ایران‌پدیا:راهنمای رسانه

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پرونده‌های چندرسانه‌ای در ایران‌پدیا

بعضی از مقاله‌های ایران‌پدیا دارای پرونده‌های شنیداری یا دیداری‌اند.

بعضی از مقاله‌های ایران‌پدیا دارای پرونده‌های شنیداری یا دیداری‌اند. هدف این راهنما توضیح چگونگی اجرای این پرونده‌هاست. پرونده‌های چندرسانه‌ای ایران‌پدیا قابلیت اجرا در تقریباً تمام رایانه‌های شخصی را دارند. اما رایانهٔ شما باید مجهز به نرم‌افزار درست باشد. اگر رایانهٔ شما به طور خودکار این پرونده‌ها را هنگامی که روی آنها کلیک می‌کنید اجرا نمی‌کند، می‌توانید با بارگذاری و نصب نرم‌افزارهایی آزاد از اینترنت قابلیت لازم را فراهم کنید.

پرونده‌های صوتی ایران‌پدیا معمولاً دارای بافت صوتی آگ/وربیس (ogg/vorbis) و پرونده‌های ویدئویی دارای بافت آگ/تئورا (ogg/Theora) هستند. این بافت‌ها تقریباً شبیه بافت‌های دیگر‌ همچو Mp3 و MPEG که برای اجرای پرونده‌های صوتی و تصویری به کار می‌روند، هستند. با این تفاوت که بافت‌های آگ (ogg) دارای حق ثبت نبوده و کاملاً آزاد و بازند.

گاه پرونده‌های موسیقی بافت MIDI دارند. پرونده‌های دارای این بافت معمولاً با همان نرم‌افزارهای موجود قابل اجرا بوده و نیازی به نصب نرم‌افزاری جدید ندارند.


برای کمک گرفتن در مورد ساخت و تبدیل صدا و تصویر به فرمت قابل استفاده در ایران‌پدیا ایران‌پدیا:ایجاد و استفاده از پرونده‌های رسانه‌ای را ببینید. .