ایران‌پدیا:خودآموز (تغییرمسیر)

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ایران‌پدیا به ما این امکان را می‌دهد که هر گاه یک بازدید کننده به یک صفحهٔ خاص از ایران‌پدیا رسید، به طور اتوماتیک به صفحهٔ دیگری ارجاع شود، که این قابلیت را «تغییرمسیر» می‌نامیم. به عنوان نمونه، کابرانی که به صفحهٔ حقوق بروند، به طور اتوماتیک به صفحهٔ علم حقوق فرستاده می‌شوند.

موارد استفادهٔ صحیح از تغییرمسیر متعددند. از آن جمله:

 1. از فرم مخفف یک کلمه به فرم گسترده آن. مانند این که کاربران را از صفحهٔ نزاجا به صفحهٔ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ارجاع بدهیم.
 2. از کلمه‌ای با اشتباه املایی متداول به نگارش صحیح آن کلمه. مثلاً کاربران را از صفحهٔ آلبرت انیشتین به صفحهٔ آلبرت اینشتین ارجاع بدهم.
 3. از نام ناقص به کامل. نظیر آن که کاربران را از صفحهٔ اینشتین به صفحهٔ آلبرت اینشتین بفرستیم.
 4. از کلمات مترادف به صفحه‌ای که آن‌ها را توضیح داده‌است. مثلا از صفحهٔ چت به صفحهٔ گفت‌وگوی اینترنتی تغییرمسیر ایجاد کنیم.
 5. از نام‌های علمی به نام‌های متداول (یا برعکس). مثلا از صفحهٔ اکسید دوتریم به صفحهٔ آب سنگین ارتباط ایجاد کنیم.

مهم‌ترین فایده‌ای که از وجود تغییرمسیرها در ایران‌پدیا حاصل می‌شود موفقیت بیشتر جست‌وجوها در ایران‌پدیا است. به‌عنوان نمونه، در مواردی که فرم‌های مختلف نگارشی یک کلمه همگی به یک صفحه ارجاع شوند، یک کاربر با جست‌وجوی هر کدام از این کلمات، به صفحهٔ کاملی حاوی محتوای آن‌ها خواهد رسید.

همچنین صفحات تغییرمسیر از ایجاد مقالات جدید با محتوای مشابه مقالات موجود جلوگیری می‌کند.

نحوه ایجاد یک تغییرمسیر

اگر می‌خواهید صفحهٔ ۱ کاربر را به صورت خودکار به صفحهٔ ۲ ارجاع بدهد، باید عبارتی مانند زیر را در ابتدای صفحهٔ ۱ قرار دهید:

#REDIRECT [[اسم صفحهٔ ۲]]

در ایران‌پدیا امکان استفاده از فرمان فارسی نیز وجود دارد، به این شکل:

#تغییرمسیر [[اسم صفحهٔ ۲]]

توجه به این نکته ضروری است که مابین کاراکتر # و آنچه پس‌از آن نوشته می‌شود، نباید فاصله باشد.

Yes check.svg . #تغییرمسیر [[]]

Х . # تغییرمسیر [[]]

چه وقت یک تغییرمسیر را باید حذف کنیم

تغییرمسیرهایی که به هر طریق با ضوابط و راهبرهای ایران‌پدیا در تناقض باشند، یا خصوصیت‌های زیر را داشته باشند، باید حذف گردند:

 1. تغییرمسیرهایی که عنوان تغییرمسیر شامل کلمات صفحهٔ هدف باشد و طولانی‌تر باشد و در موتورهای جستجو یافتن عبارت هدف سریع‌تر ممکن باشد. به عنوان مثال تغییرمسیر از [[مقاله جدید]] به [[مقاله]] که اگر کاربر عبارت مقاله را در موتورهای جستجو وارد کند سریع‌تر به نتیجه می‌رسد تا مقاله جدید.
 2. باعث سردرگمی خواننده شوند. به عنوان نمونه تغییرمسیر از حقوق به کارمزد باعث گمراهی عدهٔ زیادی از کاربران می‌شود که توقع داشته‌اند صفحهٔ منبع اصلی اطلاعات راجع به رشتهٔ دانشگاهی حقوق یا علم حقوق را به آن‌ها بدهد. (در صورتی که اهمیت صفحات مختلفی که حقوق می‌تواند به آن‌ها ارجاع کند، در یک سطح باشد، یا نتوان یکی از آن‌ها را به عنوان گزینه اصلی فرض کرد، بهتر است حقوق به صفحهٔ حقوق (ابهام‌زدایی) ارجاع شود)
 3. باعث توهین به یک شخص، یا گروهی از اشخاص بشوند. مثلاً ساختن صفحهٔ [[جنایتکار کثیف]] که تنها حاوی یک تغییرمسیر به صفحه آدولف هیتلر شود، پذیرفتنی نیست، و این تغییرمسیر باید حذف گردد.
 4. تغییرمسیری که تبلیغاتی یا اسپم باشد.
 5. تغییرمسیرهایی که بی‌معنی هستند مثلاً تغییرمسیر [[سیب]] به [[پرتقال]]
 6. تغییرمسیر میان دو فضای نام از فضای نام مقاله به سایر فضاهای نام مانند کاربر، ایران‌پدیا، خطا است و باید حذف شود.
 7. تغییرمسیرها برای عنوان‌های جدید، مبهم، اشتباه تایپی، اشتباهات املائی که به نظر می‌رسد نامحتمل هستند و مفید نیستند باید حذف شوند.
 8. مفهومی که مناسب دانشنامه باشد را ارائه نکند. مثال آن عبارت است از تغییرمسیر از صفحهٔ [[عاقبت زندگی من و شما]] به صفحهٔ [[جهنم]].
 9. تغییرمسیر به صفحه‌ای که وجود ندارد. مثلاً تغییرمسیر از صفحهٔ یو ان به صفحهٔ سازمان ملل متحد در شرایطی که صفحهٔ دوم هنوز ایجاد نشده باشذ. (تبصره: اگر صفحهٔ سومی در رابطه با همان موضوع وجود دارد که می‌توان تغییرمسیر را به سمت آن هدایت کرد، به جای حذف تغییرمسیر، آن را به طرف صفحهٔ سوم نشانه‌گیری کنید)

بی‌طرفی تغییرمسیر

برای تغییرمسیرها باید ایران‌پدیا:قواعد نام‌گذاری رعایت شود و به علت مخفی بودن آنها از دید خوانندگان آزادی بیشتری در انتخاب آنها وجود دارد. بی‌طرف نبودن عنوان تغییرمسیر دلیل کافی برای حذف آن نیست. در بسیاری از موارد عنوان‌های غیر بی‌طرف ولی اثبات‌پذیر باید به یک عنوان بی‌طرف تغییرمسیر یابند که مرتبط با آن عنوان باشد.

در انتها اگر تغییرمسیری جانبدارانه باشد و در جستجو به کاربرها کمک نکند باید برای حذف پیشنهاد گردد و ممکن است دلیل حذف عنوان تهاجمی یا حمله‌ای یا تحقیرآمیز باشند.

در هر صورتی که تغییرمسیر در منابع معتبر متعدد اصلی استفاده شده باشد، باید حتماً بماند حتی اگر بی‌طرف نباشد چون به جستجوی راحت‌تر در مورد آن مقاله کمک می‌کند.


تغییرمسیرهایی که نباید آن‌ها را حذف یا اصلاح کرد

اگر صرف وجود داشتن تغییرمسیر باعث شود که جست‌وجوهای کاربران با نتایج موفق بیشتری همراه باشد، بدون دلیل کافی نباید اقدام به حذف آن تغییرمسیر نمود.

هم‌چنین، اگر صفحهٔ مربوط به عبارتی که معانی متعدد دارد، به یک صفحهٔ ابهام‌زدایی تغییرمسیر می‌دهد، سعی نکنید که این تغییرمسیر را به سمت «یکی» از این معانی «اصلاح» کنید! صفحات ابهام‌زدایی برای این ایجاد شده‌اند که در شرایط فوق کاربر بتواند به صفحهٔ درست برود. حتی اگر تعدادی از کاربران مجبور باشند یک کلیک اضافه برای رسیدن به صفحهٔ مورد نظر خود بکنند، بار کاری ناشی از این امر برای سرورهای ایران‌پدیا هزاران بار کمتر از بار کاری وارد شده به سرور در زمانی است که شما این صفحه را اصلاح می‌کنید.

ارجاع به خود، چرخه‌های معیوب

شما مجاز نیستید در ایران‌پدیا صفحه‌ای بسازید که به خودش تغییرمسیر بدهد. چنین صفحاتی نه تنها کار نخواهند کرد، که باعث دوبرابر شدن بار کاری سرورهای ایران‌پدیا خواهند شد.

هم‌چنین شما اجازه ندارید دو صفحه را به گونه‌ای در ایران‌پدیا بسازید که هر یک به دیگری تغییر مسیر دهد. به چنین وضعیت «چرخهٔ معیوب» در تغییرمسیر گفته می‌شود.

انتقال

Vector hidden move button-fa.png

از کپی-پیست کردن مطالب یک صفحه در صفحه‌ای دیگر و سپس تغییر مسیر ایجاد کردن خودداری کنید زیرا باعث گم‌ماندن تاریخچهٔ مقاله می‌شود. تاریخچه‌ها در ایران‌پدیا اهمیت دارد. برای اینکه تاریخچه پابرجا بماند، در بالای صفحه و در کنار آن ستاره، مثلث کوچکی کنار جعبه جستجو می‌بینید؛ بر آن کلیک کرده و گزینهٔ «انتقال» یا «صفحه منتقل شود» را کلیک کنید تا صفحه به انضمام تاریخچه‌اش منتقل شود.

جستارهای وابسته