خود دروغ گفته است، بنابراین ما نمی‌توانیم این یک مسأله را از تمام مسائل دیگر رژیم جدا کنیم. این اشتباه است که تصور کنیم با برجام، جامعه جهانی می‌تواند تهدیدهای دیگر رژیم را برطرف کند. سیاست صحیح فقط نباید بر برنامه سلاح هسته‌یی رژیم متمرکز باشد، بلکه این سیاست باید برنامه موشک‌های بالستیک، حمایت مالی رژیم از تروریسم، نفوذ مخربش در کشورهای منطقه و نقض حقوق‌بشر آن را نیز شامل شود. حقوق بشر باید اولویت اصلی ما باشد و ما باید روابط و مذاکرات خود را با رژیم منوط به احترام مطلق آن به حقوق‌بشر کنیم. ما در همبستگی با مردم ایران می‌ایستیم، زیرا آن‌ها خواستار احترام به حقوق اساسی و آزادی‌های انسانی خود هستند.

رادوسلاو شیکورسکی

رادوسلاو شیکورسکی وزیر خارجه لهستان در سال ۲۰۱۴، و عضو کمیسیون خارجه پارلمان اروپا در باره‌ی انتخابات رژیم ایران و نقض حقوق بشر گفت:

ما بسیار عصبانی هستیم و شوکه از این انتخابات نمایشی در ایران. از انتخاب کسی که قتل‌عام کننده است؛ و مورد محکومیت عفو بین‌المللی قرار گرفته و در اعدام‌های ۶۷ دست داشته. چه‌طور رژیم انتظار دارد که ما با چنین آدمی بحث پیش ببریم. این علامت امید نیست این علامت رژیمی است که مقابل ما ایستاده است. من هم مطمئن هستم که یک حکومتی که به حقوق‌بشر و آزادی‌ها احترام می گذارد سر کار خواهد آمد و پارلمان اروپا برای حقوق انسان‌ها صدایش را بلند خواهد کرد خیلی ممنون موفق باشید.

آنا فوتیگا

آنا فوتیگا همراه با مریم رجوی

آنا فوتیگا وزیر خارجه لهستان (۲۰۰۹)، و نماینده‌ی پارلمان اروپا در سخنرانی خود در این گردهمایی گفت:

می‌خواستم خطاب به همه شما و از طریق شما به رهبر شجاع تان، مریم رجوی، درودها و بهترین آرزوهایم را برسانم.

متأسفانه، ما در پارلمان اروپا تاریخچه سخت شما را مورد توجه قرار داده‌ایم، به‌ویژه جنایاتی که رژیم آخوندها در سال ۱۹۸۸ انجام داده‌اند؛ و متأسفانه، از این نتیجه راضی نیستیم. من فکر می‌کنم این به‌معنای تحقیر کل جامعه بین‌المللی است. و مطمئن باشید که ما با شما هستیم، و ما می‌خواهیم موضوع حقوق‌بشر در ایران را روی میز (در پارلمان اروپا) قرار بدهیم، حقوق اصیل مردم ایران برای داشتن کشور مستقل، دمکراتیک، سودمند برای همه مردم کشور و توسعه به روشی که به آن‌ها امکان زندگی صلح‌آمیز می‌دهد.

خاویر زارزالخوس

خاویر زارزالخوس نماینده‌ی پارلمان اروپا، دبیرکل دفتر نخست‌وزیر اسپانیا در سال ۲۰۰۴، در حمایت از مقاومت و دموکراسی و حقوق بشر برای مردم ایران، در بخشی از سخنران خود گفت:

خانم رجوی، خوشحالم که در کنار شما هستم، و خطاب به همه مردم ایران که این اجلاس جهانی ایران آزاد ۲۰۲۱ را دنبال می‌کنند - "گزینه دمکراتیک در مسیر رسیدن به پیروزی."

ما در حالی جمع می‌شویم که فردی که تحت شدیدترین اتهامات جنایات علیه بشریت است، به‌عنوان رئیس‌جمهور بعدی در ایران منصوب شده است. این گواه وحشتناکی است که ابراهیم رئیسی سابقه کاری خود را بر اساس ترویج، تشویق و دستور به کشتار عظیم سی هزار زندانی سیاسی بنا نهاده است. ما، به‌عنوان یک گروه از اعضای پارلمان اروپا، درست بعد از اعلام رئیسی در نامه‌یی اعلام کردیم که رهبران اروپا و اتحادیه اروپا با این واقعیت سخت رو به‌رو هستند. ما نمی‌توانیم مثل همیشه تجارت را ادامه بدهیم. ما نمی‌توانیم چشم خود را بر نقض حقوق‌بشر و سرکوب زنان ببندیم. ما نمی‌توانیم رژیم تروریستی ایران را که ۸۵ میلیون ایرانی را به گروگان گرفته است، نادیده بگیریم. در این لحظه دقیق، ما باید تعهد خود را نسبت به دموکراسی و حقوق‌بشر نشان دهیم و از تمایل مردم ایران برای انتخابات آزاد در یک ایران آزاد و دمکراتیک حمایت کنیم.

میلان زوور

میلان زوور، وزیر آموزش اسلوونی در سال ۲۰۰۸، در حمایت از مردم ایران و قیام‌کنندگان در سخنرانی خود در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

من محکوم می‌کنم دستگیری و زندانی شدن قیام‌کنندگان در ایران را. این در دنیای معاصر غیرقابل قبول است. به همین علت من بارها درخواست کردم که حقوق‌بشر را در صدر خواسته‌ها از ایران قرار بدهند. ابراهیم رئیسی و سایر نقض کنندگان حقوق‌بشر باید در مقابل عدالت قرار بگیرند. خانم رجوی من امروز همبستگی و حمایت خودم را از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر شما و طرح ده ماده‌ای شما اعلام می‌کنم و به شما اطمینان می‌دهم که دوستان خوبی در پارلمان اروپا دارید.

پتراس استراویچیوس

پتراس استراویچیوس، عضو کمیسیون خارجه پارلمان اروپا در سخنرانی خود برای ایران آزاد گفت:

خانم مریم رجوی رهبر مقاومت ایران شما موضوعات مهمی را در گردهمآیی ایران آزاد مطرح کردید. ما مسایل ایران را از نزدیک دنبال می‌کنیم. ما مبارزه‌مان را برای ایران آزاد ادامه می‌دهیم، من به شما و تیم‌تان تبریک می‌گوییم و ما به‌خاطر فعالیت‌های شما از شما تشکر می‌کنیم. نمایش انتخابات اخیر در ایران ما را متعجب نکرده است، زیرا رژیم ایران هرکاری می‌کند نظام را برخلاف آینده مردم ایران حفظ کند. ما هرگز سکوت نخواهیم کرد و در رابطه با مسئولیت‌هایمان درنگ نخواهیم کرد تا رئیس‌جمهور جدید آن‌را مورد حسابرسی قرار بدهیم هرکاری را بتوانیم انجام بدهیم برای آزادی ایران و در تماس با شما هستیم برای همکاری‌های گسترده بیشتر برای ایران آزاد آینده.

فرانس بوگوویچ

فرانس بوگوویچ، وزیر کشاورزی اسلوونی در سال ۲۰۱۳، و نماینده‌ی پارلمان اروپا در حمایت از خانم مریم رجوی و طرح ده‌ماده‌ای وی، طی سخنانی گفت:

من به اجلاس جهانی مقاومت ایران می‌پیوندم. امروز با آمدن رئیسی فراخوان باید جدی گرفته شود. گزارشگر حقوق‌بشر ملل‌متحد فراخوان داد برای تحقیقات مستقل برای اعدام هزاران زندانیانی سیاسی که رئیسی در آن نقش اساسی داشت. مردم ایران خواهان یک تغییر اساسی هستند که هم شاه هم آخوندها را رد می‌کنند. مردم ایران قیمت مبارزه با این رژیم را پرداخته‌اند. در این دیکتاتوری قاتلی که هست میانه‌رویی وجود ندارد، یک آلترناتیو وجود دارد آن هم شورای ملی مقاومت ایران تحت ریاست خانم رجوی با برنامه ۱۰ ماده‌ای و یک جایگزین مشروع و قابل اعتماد. مطمئن باشید من از ایران حمایت خواهم کرد.

رافائله فیتو

رافائله فیتو

رافائله فیتو، رئیس مشترک محافظه‌کاران و رفرمیست‌ها در پارلمان اروپا، وزیر روابط با مناطق ایتالیا در سخنرانی خود گفت:

از انتخابات ۱۸ ژوئن گذشته که منجر به انتخاب ابراهیم رئیسی توسط آیت‌الله علی خامنه‌ای شد. رئیسی شخصیتی که در رأس رژیم ایران متهم به جنایات بیشمار علیه بشریت و حقوق‌بشر در بیش از سی سال در گذشته می‌باشد. کانال پیش ساخته‌ای که از طریق آن رئیسی به ریاست‌جمهوری رسیده است، نشانه آشکار اراده رهبر عالی کشور برای انتخاب رئیس‌جمهور جدیدی می‌باشد که مایل به انجام هر کاری برای از بین بردن هر نوع مخالف و مخالفت باشد. از نخستین اظهارات وی، ما به‌وضوح می‌فهمیم که او مباشر اوامر آیت‌الله خامنه‌ای خواهد بود که بیش از‌ پیش به هدایت سیاست هایش در داخل و خارج از کشور ادامه خواهد داد. وضعیت حقوق‌بشر در ایران سال‌هاست به‌طور مداوم در حال وخیم شدن است؛ و کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی‌توانند و نباید به مردم ایران، که تحت رژیم فعلی به‌شدت رنج برده‌اند، پشت کنند. از این نظر، فکر می‌کنم بسیار مثبت است که در همین هفته در جلسه عمومی پارلمان اروپا در استراسبورگ، ما به دو قطعنامه رأی دادیم: یکی در مورد ایران و دیگری در مورد درخواست از اتحادیه اروپا، مکانیزمی برای تحریم‌های بیشتر و هدفمند، از جمله انجماد دارایی‌های مقامات رژیم ایران و نهادهایی که در دادرسی‌های ناعادلانه و بازداشت خودسرانه و اعدام شهروندان ایرانی با تابعیت دوگانه و خارجی وجود داشته باشد. بنابراین ضروری است که از مردم ایران و مخالفان ایرانی که برای یک ایران آزاد، کثرت‌گرا و دمکراتیک می‌جنگند، حمایت کامل شود. با آرزوی موفقیت در کارهایتان، متشکرم و مجدداً بر هم‌کاری همه‌جانبه با شما تأکید می‌کنم.

کلویس بالیو

کلویس بالیو نماینده‌ی پیشین پارلمان آلبانی در سخنان خود در باره‌ی ابعاد و شگفتی گردهمایی جهانی ایران آزاد و حمایت از مقاومت و مردم ایران گفت:

به شما تبریک می‌گویم که چنین برنامه باور نکردنی را یا این همه شخصیت‌های مهم از سراسر جهان که از مبارزه برای دموکراسی در ایران حمایت می‌کنند سازماندهی کردید. البته آلبانی از این مبارزه حمایت می‌کند زیرا که ما در گذشته از یک رژیم مستبد رنج برده‌ایم و ما خیلی خوب درک می‌کنیم که مردم ایران چه می‌کشند؛ و ما خیلی خوب رنج آن‌ها را درک می‌کنیم. رژیم ایران یک رژیم فاسد است، یک رژیم ظالم است و یک رژیم وحشت است که حقوق و آزادی‌های مردم ایران را سرکوب می‌کند. آلترناتیو، آلترناتیو خانم رجوی یک جایگزین بر اساس آزادی بیان است، یک جایگزین بر پایه ارزش‌های دموکراسی و ارزش‌های حقوق‌بشر است که دقیقاً همان ارزش‌ها و حقوقی است که مردم ایران برای آن مبارزه می‌کنند. من قویاً معتقدم که به‌زودی ما یک ایران جدید را خواهیم دید، ایران دموکراسی. هم‌چنانکه امروز رژیم ضعیف‌تر از دیروز است مردم ایران قویتر از روز گذشته هستند. مایلم یک بار دیگر به‌خاطر کار شگفت‌انگیز و بسیار الهام‌بخش شما به شما تبریک بگویم و حمایت خود را از این مبارزه، مبارزه برای دموکراسی در ایران ابراز کنم.

مارتین پاتسلت

مارتین پاتسلت عضو کمیته حقوق‌بشر مجلس فدرال آلمان در سخنرانی خود گفت:

بسیار خوشحالم که در این گردهمایی باشکوه حضور دارم. صدای شما پیامی است قوی که به دولت‌های جهان می‌فرستید: درخواست قاطع از آن‌ها برای جدی گرفتن مبارزه برای آزادی و دموکراسی در ایران. انتخاب به‌اصطلاح رئیس‌جمهور جدید ایران ابراهیم رئیسی، که در حقیقت نتیجه یک تحریم گسترده بود، چشم بسیاری از کسانی که سال‌ها به این افسانه باور داشتند که رژیم می‌تواند توسط جناح "میانه‌رو" اصلاح شود را باز کرد. رژیم زمانی که قدرتش تهدید شود، همه تلاش خود را برای حفظ آن به‌کار می‌بندد. بزرگترین تهدید برای ادامه حیات دیکتاتوری مذهبی، شورش مردم و مقاومت سازمان‌یافته آن‌ها است. واقعیت‌ها گواهی می‌دهند که رژیم ملایان قابل اصلاح نیست. تحریم سراسری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران ثابت کرد که رژیم از یک‌ سو اعتماد مردم را کاملاً از دست داده است؛ و از سوی دیگر نشان داد که مقاومت از حمایت مردمی برخوردار است؛ و از طرف آن‌ها پشتیبانی می‌شود. ما می‌دانیم که گروه‌های مقاومت مجاهدین خلق در داخل کشور، در پیشبرد کارزار تحریم انتخابات در جامعه نقش اساسی داشتند. برای این‌که این پیام در غرب به گوش سیاستمداران و شهروندان، در هنگامی که با بسیاری از مشکلات دیگر برای مقابله با همه‌گیری کرونا مقابله می‌کنند، برسد، امروز باید ما یک پیام قوی و رسا را به گوش جهانیان برسانیم. این دقیقاً همان چیزی است که در این گردهمایی اتفاق می‌افتد؛ و من به آن افتخار می‌کنم.

سناتور لوچو مالان

سناتور لوچو مالان عضو کمیسیون خارجی سنای ایتالیا در باره انتخابات نمایشی رژیم ایران و حمایت از مقاومت و مردم ایران برای نیل به آزادی و دموکراسی، در سخنرانی خود گفت:

با انتخاب ابراهیم رئیسی در ایران، رژیم ایران نقاب از چهره برداشت. در حالی‌که اروپا و سایر کشورهای غربی دست به سیاست مماشات، همان سیاستی که در دهه ۳۰ میلادی در قبال هیتلر مورد استفاده قرار گرفت، زدند، [رژیم ایران در سرکوب و فشار بر روی ملت بزرگ ایران خشن‌تر شده است.] می‌بایست سیاست مماشات را کنار گذاشت، چرا که در تهران رژیمی به‌اصطلاح مذهبی بر سرکار است که اصولی به جز افزایش قدرتش ندارد. رژیمی است که از تروریسم حمایت مالی می‌کند. غرب می‌بایست به تظاهرش مبنی بر این‌که رژیم ایران حقیقتاً دمکراتیک می‌باشد پایان دهد و می‌بایست به اوضاع واقعی توجه کند. می‌بایست به‌رسمیت شناختن صحیح مقاومت ایران، که مریم رجوی رهبر آن می‌باشد، را انجام دهد. مقاومتی که هم‌اکنون در حال پرداخت قیمت با جان انسان‌ها، با نیروهایش در زندان، با افرادی که از حقوقشان محروم شده‌اند و افرادی که حتی در خارج هم تحت تعقیب قرار می‌گیرند، می‌باشد. من مطمئن هستم که با کوشش کشورهای آزاد و تلاش مقاومتی که خانم رجوی آن را رهبری می‌کند به‌زودی می‌توانیم با هم در میدان آزادی باشیم و ایران آزاد و ایرانی که در جهان با شخصیت تاریخی و بزرگی ملتش ظاهر شود را جشن بگیریم.

آنتونیو تاسو

آنتونیو تاسو نماینده‌ی پارلمان ایتالیا نیز در سخنان خود گفت:

انتخابات جعلی ریاست‌جمهوری رژیم ایران از یک‌طرف و بایکوت صندوق‌های آرا توسط مردم ایران از طرف دیگر و به‌خصوص فعالیت‌های مستمر و گسترش یابنده واحدهای مقاومت در بسیاری از شهرهای ایران نمایانگر وضعیتی بی‌سابقه در ایران هستند. یعنی این‌که حکومت مذهبی ایران به پایان خط رسیده است. وضعیت دراماتیک اقتصادی در کشور، به‌دلیل سیاست تهاجمی رژیم و فساد و ناتوانی افراد آن، راهی جز قیام برای تغییر رژیم باقی نمی‌گذارد. به ریاست رسیدن رئیسی، چهره واقعی و منحصربه‌فرد رژیم را نشان می‌دهد، چهره‌ای وحشیانه که هیچ مخالفتی را قبول نمی‌کند. اکنون که مردم ایران از رژیمی که آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد تقریباً به‌طور کامل فاصله گرفته‌اند، غرب، اروپا و ایتالیا منتظر چه چیزی هستند تا اعلان کنند که در کنار مردم ایران و مقاومت سازمان‌یافته آن‌ها قرار دارند؟

شورای ملی مقاومت ایران به ریاست خانم مریم رجوی، ایده‌ها و برنامه خود را در یک پلتفرم ده ماده‌ای برای آینده ایران به‌وضوح بیان کرده است. شرافت انسانی، صداقت و شجاعت در سیاست، در طرف حقوق و آزادی. ما وظیفه داریم در طرف درست تاریخ قرار بگیریم. مبارزه مقاومت ایران و رهبری مریم رجوی این راه را به ما نشان می‌دهد. من همان‌طور که در این سال‌ها با هم‌کارانم انجام داده‌ام، همیشه در کنار مردم ایران و مقاومت سازمان‌یافته آن‌ها خواهیم بود، تا روزی که پیروزی آزادی ایران را در خیابان‌های کشور جشن بگیریم.

ما همیشه با شما خواهیم بود!

کریستف دیفریس

کریستف دیفریس عضو کمیته‌ی امور داخلی مجلس فدرال آلمان در سخنرانی خود گفت:

به شما درود می‌فرستم در گردهمایی ایران آزاد به‌ویژه انجمن‌های ایرانی در آلمان. رژیم ابراهیم رئیسی را انتخاب کرد که به‌خاطر جنایت‌هایش مورد تحریم اروپا و آمریکا است. آخرین امید به روند دمکراتیک از بین رفته و اصلاً امکان ندارد. برای این‌که ایران آزاد و دمکراتیک عضو جامعه بین‌المللی باشد باید تغییر کند. من از درخواست عفوبین‌الملل حمایت می‌کنم. ابراهیم رئیسی باید تحت پیگرد بین‌المللی قرار بگیرد. رژیم بنیاد گرا است مرکز اسلامی هامبورگ نماد بنیادگرایی رژیم است. من خواستار پایان فعالیت مرکز اسلامی هامبورگ هستم. مردم با تحریم انتخابات نامشروع بودن آنرا اعلام کرد. زنان و مردانی که جانشان را به خطر می‌اندازند شایان حمایت هستند.

پروفسور زیتا زوسموت

پروفسور زیتا زوسموت رئیس پیشین مجلس فدرال آلمان در بخشی از سخنرانی خود در این گردهمایی گفت:

حکومت ایران حدود ۴۰ سال با وجود تلاش‌های مکرر فراخوان‌های مستمر تغییری نکرده است. این رژیم از تغییرات می‌گریزد؛ و سر باز می‌زند. در حالی که این برای مردم ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. گزینه‌ها و آلترناتیوی وجود دارد که که حاکی از آوازی نو و شجاعت است؛ و این جنبش بزرگ را رئیس‌جمهور مریم رجوی با برنامه ۱۰ ماده‌ای ایجاد کرده است این برنامه ده ماده‌ای برای ایران آزاد است.

پتزوپانه

پتزوپانه نماینده‌ی پارلمان ایتالیا نیز گفت:

ما از آرمان شما حمایت می‌کنیم. در ایتالیا بسیاری از شما حمایت می‌کنند به‌خاطر مقاومت در برابر رژیم ایران. در این لحظه ما عمیقاً اعتقاد داریم که این رئیس‌جمهور جدید منتخب مردم نیست. ما هر کاری از دستمان بربیاید انجام می‌دهیم. در کنار شما خواهیم بود.

رژیم روزبه‌روز به شکنجه و دستگیری و سرکوب ادامه می‌دهد. تجربه‌ای که ما داریم نشان داده است که دیکتاتورها پایدار نیستند؛ و توسط مردم سرنگون می‌شوند. در اینجا من می‌خواهم حمایت کامل خودم را از خانم مریم رجوی اعلام کنم. هم‌چنین حمایت از مردم خستگی‌ناپذیر ایران و سلام می‌کنم به ساکنان اشرف.

مگنوس اسکارشون

مگنوس اسکارشون نماینده‌ی پارلمان سوئد:

از شمایی که برای یک ایران آزاد فعالیت می‌کنید سپاسگزاری می‌کنم. به‌خصوص باید از شماهایی که در داخل ایران با به خطر انداختن جان خود برای نیل به یک ایران آزاد فعالیت می‌کنید تشکر کرد. من قبلاً نیز همراه دوستان شما در این کنفرانس‌ها شرکت کرده‌ام و به اهمیت این همه حمایت از کارهای شما از جانب صدها هزار نفر آگاه هستم. اتفاقی که چند روز پیش در ایران روی داد (اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری رژیم) یک نمایش مسخره و وحشتناکی بیش نبود. این رژیم یاغی با انتخابات جعلی رئیس‌جمهور انتخاب کرد.

من از دولت سوئد می‌خواهم که به جد متوجه پیامدهای سیاست خود باشد و به‌طور واقعی برای تحقق یک ایران آزاد تلاش کند. امیدوارم این انتخاباتی که مشخص شد دستکاری شده و به‌خصوص فردی رئیس‌جمهور شد که در قتل هزاران نفر دست داشته است باعث شود که دولت سوئد متوجه شود که باید از مردم ایران حمایت کند؛ و با اپوزیسیونی که در داخل ایران هم فعال است هم‌کاری کند. با تشکر زیاد از استکهلم و تشکر از تلاش‌هایتان.

کیمو ساسی

کیمو ساسی وزیر و نماینده‌ی پییشین از فنلاند در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

اثبات شده که دیپلمات رژیم و ۳تروریست همدست او می‌خواستند هزاران نفر را در گردهمایی به‌قتل برسانند. من یکی از شرکت‌کنندگان در همان جلسه بودم. این نشان می‌دهد که هدف اپوزیسیون بزرگ مردم ایران بوده است. وزرای خارجه باید تمامی سازمان‌های تروریستی را در لیست تروریستی نام‌گذاری کنند، از جمله سپاه پاسداران که باید توسط اتحادیه اروپا به‌عنوان تروریست اعمال شود.

ادوارد سولنس

ادوارد سولنس وزیر پیشین محیط‌زیست کشور ایسلند در سخنرانی خود گفت:

خانم رجوی سمبل مقاومت هست. در مقابل رژیم وحشی در کل جهان می‌بینیم که یک قاتل در هیأت مرگ که در اعدام ده‌ها هزار زندانی سیاسی نقش به سزایی داشته، رئیس‌جمهور شده است. او را جلاد مردم ایران نامند. مردم ایران فهمیدند شرکت در انتخابات نفعی برایشان ندارد زنان هم نقشی ندارند متأسفانه واکنش رسانه‌های غربی خیلی ناچیز بود و آن‌ها دنبال کارهای معمول خودشان هستند. آن‌ها به نقض حقوق‌بشر کاری ندارند این انتخابات نشان داد اصلاحات فسانه است؛ و مقاومت ایران ۴ دهه است می‌گوید که عناصر مدره در این رژیم وجود ندارد. الآن کشورهای غربی این رژیم را بدون نقاب مشاهده می‌کنند. من به رهبران سیاسی می‌گویم آیا فکر می‌کنید با یک حکومت دمکراتیک روبه‌رو هستید؟ خیر شما با باندی از جانیان مواجه هستید. در پایان بر حمایتم پافشاری‌ام نسبت به جنبش شما خانم رجوی تأکید می‌کنم.

اوفه البک

اوفه البک وزیر فرهنگ دانمارک در سال ۲۰۱۲، و عضو کمیته‌ی خارجی پارلمان در سخنرانی که ایراد کرد، گفت:

ما در دانمارک خیلی می‌شنویم، از سرکوب زنان و قیام‌ها و اعتصاب‌ها، من می‌خواهم بگویم ما در همبستگی با شما قرار داریم.

ما می‌ٔدانیم انتخابات در ایران آزاد نبود. کسی که انتخاب شد مسئول کشتار زندانیان سیاسی در سال۶۷ بود. در همین رابطه عفو بین‌الملل فراخوان داد و من از آن حمایت می‌کنم. من از خانم مریم رجوی حمایت می‌کنم و آرزو می‌کنم پیروزی خودتان را در ایران جشن بگیرید.

لارش ریسه

لارش ریسه نماینده‌ی پیشین پارلمان نروژ نسبت به ابعاد وسیع گردهمایی جهانی ایران آزاد و حمایت از مقاومت و مردم ایران گفت:

این کنفرانس بیش از ۵۰ هزار نقطه را به هم وصل کرد. سخنان پمپئو و نخست‌وزیر اسلوانیا که رئیس اتحادیه اروپا است، رژیم را عصبانی کرد. از سطح شرکت شخصیت‌های برجسته در کنفرانس شما. البته این واکنش‌ها طبیعی است که رژیم در قبال کانون‌های شورشی و دیگر کارهای شما رژیم بارز می‌کند. ما متعهد هستیم که از مقاومت حمایت کنیم و معتقدیم که این آزادی در ایران خیلی نزدیک است. رژیم سازمانه‌ای پوششی تشکیل می‌دهد؛ و می‌گوید ما مأمور نمی‌فرستیم ولی کسی از رژیم گول نمی‌خورد. هم‌چنین رئیس‌جمهور این رژیم جای درستی قرار نگرفته او باید در دادگاه لاهه و دادگاه جنایی جهانی قرار بگیرد. ما معتقدیم که این آزادی به‌زودی محقق خواهد شد. از خانم رجوی تشکر می‌کنم. حاضر حاضر حاضر![۶]

سخنرانان دیگر

در روز دوم گردهمایی جهانی ایران آزاد در بیستم تیرماه ۱۴۰۰، شخصیت‌هایی از کشورهای مختلف شرکت داشتند که سخنرانی کردند. این شخصیت‌ها عبارت بودند از: سید احمد غزالی نخست‌وزیر پیشین الجزایر، ریاض یاسین وزیر خارجه یمن در سال ۲۰۱۵، و سفیر کنونی یمن در فرانسه، اشرف ریفی وزیر دادگستری لبنان در سال ۲۰۱۶، دکتر سام عموش وزیر پیشین دولت و سفیر پیشین اردن در تهران، احمد فتفت وزیر کشور لبنان در سال ۲۰۰۶، ادموند اسپاهو رهبر فراکسیون حزب دمکراتیک و رئیس پارلمان آلبانی و وزیر پیشین جهانگردی آلبانی، ایلونا جبریا عضو کمیته روابط خارجی پارلمان آلبانی، نامیک کوپلیکو نماینده پیشین پارلمان آلبانی، کلویس بالیو نماینده پیشین پارلمان آلبانی، اوریولا پامپوری عضو هیأت رئیسه‌ی حزب دمکراتیک آلبانی، زاماسوازی دلامینی ماندلا از آفریقای جنوبی، عزام احمد رئیس فراکسیون الفتح در پارلمان فلسطین و معاون پیشین نخست وزیر، اود دو توئن بنیانگذار فروم زنان برای اقتصاد و جامعه، رانجانا کوماری مبارز حقوق زنان از هندوستان، سوزانا مدینا قاضی دادگاه عالی آرژانتین، والنتینا لسکای وزیر کار در سال ۲۰۰۴، و عضو رهبری حزب حاکم سوسیالیست آلبانی، دومینیک آتیاس رئیس فدراسیون کانون وکلای اروپا با ۸۰۰ هزار عضو، لورانس فلمان ریل‌یل رئیس کمیسیون امور قضایی پارلمان سوئیس، الس ون هوف رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس فدرال بلژیک، جیمز بزن نایب‌رئیس کمیته دفاع ملی پارلمان کانادا، کندیس برگن نماینده پارلمان کانادا و معاون رهبر اپوزیسیون، رابرت میچل نایب‌رئیس پارلمان استرالیا، جان پری وزیر پیشین از ایرلند، سناتور دمسماکر رئیس کمیسیون امور ایالتی در سنای بلژیک، لوییس لینه‌راموس نایب‌رئیس حزب مردم اروپا در شورای اروپا، اریک ابتز وزیر کار استرالیا در سال ۲۰۱۵، و رئیس کمیته امور خارجی سنا، آلخو ویدال کوادراس، رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت، حاتم السر علی وزیر پیشین بازرگانی و ترابری سودان، صابر رستم خانلی عضو کمیته روابط بین‌المللی پارلمان جمهوری آذربایجان از باکو، اعضاء شورای شهر مانز و مامیناس - معتمدین و همسایگان اشرف۳ -، محمد مقبل الحمیری نماینده پارلمان و وزیر پیشین یمن، فوزیه گلدره‌ای عضو مجلس نمایندگان افغانستان، احمد جارالله سردبیر روزنامه السیاسه کویت، ایهم سامرایی وزیر پیشین برق عراق، استراون استیونسون هماهنگ کننده کارزار تغییر در ایران، سر لشکر طارق مهدی عبد التواب رئیس ستاد پدافند هوایی مصر در سال ۲۰۰۵، الشخاری وزیر سابق صنایع و بازرگانی تونس، خدیجه الزومی عضو مجلس مستشاران مراکش، پائولو کازاکا از پرتقال، دبورا لی جیمز وزیر نیروی هوایی آمریکا در سال ۲۰۱۷، فرماندار گری لاک وزیر بازرگانی آمریکا در سال ۲۰۱۱، سناتور ژرار لونگه عضو سنای فرانسه و وزیر دفاع در سال ۲۰۱۲، ترزا ویلیرز نماینده‌ی پارلمان انگلستان و وزیر محیط‌‌ زیست در سال ۲۰۲۰، دیوید جونز نماینده‌ی پارلمان انگلستان و وزیر برگزیت در سال ۲۰۱۷، بارونس ورما عضو مجلس اعیان انگلستان و وزیر توسعه‌ی بین‌المللی در سال ۲۰۱۶، پاتریک کندی، لیندا چاوز مدیر پیشین روابط عمومی کاخ سفید آمریکا، سفیر رابرت جوزف معاون پیشین وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، سفیر میچل ریس مدیر پیشین سیاست‌گذاری وزارت‌خارجه‌ی آمریکا، سناتور جو دانلی از آمریکا، فرماندار بیل ریتر فرماندار ایالت کلرادو در سال ۲۰۱۱، فرماندار استیو بولاک فرماندار مونتانا تا ژانویه۲۰۲۱، و رئیس انجمن ملی فرمانداران آمریکا در سال ۲۰۱۹، فرماندار فیل بردسن فرماندار تنسی آمریکا در سال ۲۰۱۳، سفیر تیموتی براوس سفیر آمریکا در هلند در سال ۲۰۱۶، ترزا پیتون مدیر ارشد فن‌آوری اطلاعات کاخ‌سفید در سال ۲۰۰۸، دانا برزیل رئیس حزب دمکرات آمریکا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶، ژنرال جیمز جونز نخستین مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور اوباما، سناتور جوزف لیبرمن کاندیدای معاون ریاست‌جمهوری آمریکا، سناتور رابرت توریسلی از آمریکا، پیت سشنز عضو کنگره‌ی آمریکا، دکتر رائول روییز نماینده‌ی کنگره‌ی آمریکا، عضو کمیته‌ی انرژی و تجارت، نیکول مالیوتاکیس عضو کمیته‌ی امور خارجی کنگره‌ی آمریکا، ماریو دیاز بالارت عضو کمیته‌ی تخصیص بودجه کنگره‌ی آمریکا، انجی کریگ عضو کمیته‌ی انرژی و تجارت کنگره‌ی آمریکا، برد آشنایدر عضو کمیته‌ی امور خارجی کنگره آمریکا، تام امر عضو کمیته‌ی مالی کنگره‌ی آمریکا، فرنچ هیل نماینده‌ی کنگره‌ی آمریکا و عضو کمیته‌ی مالی، شیلا جکسون لی عضو کمیته قضایی، امنیت و بودجه مجلس نمایندگان آمریکا، برایان فیتزپاتریک عضو کمیته قضایی، امنیت و بودجه مجلس نمایندگان آمریکا، جودی چو، عضو کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان آمریکا، اسکات پری عضو کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، دان بیکن عضو کمیته‌ی قوای مسلح کنگره‌ی آمریکا، گاس بیلیراکیس عضو کمیته‌ی انرژی و تجارت کنگره‌ی آمریکا.[۶]

گردهمایی جهانی ایران آزاد - روز سوم

سومین روز اجلاس جهانی ایران آزاد ۲۰۲۱، به جنبش دادخواهی مردم ایران برای قربانیان قتل‌عام بیش از ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال۶۷ که بخش اعظم آن‌ها از مجاهدین بودند اختصاص داشت. در این اجلاس، علاوه بر تعدادی از نخست وزیران و وزیران کشورهای اروپایی و کانادا، مقامات ارتش آمریکا و شخصیت‌های سیاسی سرشناس و حامیان برجسته مقاومت شرکت داشتند و به سخنرانی پرداختند. در این برنامه هم‌چنین تعدادی از شاهدان قتل‌عام ۶۷ در مورد جنایات ابراهیم رئیسی در زندان‌های رژیم، گواهی دادند.

مریم رجوی

مریم رجوی در میان گلزار شهدای مجاهدین خلق

مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده‌ی مقاومت در بخشی از سخنرانی خود در این گردهمایی ضمن ادای احترام به اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷، و فراخوان به محاکمه بین‌المللی خامنه‌ای، رئیسی و اژه‌ای به جرم جنایت علیه بشریت، گفت:

دوستان عزیز: در این گردهمایی، که هم‌زمان یادواره سر‌به‌داران سال۶۷ هم هست، حضور شما دوستان بزرگ و ارجمند مقاومت برای مردم ما به‌ویژه خانواده‌های شهیدان مایه پشت‌گرمی است. وقتی در تمام جهان گوش‌ها با برچسب تروریستی به صدای مظلومیت آن‌ها بسته بود، شما و صدای وجدان شما، مرداب سکوت را شکست. شما مبتکران سیاست درخشانی بر سر مسأله ایران هستید که سمت صحیح تاریخ را نشان داده است. شما بودید که بارها گفتید در این رژیم وحشی دنبال میانه‌رو گشتن توهم و سراب است. و حالا که خامنه‌ای یک جلاد را رئیس‌جمهور خود کرده، همه به آن‌چه شما گفتید اذعان می‌کنند. بله شما حقیقت را گفتید. زمان می‌گذرد و حقانیت مواضع شما درباره مجاهدین و مقاومت ایران و جایگزین دمکراتیک به اثبات می‌رسد. گماردن جلاد ۶۷ در منصب ریاست‌جمهوری ولایت فقیه؛ از نظر رابطه مردم ایران با این رژیم، تجلی دوران سرنگونی است، از نظر تاریخی حکومتی که پایه‌هایش بر دریای خون مجاهدین بنا شده، محصول خُلّص تاریخچه ۴۲ ساله خود را در یک جلاد خونخوار ظاهر کرده است؛ و از نظر سیاسی، نقطه پایان توهمات مربوط به میانه‌روی رژیم و نقطه شکست سیاست مماشات دولت‌های غرب با فاشیسم دینی است...[۷]

اینگرید بتانکور

اینگرید بتانکور

اینگرید بتانکور کاندیدای پیشین ریاست جمهوری کلمبیا در بخشی از سخنرانی خود در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

با دیدن خانم رجوی و عزم جزمش تکان خوردم. با تفاوتی که به یقین این بانو وجود دارد با کسی که گزینش شده برای رئیس‌جمهور ایران. در نظامی که زنان و اقلیت‌های مذهبی جایی ندارند. ابراهیم رئیسی در برابر خبرنگاران گفت باید از من به‌خاطر قتل‌عام تقدیر شود؛ و به آن افتخار می‌کنم. اما برخلاف آن مریم رجوی یک پیروزی دیگر را به دست‌آورد با محکومیت دیپلمات تروریست رژیم به نام اسدالله اسدی کسی که قصد داشت همه ما را بکشد. این دلیلی است که ما عشق می‌ورزیم به مقاومت ایران. پایان همین‌جاست. یک نام دارد و یک چهره. نامش نام تک‌تک شماست و چهره شماست. نامش مریم رجوی‌ است. شما یک ارتش هستید. شما با یونیفرم بودید در قرارگاه‌هایتان. شما تشنه عدالت و حقیقت هستید. فکر نمی‌کنم ما بتوانیم کارهایی بیشتر از شما بکنیم. ما می‌دانیم شما غیرقابل جایگزینی هستید. ضروری هستید برای بقای ایران. با عشقی که داریم و ایمانی که به پیروزی داریم می‌خواهیم در کنارتان بایستیم.

سناتسناتور رابرت توریسلی

سناتور توریسلی

سناتسناتور رابرت توریسلی از آمریکا در قسمتی از سخنرانی خود گفت:

من مطمئن هستم روزی در تهران جمع می‌شوید، اسامی شما را روی مجسمه‌ها بنویسند. به‌خاطر روحیه‌تان به‌خاطر فداکاری‌تان. در سال ۶۷ وقتی رژیم با مردمش در جنگ بود، تنها سازمانی که ایستاد و مقاومت کرد سازمان مجاهدین خلق بود. من خیلی خوشحالم از طرف دو حزب از شما حمایت می‌شود. ممکن است ما اختلافاتی داشته باشیم، ولی وقتی به پایان دادن به رژیم می‌رسد ما یک صدا داریم. سرنگونی رژیم کار ناتمام قرن بیستم است. همه کشورها باید متحد می‌شدند علیه آن. رژیم هر گونه انتخاب را از مردم گرفته است مردم ایران با نیامدن در برابر رژیم ایستادند. حالا قدم بعدی چی است؟ قتل‌عام سال ۶۷ که رئیسی در آن دست داشت؛ او را یک جنایتکار جنگی می‌کند که باید او را مورد حسابرسی قرار داد. بسیاری از سران جانی کشورها فکر می‌کردند به محاسبه کشیده نخواهند شد.

ما با شما می‌ایستیم و این پرونده باز و کار ناتمام قرن بیستم را باید تمام کرد.

شهردار رودی جولیانی

رودی جولیانی شهردار پیشین نیویورک در سخنرانی خود در این گردهمایی گفت:

کسانی که در اشرف هستید، احساس می‌کنم بخشی از خانواده شما هستم و برای شما تلاش می‌کنم. رئیسی فقط قتل‌عام کننده نیست بلکه همه قتل‌عام کننده است اما شناخته‌ترین رئیسی است که افتخار می‌کند به کشتاری که کرده است. خامنه‌ای رئیسی را انتخاب کرد تا جنبش را ارعاب کند اما نمی‌تواند چون مردم برخاسته‌اند. رژیم می‌فهمد اعتراضات را نمی‌تواند متوقف کند؛ و کشتاری که کردند از جمله اعدام‌های سال ۶۷، اعدام هنوز ادامه دارد. رژیم اعضا و هواداران مجاهدین را تحت تعقیب قرار می‌دهد، اما هواداران مجاهدین در ایران بنرهای مجاهدین و مریم رجوی را در شهرها نصب می‌کنند. شما خانم رجوی و جنبش زیبای شما قلب این جنبش مقاومت هستید. آن‌ها که می‌گفتند مجاهدین جایگاه مردمی ندارند چگونه می‌توانند این حرف را تکرار کنند. شما آلترناتیو مشروع هستید. حتی سران رژیم به آن اذعان کردند؛ و سال گذشته خامنه‌ای به این امر اذعان کرد. شما آینده را می‌سازید و جنبش‌تان ادامه دارد و این رژیم کارش تمام و سرنگون است. همان‌طور که سناتور توریسلی گفت شما از حمایت دو حزبی در آمریکا برخوردارید.

ماتئو رنتزی

ماتئو رنتزی

ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا در سال ۲۰۱۶، در سخنرانی خود به سیاست مماشات دولت‌های غربی در قبال نظام جمهوری اسلامی، اذعان به شکست کرد و گفت:

بسیار خوشحالم که نزد شما هستم. اکنون زمان بسیار تاریکی است که در این رژیم در ایران حاکم است و من مطمئن هستم در سال‌های آینده تغییرات زیادی به‌وقوع خواهد پیوست. من به‌عنوان عضوی از جی ۷ به جهان سفر کردم؛ و برای رسیدن به یک توافق علیه برنامه اتمی رژیم ایران و تنش‌هایی که ایجاد کرده اقدام کردم اما شکست خوردیم؛ چرا که نتوانستیم به تغییر در ایران برسیم. من اکنون این را به‌رسمیت می‌شناسم که بدون یک پیام روشن علیه حکومت و دیکتاتوری مذهبی در ایران امکان ندارد که بشود یک فصل جدیدی برای آزادی و ارزش‌ها در جهان بنویسیم. بنابراین تنها راهی که اتحادیه اروپا بتواند پیش برود این است که درس بگیرد از اشتباهات گذشته چرا که ما خیلی تلاش کردیم که به توافق برسیم و از هیچ چیز کوتاهی نکردیم ولی غیرممکن بود. من می‌خواهم به شما مبارزین و جنگجویان برای آزادی ایران که به ما گفتید که این غیرممکن است، و این کار را نکنید، و نمی‌توانید به نتیجه برسید ولی ما تلاش کردیم و شکست خوردیم.

فردریک راینفلت

فردریک راینفلت نخست وزیر سوئد از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴، در سخنرانی خود گفت:

سلام بر همه شما در اجلاس سالانه ایران آزاد. مستبدین، افرادی با قدرت مطلقه همیشه از توده‌های مردم خود می‌ترسند. آن‌ها همیشه مردم خود را کنترل می‌کنند. ما دیده‌ایم که آن‌ها می‌خواهند خود را دمکراتیک‌تر نشان دهند. بنابراین، ما تلاش برای ارائه انتخابات را می‌بینیم، چون آن‌ها می‌خواهند طوری به‌نظر برسند که حمایت مردم خود را دارند اما مردم باور نمی‌کنند. آن‌چه آن‌ها انجام می‌دهند تقلب در انتخابات است. ما این را در ایران هم دیده‌ایم. همه را رد صلاحیت کردند. این یک انتخابات آزاد نیست. این سلطنت قدرت مطلقه است. این باید تغییر کند. بنابراین، کار شما بسیار مهم است. من به موفقیت آرمان شما امیدوارم و امیدوارم که در سال دیگر با شرایط بهتری دیدار کنیم.

اندا کنی

اندا کنی نخست‌ وزیر ایرلند در سال ۲۰۱۷، نیز در سخنرانی خود از مردم ایران حمایت کرد و گفت:

می‌دانم در ایران مردم را سرکوب می‌کنند؛ و به‌طور خودسرانه تظاهر کنندگان را دستگیر می‌کنند؛ و زنان را و اقلیت‌های قومی و مذهبی را شکنجه می‌کنند. به‌طور سیستماتیک شکنجه و اعدام در زندان‌ها جریان دارد. هم‌چنین نقض حقوق‌بشر توسط سران این رژیم به‌طور سیستماتیک جریان دارد و قتل‌عام زندانیان در سال۶۷. سازمان ملل باید بیشتر کار کند. اتحادیه اروپا هم باید بیشتر کار کند در مورد قتل‌عام ۶۷. باید این موضوع روشن شود. ناپدیدسازی‌ها باید در ایران پیگیری شود. شخصی که توسط ولی‌فقیه به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شده به‌معنای ادامه دادن رنج مردم ایران است. مردم ایران هم مبارزه طولانی داشتند؛ و شایسته این هستند که به خواسته‌هایشان برسند. ما در کنار مردم ایران ایستاده‌ایم.

کارلو لوتارکی

کارلو لوتارکی نخست وزیر ایتالیا در سال ۲۰۱۸، و رئیس پیشین صندوق بین‌المللی پول در سخنرانی خود گفت:

بسیار دردناک است که مردم ایران الآن در این شرایط سخت قرار دارند. وضعیت اقتصادی خود بخودی به اینجا نرسیده بلکه به‌خاطر سیاست‌های مخرب رژیم این شرایط پیش آمده است. تأکید می‌کنم که به‌خاطر این‌که آخوندها حاکم هستند ایران به عقب رفته است. آزادی کارگران و سندیکاها وجود ندارد در بین جوانان بیکاری خیلی زیادی است. اقتصاد ایران به‌خاطر سوء‌مدیریت حکومت رنج می‌برد که البته این عقب افتادن نه به‌خاطر تحریم‌ها، بلکه به‌خاطر وضعیت سیاسی این حاکمیت است.

سپس گی ور هوفستاد نخست وزیر پیشین بلژیک و پتره رومن نخست وزیر پیشین رومانی در این گردهمایی سخنرانی کردند.

جوزف لیبرمن

جوزف لیبرمن

سناتور جوزف لیبرمن کاندیدای پیشین ریاست‌جمهوری آمریکا در بخشی از سخنرانی خود ضمن حمایت از مردم و مقاومت ایران، گفت:

خانم رجوی رهبر بزرگ به شما سلام می‌رسانم. به دوستان اشرف ۳ و قهرمانان مقاومت در داخل کشور. عاملی که بتواند به وحشی‌گری‌های این رژیم پایان دهد. به تروریسم و موشکی و خودکامگی‌های اتمی رژیم پایان دهد فقط مقاومت است و انقلاب. این رژیم در ریشه فاسد است. مردم ایران با جسارت به خیابان‌ها می‌آیند. در انتخابات تقلبی اخیر هم با نیامدنشان صدای خودشان را رساندند. انتخاباتی که رئیسی را بیرون آورد. کسی که باید محاکمه شود نه رئیس‌جمهور. در روزهای قبل از انتخابات یک آخوندی در نماز جمعه به مردم می‌گفت اگر رأی ندهید به نفع مجاهدین رأی داده‌اید. با همین استدلال می‌توان گفت اکثریت مردم به نفع مجاهدین رأی دادند. این سازمان افشاکننده برنامه اتمی رژیم بوده است. افشاگر تروریسم و جنایت‌های این رژیم. این سازمان و رهبرش خانم رجوی هرگز دنبال قدرت نبوده است. دنبال اصول و ارزش‌های انسانی است. نگاه کنید به طرح ده ماده‌ای خانم رجوی که جهان‌شمول‌ترین ارزش‌های انسانی را نمایندگی می‌کند. مدره‌ای در ایران وجود ندارد. این حاکمان وحشی با انتصاب رئیسی نشان دادند که این بازی تمام شده است. مردم ایران هم در شعارهایشان گفتند دیگه تمام ماجرا. مردم ایران نشان دادند تنها راه تغییر رژیم است.

سپس سفیر رابرت جوزف معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا و قاضی مایکل موکیزی وزیر پیشین دادگستری آمریکا سخنرانی کردند.

لویی فری

لویی فری رئیس پیشین اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) نیز در بخشی از سخنان خود در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

افتخاری است که دوباره با شما هستم در یک گردهمایی مهم و در زمانی حساس. خانم رجوی دوباره به شما تبریک می گویم به‌خاطر شجاعتتان و رهبریتان و استقامتتان و به همه همکارانتان که مبارزه می‌کنند در نبردی که سر انجام به پیروزی منجر خواهد شد؛ و برای همه ما الهام‌بخش است. جهان با مسایل خیلی زیادی به‌خاطر کرونا مواجه شده است که بی‌سابقه بود؛ و نتیجه این پاندمی در ایران این را برجسته می‌کند که چقدر این رژیم بی‌کفایت است. ده‌ها هزار تن از ایرانیان رفتند ارمنستان واکسن بزنند کشوری که جمعیتش خیلی کمتر از ایران است. روی کار آمدن رئیسی به یک متهم ثبت شده است در جنایات جنگی و هم‌چنین جنایت علیه بشریت و مردم ایران و ضرورت حسابرسی که خانم رجوی درباره آن صحبت کرد و باید به آن پرداخته شود. ما هم‌چنین درود می‌فرستیم به شجاعت نخست‌وزیر اسلوونی که در این اجلاس سخنرانی کرد؛ و خواهان همین حسابرسی شد.

جان بولتون

جان بولتون نیز در سخنرانی خود گفت:

همان‌طور که مطلع هستید، جهان هم در مورد انتخابات اخیر صحبت می‌کند. واضح است که این انتخابات نه آزاد بود و نه عادلانه. من فکر می‌کنم که یک خبر خوب از این انتخابات این است که رئیسی مانند روحانی و ظریف چهره خندان رژیم نخواهد بود. من فکر می‌کنم او دقیقاً منعکس‌کننده مقاصدی است که ملایان تهران می‌خواهند انجام بدهند. من فکر می‌کنم که انتخاب رئیسی ثابت می‌کند که امتیاز دادن به رژیم باعث تغییر رفتار آن نخواهد شد. توافق اتمی همان‌طور که همه ما می‌دانیم، در حقیقت یک بازدارنده برای ملایان در تلاششان جهت دستیابی به سلاح اتمی نبود، بلکه یک مشوق بود که از آن بهره بردند. در سال ۲۰۱۵، آن‌ها متعهد می‌شوند که در ازای رهایی از تحریم‌ها برنامه سلاح‌های هسته‌یی را متوقف کنند. و سپس هنگامی که پول‌ها آزاد می‌شود، هنگامی که تجارت از سر گرفته می‌شود، زمانی که رژیم از مزایای حذف تحریم‌ها بهره‌مند می‌شود، کار بر روی برنامه هسته‌ای به‌سادگی ادامه خواهد یافت. این ریل کار رژیم‌هایی مانند ایران مانند کره شمالی است. نقش ایالات متحده در حمایت از اپوزیسیون مشروع است. و سیاست اعلام شده ما، هدف اعلام شده ما، باید سرنگونی رژیم آخوندها و جایگزینی آن با دولت منتخب مردم ایران باشد.

سفیر مارک گینزبرگ سفیر پیشین آمریکا در مراکش نیز در این گردهمایی سخنرانی کرد.

گری کاسپاروف

گری کاسپاروف

گری کاسپاروف قهرمان پیشین شطرنج جهان ضمن حمایت و هم‌دردی با مردم ایران، گفت:

من با مردم ایران که امروز زیر یوغ یک رژیم وحشی بشر می‌برند؛ و با ایرانیانی که در همه جا با خاطرات تاریک سرکوب و قتل زندگی می‌کنند، همدرد هستم. آن‌چه در ایران بر سر کسانی که این‌چنین فکر می‌کنند نازل شد در سال ۱۹۸۸ رخ داد. در سال ۱۹۸۸ سی‌هزار زندانی سیاسی در ایران به‌قتل رسیدند. ۳۳ سال بعد، هنوز هیچ عدالتی برای قربانیان و خانواده‌های آن‌ها وجود ندارد. چه‌گونه جهان آزاد، دنیای دموکراسی‌هایی که ظاهراً برای زندگی آحاد بشر ارزش قائل هستند، با یک رژیم قاتل مذاکره می‌کند؟ چگونه رهبران کشورهایی مانند ایالات متحده، که غالباً در مورد اهمیت حقوق‌بشر صحبت می‌کنند، می‌توانند در پشت میز رئیسی بنشینند که نقش وی در کشتار سال ۱۹۸۸ کاملاً مشخص است؟ ایالات متحده با مذاکره با رهبران ایران در وین یک اشتباه وحشتناک را تکرار می‌کند. این مذاکرات اتلاف وقت برای همه به جز حاکمان بی‌رحم ایران است که از آن بهره‌مند می‌شوند. با دادن آن‌چه رژیم‌های بی‌رحم می‌خواهند به آن‌ها، نمی‌توان به این هدف رسید. دیکتاتوری‌ها به خودی خود به دموکراسی تبدیل نمی‌شوند. جامعه بین‌المللی باید حداکثر فشار را بر رژیم ایران وارد کند تا رهبران آن را منزوی سازد و از کسانی که برای دموکراسی و حقوق‌بشر در ایران می‌جنگند حمایت کند. هر کاری کمتر از این، فراموش کردن جنایات گذشته، نادیده گرفتن جنایات حاضر و امکان‌پذیر ساختن جنایات آینده است.

راما یاد

راما یاد

راما یاد وزیر حقوق بشر فرانسه در سال ۲۰۰۷، در بخشی از سخنرانی خود در گردهمایی جهانی ایران آزاد گفت:

یک ر‌ئیس جمهور انتصابی جایگزین یک رئیس‌جمهور انتصابی دیگر شده. من فکر می‌کنم جامعه بین‌المللی در رابطه با ایران ناآگاه نیست. کاملاً از نقض حقوق‌بشر مطلع است. و همه چیز را در مورد قتل‌عام ۶۷ می‌داند. عفو بین‌الملل همه چیز را گفته. شما باید از کریدورهای نمایشگاه اشرف ۳ عبور کنید تا چهره‌های مصمم بنیانگذاران مجاهدین و نگاه رجوی‌ها را بنگرید، سپس در مقابل تصاویر صدها جوان، زنان و ورزشکارانی که توسط رژیم اعدام شده‌اند، سر شما گیج می‌رود. ما هم‌چنین باید بهای زیادی را که این مبارزان راه آزادی پرداخته‌اند درک کنیم. این اشرف ۳ است، محل خاطره و امید. گواه زنده‌ای از این‌که سرکوب چیست و ایمان به آینده چیست. زمان بی‌عملی در دوران افراطی‌گری و استبداد دینی نیست. بنابراین زمان آن فرا رسیده که جامعه بین‌المللی موضعی قاطع در قبال نقض فاحش حقوق‌بشر در ایران به‌ویژه آمار بالای اعدام‌ها اتخاذ کند. شمایان در این‌جا وجدان‌های بیدار انسانی دارید، شما سکوت را شکسته‌اید؛ و شما بی‌تفاوتی را کنار زده‌اید. شما به کلمه عدالت اعتلا بخشیده‌اید. این یک جهش خارق‌العاده‌ ایمان است که از شما هر روز ساطع می‌شود...[۷]

افشاگری شماری از زندانیان سیاسی

در این بخش از گردهمایی جهانی ایارن آزاد، شماری از زندانیان سیاسی سابق در نظام جمهوری اسلامی سخنرانی کردند.

متین کریم

من خاطراتم از زندان را در کتابی به نام نبردی برای همه نوشته‌ام. دوبار در اردیبهشت ۱۳۶۰، و فروردین ۱۳۶۲، دستگیر شدم. فقط می‌خواهم به گوشه‌یی از اعمال رئیسی جنایتکار اشاره کنم. روز ۸ا ردیبهشت ۶۰ در شهر کرج هنگام توزیع تراکت دستگیر شدم و همراه چند نفر به دادستانی کرج بردند. از ما خواستند تعهد بدهیم از مجاهدین حمایت نکنیم. وقتی مقاومت را دیدند ما را زیر مشت و لگد و فحاشی قرار دادند. وقتی حریف ما نشدند؛ و ما هم‌چنان شعار می‌دادیم ما را پیش رئیسی بردند. وقتی مقاومت ما را دیدند گفت این‌ها را به اصطبل ببرید. در اصطبل که حدود ۱۰۰ نفر بودند که از سرما می‌لرزیدیم. یک شب دیگر گله‌ای از پاسدارها به سرکردگی رئیسی به زندان آمدند و گفتند حکم شما اعدام است و اگر ابراز ندامت نکنید اعدام می‌شوید. وقتی مقاومت ما را دیدند رگبار بستند و صحنه اعدام مصنوعی ایجاد کردند. اما وقتی مقاومت ما را دیدند ما را آزاد کردند. حکم فروش نشریه برای نشریه مجاهد اعدام بود، رئیسی تلاش داشت مرا از زندان اوین به زندان کرج منتقل کند تا انتقام بگیرد. او دنبال انتقال هواداران مجاهدین از سایر زندان‌ها به کرج بود تا آن‌ها را اعدام کند. من به رئیسی می گویم ای جلاد تو تمام مرزهای ضدبشری را درنوردیدی اما من می‌گویم در هرحال نظام ولایت فقیه را سرنگون می‌کنیم. من نیز هم‌چون دیگر اعضای ارتش آزادی با الهام از می‌توان و باید خواهر مریم عزیزم برای آزادی ایران از چنگ شما دژخیمان خون‌خوار آدم‌خوار می‌گویم حاضر حاضر حاضر...

ماجد کریم

من ماجد کریم هستم همان‌طور که خواهرم متین گفت در کرج عکس‌های برادر مسعود و محمد آقا در شهر کرج همه جا چسبیده شده بود. به‌جرأت می‌گویم که ۹۵ درصد از هواداران مجاهدین در کرج شهید شدند. در اردیبهشت ۶۰ با دستگیری ۱۰۰ دختر هوادار ما به‌عنوان خانواده آن‌ها رفته بودیم. یک پاسدار لمپن با فحاشی به خانواده‌ها گفت من مسئول این کار هستم هر کاری که بخواهیم با دختران‌تان می‌کنیم. ما فکر نمی‌کردیم که او رئیسی باشد گفتیم می‌خواهیم با رئیسی صحبت کنیم و او گفت من خودم هستم. بهترین دوستم رضا منگولی زیر شکنجه در سال ۶۰ شهید شد او گفته بود که خط سازمان درست‌ترین خط است او به عهد خودش وفا کرد و الآن هزاران رضا منگولی در کرج داریم. من هم همراه با دیگر مجاهدین همراه با مؤسسان پنجم ارتش آزادیبخش ملی ایران با همراهی کانون‌های شورشی ایران را آزاد می‌کنیم و برای همین زنده هستم و نفس می‌کشم و حاضر حاضر می‌گویم.

محمد فرمانی

در عصر سی خرداد ۶۰ در کرج دستگیر شدم و ابتدا ما را به اصطبل باغ جهانبانی بردند که توسط سپاه به زندان تبدیل شده بود. در چند روزی که در آن‌جا بودم، من و بقیه را طی دو نوبت برای اعدام مصنوعی بردند. هنگام انتقال ما به یکی دیگر از زندان‌های کرج، یک جوان ریشو بود و در انتقال خیلی فعال بود. پرسیدم کیست گفتند این رئیسی دادستان کرج است. رئیسی آن موقع در مقام دادستانی از یک‌سو در دستگیری و سرکوب زندانیان نقش داشت؛ و از سوی دیگر با پرونده‌سازی جعلی حبس های طولانی و اعدام برای زندانیان ترتیب می‌داد. هنگامی که در زندان کانون بودم شاهد اعدام تعداد زیادی از زندانیان بودم از جمله معلمان قهرمان مینا و احد سرافرازی و دانش‌آموز شجاع محمود قارداش و تعداد دیگر از زندانیان که اسمشان را به یاد ندارم؛ و جا دارد یاد دکتر فرزین نصرتی موسی کریمخواه و حسن قهرمانی و کیانوش نوروزی که در قتل‌عام ۶۷ به شهادت رسیدند را گرامی بداریم.

صالح کهندل

صالح کهندل

با سلام و درود به برادر مسعود و خواهر مریم. و سلام به کانون‌های شورشی که این روزها روح خمینی را به آتش کشیدند.

من صالح کهندل هستم که ۱۲سال در زندان‌های اوین و گوهردشت و تبریز بودم.

در این مدت افتخار داشتم که با شهیدان بزرگی مثل علی صارمی و ده‌ها قهرمان دیگر که شهادت را بر ذلت ترجیح دادند هم بند بودم.

مجاهد شهید محسن دگمه‌چی هنگامی که نفس‌های آخر زندگی‌اش را می‌کشید گفت اگر روزی به خواهر مریم و برادر مسعود رسیدی پیام من را برسان و بگو من با عشق شما تسلیم نمی‌شوم. کسی که با آقای صارمی هم بند بود گفت زمانی که حکم اعدامش را وقتی به او ابلاغ کردند گفت در راه خواهر مریم و برادر مسعود هر چه به من برسد افتخار است. وقتی بازجو به عبدالرضا رجبی که مهره‌های کمرش آسیب دیده بود گفت کمرت شکسته دیگر کاری نمی‌توانی بکنی، گفت اگر فقط انگشت اشاره‌ام کار کند باز هم به قلب شما شلیک می‌کنم. به یاد ندارم یک زندانی عادی یا سیاسی در کنار مجاهدین باشد اما تحت تاثیر آنان نباشد. به همین علت زندانبانان از مقاومت و اثرگذاری مجاهدین خسته شدند. بازجو به یکی از زندانیان عادی گفته بود اگر تمام شهر معتاد شوند برای ما به اندازه یک زندانی مجاهد خطرناک نیست و هزینه ندارد. خواهر مریم همیشه دلم برای کسانی می‌سوخت که شما را ندیدند. وقتی به ریشه مقاومت در خودم و بقیه زندانیان سیاسی دقت کردم، دیدم ریشه‌اش در عشق به خواهر مریم و برادر مسعود است. به جوانان میهنم می‌گویم یگانه راه نجات آتش زدن هر اندیشه است که بوی خمینی می‌دهد. پس تمام توان‌تان را جمع کنید برای سرنگونی. به خامنه‌ای می‌گویم همین روزها همین جوانان و مقاومت‌کنندگان به سراغت می‌آیند؛ و بند از بندت می‌گسلند.[۷]

سخنرانی شخصیت‌های دیگر

در این بخش از اجلاس بزرگ مقاومت، برخی دیگر از شخصیت‌های خارجی و ایرانی سخنرانی کردند که عبارت بودند از:

جان برد وزیر خارجه کانادا (۲۰۱۵)، تونی کلمنت وزیر خزانه‌داری کانادا (۲۰۱۵)، وزیر صنایع (۲۰۱۱)، جودی اسگرو وزیر مهاجرت کانادا (۲۰۰۵)، وین ایستر وزیر پیشین دردولت کانادا، لوسیندا کریتون وزیر امور اروپایی ایرلند (۲۰۱۳)، کورین لوپز وزیر پیشین محیط‌زیست فرانسه، آنا بونفریسکو عضو کمیسیون خارجه پارلمان اروپا از ایتالیا، اد ملکرت نماینده ویژه ملل متحد در عراق در سال ۲۰۱۱، اودرونیوس آزوبالیس وزیر خارجه لیتوانی (۲۰۱۲)، مینی کودلی وزیر دفاع آلبانی (۲۰۱۷)، ادوارد کوکان وزیر خارجه اسلوواکی (۲۰۰۶)، تیمو یوهانی سوینی معاون نخست‌وزیر فنلاند (۲۰۱۷)، تریتان شهو، وزیر پیشین خارجه آلبانی، لرد هنری بلینکهام وزیر پیشین امور خارجه و امور آفریقا، الکساندر ووندرا معاون نخست‌وزیر جمهوری چک (۲۰۰۹)، ژیلبر میتران رئیس فرانس‌لیبرته (بنیاد دانیل میتران)، ریچارد کالیسر وزیر کشور لهستان (۲۰۰۵)، زینت میرهاشمی - سردبیر نبرد خلق، عضو کمیته مرکزی سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران،لینکن بلومفیلد معاون پیشین وزارت‌خارجه آمریکا، ترزا پیتون متخصص امنیت سایبری و مدیر ارشد فن‌آوری در کاخ‌سفید (۲۰۰۸)، کاک بابا شیخ دبیرکل سازمان خبات کردستان ایران، کلایدا جوشا وزیر پیشین امور اروپایی آلبانی، ژنرال جک کین معاون پیشین ستاد نیروی زمینی ارتش آمریکا، ارتشبد جیمز کانوی فرمانده پیشین نیروی تفنگداران دریایی آمریکا، میهال کامینسکی نایب‌رئیس مجلس سنای لهستان، فرانسیس تاونزند، مشاور رئیس‌جمهور آمریکا (۲۰۰۸)، ژنرال چاک والد جانشین پیشین فرمانده نیروهای آمریکا در اروپا،سناتور سابق مری لندریو، سفیر نِیتان سِیلز هماهنگ‌کننده مبارزه با تروریسم در آمریکا (۲۰۲۱)، سناتور هری رید رهبر اکثریت دموکرات در سنای آمریکا (۲۰۱۵)، ماریو دیاز بالارت عضو کمیته تخصیص بودجه کنگره آمریکا، آرش نیکزاد از جامعه جوانان شمال آلمان، سناتور جان بوزمن عضو سنای آمریکا، پروفسور کاظم کازرونیان رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه کانتیکت در آمریکا، فرزانه حسینی، وکیل، ویدا نیک طالعان از جامعه زنان شمال آلمان، عزیز الله فولادوند، جامعه‌شناس و اسلام شناس و دکتر حنیفه خیری مدیر مؤسسه تحقیقات سوئد، اوفه البک وزیر فرهنگ دانمارک در سال ۲۰۱۲ و عضو کمیته‌ی خارجی پارلمان، سناتور میهال کامینسکی نایب‌رئیس مجلس سنای لهستان،رابرت میچل نایب‌رئیس پارلمان استرالیا، کندیس برگن نماینده‌ی پارلمان کانادا و نایب‌رئیس حزب محافظه‌کار، سناتور لوچو مالان عضو کمیسیون خارجی سنای ایتالیا، سناتور مارک دمسماکر رئیس کمیسیون امور ایالتی در سنای بلژیک،تریتان شهو وزیر خارجه‌ی پیشین آلبانی، میمی کودلی وزیر دفاع آلبانی (۲۰۱۷) و نایب‌رئیس مجمع پارلمانی ناتو و رئیس کمیته‌یٴ امور خارجی پارلمان آلبانی، کلایدا جوشا وزیر امور اروپایی آلبانی (۲۰۱۷) و از رهبری جنبش سوسیالیست،ادموند اسپاهو رهبر فراکسیون حزب دمکراتیک در پارلمان آلبانی و وزیر پیشین جهانگردی، والنتینا لسکای وزیر کار و امور اجتماعی آلبانی (۲۰۰۴)، و عضو رهبری حزب حاکم سوسیالیست و نایب‌رئیس شورای اروپا (۲۰۱۷)، دکتر احمد فتفت وزیر کشور لبنان (۲۰۰۶)، و بسیاری از شخصبت‌های دیگر.[۷]

بازدید مریم رجوی از نماد خاوران

بازدید خانم مریم رجوی از یادواره قتل‌عام شدگان سال ۱۳۶۷، و فراخوان به محاکمه بین‌المللی خامنه‌ای، رئیسی و اژه‌ای به جرم نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت.[۷]

بازدید مریم رجوی از نماد گلزار خاوران

منابع: